5 przydatnych programów do tworzenia e-booków
Proces tworzenia e-booka może być niezwykle trudny. Wymaga bowiem nie tylko dbałości o kwestie merytoryczne, ale również odpowiedniego formatowania i upiększania treści, uporządkowania pomysłów i materiałów oraz zarządzania przypisami. Chcąc pomóc Ci w jego optymalizacji, przygotowaliśmy propozycję 5 programów do tworzenia e-booków, które warto przetestować. Oto one!
Programy do tworzenia e-booków
Oto 5 narzędzi, które pomogą Ci w realizacji e-booka – znajdziesz tu zarówno bezpłatne, jak i płatne propozycje.
Canva
Canva to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych i cenionych edytorów, który umożliwia tworzenie profesjonalnych projektów graficznych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ma opcję kreowania efektownych wizualnie i przyciągających uwagę e-booków. Do dyspozycji użytkowników oddaje bowiem mnóstwo szablonów, efektów i funkcji. Dzięki Canvie bez problemu umieścisz zdjęcia, obrazy czy ilustracje, stworzysz infografiki, a także dopasujesz styl tła czy czcionki.
Obsługa tego programu do tworzenia e-booków jest banalnie prosta i opiera się na systemie „przeciągnij i upuść”, co sprawia, że projektowanie kolejnych stron wirtualnej książki przebiega sprawnie i daje satysfakcjonujące efekty. Ogromnym atutem Canvy jest jej rozbudowana bezpłatna wersja, która zapewnia spore możliwości. Oczywiście chcąc skorzystać ze wszystkich funkcjonalności narzędzia, warto wykupić wariant PRO w cenie 450 zł rocznie (możesz za darmo przetestować go przez 30 dni).
Scrivener
Nieco innym programem do tworzenia e-booków jest Scrivener, który stanowi kompleksowe wsparcie dla pisarzy. Umożliwia gromadzenie w jednym miejscu wszystkich materiałów, notatek, grafik i rozdziałów książki, a także swobodne przełączanie się między nimi. Zapewnia przy tym wiele funkcji, wśród których wyróżnia się tablica korkowa – dzięki niej wizualizujesz i organizujesz poszczególne tematy, co ułatwia pracę nad wielostronicowym tekstem.
Scrivener jest prosty w obsłudze, pozwala sprawnie formatować treści i zarządzać przypisami. Umożliwia także eksportowanie pracy do różnych formatów, jak PDF, EPUB czy MOBI. Cena tego narzędzia wynosi 299 zł za rok, jednak zdecydowanie warto ją zapłacić, jeżeli chcesz zyskać kompleksowe rozwiązanie do tworzenia i edytowania e-booków, które stanowi o wiele lepszą alternatywę dla klasycznego Worda.
Pressbooks
Wśród specjalistycznych programów do tworzenia e-booków wyróżnia się także Pressbooks, który polecany jest przede wszystkim autorom pragnącym samodzielnie wydawać swoje cyfrowe dzieła. To rozbudowane narzędzie nie tylko usprawnia proces pisania, ale również pozwala na projektowanie efektownych wizualnie stron dzięki wielu dostępnym motywom oraz możliwości dodawania filmów, grafik czy treści interaktywnych. Co ciekawe, umożliwia również współpracę z innymi twórcami oraz dystrybuowanie e-booków.
Główny atut programu Pressbooks to jego wszechstronność – obsługuje wiele formatów plików (w tym PDF, MOBI i EPUB) i jest kompatybilny na różnych urządzeniach oraz platformach. To opcja idealna zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych twórców. Cena? 12 dolarów za miesiąc albo 120 dolarów za rok. Chcąc sprawdzić funkcjonalność programu, możesz skorzystać z 7-dniowej wersji próbnej.
Sigil
Sigil to jeden z najbardziej zaawansowanych programów do tworzenia e-booków, który umożliwia pracę na plikach EPUB. Dzięki niemu sformatujesz teksty, dodasz obrazy i multimedia, zoptymalizujesz metadane, wygenerujesz spis treści, a nawet sprawdzisz pisownię dzięki wbudowanym słownikom. Również w tym przypadku obsługa programu nie powinna sprawić problemu nawet mniej doświadczonym autorom, co wynika z prostego oraz intuicyjnego interfejsu.
Czym Sigil wyróżnia się na tle innych edytorów e-booków? Jest całkowicie darmowy! To oprogramowanie typu open-source wspierane przez wolontariuszy, które możesz pobrać na system Windows, Mac oraz Linux.
Jutoh
Na koniec zostawiliśmy kompleksowe narzędzie do tworzenia e-booków, które posiada liczne funkcje wspierające twórców. Jutoh pozwala pracować na istniejącej już treści albo tworzyć ją odnowa – został wyposażony w intuicyjny edytor, za pomocą którego nie tylko napiszesz kolejne rozdziały, ale również zyskasz wsparcie w ich formatowaniu. Program sygnalizuje różnego rodzaju błędy, jak np. nieprawidłowe podziały wierszy lub zbyt duże obrazy, a także ułatwia tworzenie spisu treści czy bibliografii. Ma też wbudowany edytor grafik oraz zapewnia wsparcie dla interaktywnych e-booków (np. z animacjami).
Warto dodać, że Jutoh umożliwia importowanie plików do różnych formatów (m.in. Word, EPUB czy ODT) i bardzo dobrze działa na systemach Windows, Mac oraz Linux. Jest to płatny program do tworzenia e-booków (od 45 dolarów), ale możesz sprawdzić jego wersję demo (co zdecydowanie warto zrobić!).
Programy do tworzenia e-booków czy pomoc specjalisty?
Wszystkie opisane wyżej programy do tworzenia e-booków to narzędzia proste w obsłudze oraz intuicyjne, dlatego problemów z ich obsługą nie powinni mieć nawet niedoświadczeni autorzy. W większości przypadków wystarczy kilka minut, by opanować podstawowe funkcje, a z czasem korzystać sprawnie również z tych bardziej zaawansowanych. To opcja idealna dla osób, które chcą zyskać pełną kontrolę nad procesem tworzenia swoich cyfrowych dzieł, a także zależy im na oszczędności (nawet płatne programy okażą się dużo mniej kosztowne niż zatrudnienie profesjonalisty).
Oczywiście jeżeli nie czujesz się na siłach albo brakuje Ci czasu, jaki trzeba poświęcić na edycję czy formatowanie e-booka, możesz skorzystać ze wsparcia specjalisty.
Podsumowanie
- Najlepszym darmowym programem do tworzenia e-booków jest Sigil, który daje ogromne możliwości początkującym i zaawansowanym autorom.
- Wśród płatnych narzędzi warto wyróżnić Scrivener oraz Pressbooks oraz Jutoh, dzięki którym stworzysz e-booki idealnie sformatowane i atrakcyjne wizualnie.
- Polecanym narzędziem do graficznego uatrakcyjnienia e-booka jest Canva, która nawet w darmowej wersji zapewnia dostęp do wielu szablonów i efektów.
- Programy do tworzenia e-booków to opcja idealna dla osób, które chcą zaoszczędzić sporo pieniędzy i zyskać pełną kontrolę nad całym procesem.
- Jeżeli zależy Ci na czasie albo chcesz mieć pewność, że Twój e-book zyska profesjonalny wygląd, powierz zadanie jego edycji profesjonaliście.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz