Co to jest fake news i jak go rozpoznać?

Spis Treści:

W dzisiejszych czasach, dzięki internetowi, mamy bardzo łatwy dostęp do informacji. Niestety wśród tych prawdziwych istnieje też sporo takich, które mijają się z prawdą i wprowadzają czytelników w błąd. Informacje te nazywamy fake newsami. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie są fake newsy i jak je rozpoznać w gąszczu wiadomości, które docierają do nas każdego dnia.

Fake news – co to jest?

Fake news jest całkowicie lub częściowo nieprawdziwą informacją, stworzoną po to, by wywołać sensację.

Newsy te publikowane są, aby wprowadzać czytelników w błąd w celu osiągnięcia jakichś zamierzonych korzyści np. politycznych czy finansowych, ale również w celach rozrywkowych. Osoba publikująca tego typu informacje często próbuje zdobyć w ten sposób rozgłos i zwrócić na siebie uwagę.

Fake newsów używa się zarówno w mediach społecznościowych, jak i w tradycyjnych formach przekazu informacji. W celu przyciągnięcia uwagi bardzo często stosuje się chwytliwe nagłówki, które często nie mają nic wspólnego z dalszą treścią artykułu. Nagłówki te nazywane są clickbaitami.

Jak rozpoznać fake news?

Istnieje plansza, która została opublikowana przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), dzięki której można w łatwy sposób rozpoznać fałszywe wiadomości. Podobna grafika została również opublikowana przez Polskie Stowarzyszenie do spraw Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych (ISSA Polska).

Plansza IFLA

Poniżej przedstawiamy główne założenia wyżej wymienionej grafiki:

 • Sprawdź, czy źródło, z którego czerpiesz informacje, jest wiarygodne. Spróbuj zrozumieć jego cel i intencje.
 • Nie sugeruj się samymi nagłówkami, przeczytaj ze zrozumieniem treść danego artykułu.
 • Sprawdź i zweryfikuj wiarygodność autora.
 • Upewnij się, czy w innych źródłach również podano te same informacje.
 • Sprawdź datę publikacji, aby upewnić się, że znalezione wiadomości są aktualne.
 • Upewnij się, że nie masz do czynienia z tekstem żartobliwym lub satyrą.
 • Przemyśl, czy Twoje uprzedzenia nie wpływają na Twój osąd.
 • Jeśli nadal masz wątpliwości, możesz zwrócić się z zapytaniem do niezależnych osób, uważanych za ekspertów w danej dziedzinie.

Na całym świecie pojawiają się różnego rodzaju organizacje, które zajmują się weryfikacją fake newsów. Przykładowo w Polsce organizacją, która zajmuje factcheckingiem, a w głównej mierze wypowiedziami polityków jest Stowarzyszenie Demagog, które jest członkiem International Fact-Checking Network lub portal fakenews.pl, który porusza tematy dezinformacji i fake newsów w Polsce i na świecie.

Podsumowanie

 • Fake news to całkowicie lub częściowo fałszywa informacja, wprowadzająca czytelnika w błąd w konkretnym celu.
 • Fałszywe wiadomości pojawiają się zarówno w internecie, mediach społecznościowych, jak i w tradycyjnych źródłach przekazu informacji.
 • Chwytliwe nagłówki zwiększające klikalność artykułów nazywamy clickbaitami.
 • Istnieją plansze opublikowane przez IFLA i ISSA Polska, które mają na celu pomóc ludziom w rozpoznawaniu fałszywych wiadomości.
 • Na całym świecie istnieją organizacje zajmujące się weryfikacją newsów. W Polsce to np. Stowarzyszenie Demagog lub portal fakenews.pl.
 • W obecnych czasach, przy bardzo dużej ilości różnych informacji warto mieć ograniczone zaufanie do źródeł i weryfikować znalezione informacje.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.9

Aleksandra Wolniewicz

Swoje zamiłowanie do książek i pasję do pisania odkryła już w czasach gimnazjum, niejednokrotnie odczytując swoje wypracowania na forum. Szukając pomysłu na siebie, postawiła na swoje pasje i postanowiła rozwijać się w copywritingu. W swojej karierze zawodowej przez wiele lat zdobywała doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej, co z powodzeniem wykorzystuje również w swoich tekstach. Poza warsztatem pisarskim rozwija się także w zakresie marketingu, biorąc udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Prywatnie żona i mama dwójki dzieci. W wolnym czasie chętnie rozwija swoje umiejętności kulinarne, czyta książki i uprawia sport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

01.12.2023 E-commerce
30.11.2023 Pozycjonowanie
29.11.2023 Pozycjonowanie
28.11.2023 Copywriting
27.11.2023 Pozycjonowanie
24.11.2023 Korekta & Redakcja
24.11.2023 Marketing
23.11.2023 Content Marketing
22.11.2023 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu