Copywriter – jak zacząć? Wszystko, co musisz wiedzieć na start!

Spis Treści:

Copywriting to bardzo kusząca perspektywa zawodowa. W końcu daje możliwość zarabiania na pasji pisania. Zawód ten nie jest jednak dokładnie zdefiniowany, co często wprowadza pewien chaos i dezorientację, zwłaszcza wśród osób, które dopiero chcą wejść w branżę. Jak zacząć swoją przygodę z copywritingiem? Co trzeba wiedzieć na początek?

Copywriter – czym się zajmuje?

Na początek warto wyjaśnić sobie kwestię zakresu obowiązków copywritera. W tej kwestii panuje pewien brak spójności. Dlaczego?

Otóż zakres zadań copywritera może ograniczać się wyłącznie do tworzenia różnego rodzaju treści, do których zaliczamy m.in.:

 • artykuły blogowe/eksperckie/sponsorowane;
 • teksty sprzedażowe/przeznaczone na ulotki;
 • opisy produktów i kategorii;
 • posty na social media;
 • hasła reklamowe;
 • teksty na stronę.

Copywriter może tworzyć również e-booki, raporty, scenariusze, wywiady, recenzje, a nawet przepisy kulinarne. Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb klienta.

 

Rodzaje treści tworzone przez copywritera (infografika)

 

Niekiedy w zakres zadań copywritera wchodzi również udział w całym procesie kreowania kampanii marketingowej.

Pierwszy sposób działania najczęściej spotykany jest u copywriterów-freelancerów. Z kolei współtworzenie strategii marketingowych i czynny udział w planowaniu całej kampanii reklamowej często wymagany jest od copywriterów pracujących w agencjach reklamowych/marketingowych.

Bez względu jednak na zakres wykonywanych obowiązków, każdy copywriter musi mieć wiedzę z zakresu marketingu i psychologii sprzedaży – bez tego właściwie ani rusz.

Dobry i skuteczny copywriter – jakie musi mieć cechy?

Mówiąc o cechach dobrego copywritera, na pierwszy plan zawsze wysuwa się tzw. lekkie pióro. O co w tym chodzi?

Treści tworzone przez copywritera trafiają do zwykłych ludzi, szukających rozwiązania swoich problemów, odpowiedzi na nurtujące ich pytania, czy po prostu mają chęć bliższego poznania marki. Dlatego też teksty tworzone przez copywritera muszę mieć w sobie lekkość i dynamikę, aby nie znużyły i nie zmęczyły odbiorcy.

Pozostałe cechy to:

 1. Szlifowanie swojego warsztatu – copywriter musi cały czas pisać. Bez względu na to, czy stawia pierwsze kroki, czy jest już kilkuletnim „wyjadaczem”. Im dłużej zna się branżę, tym bardziej poznaje się jej specyfikę. Dlatego każdy tekst z czasem staje się coraz lepszy, bo jest wsparty nową wiedzą i doświadczeniem. Aby nie wypaść z formy, trzeba ciągle dbać o swój warsztat. W zakres ten wchodzą nie tylko treści tworzone na potrzeby pracy, ale również artykuły/wiersze/dziennik pisane dla siebie samego. Pobudzają kreatywność i zwiększają płynność przekazu myśli.
 2. Elastyczność, kreatywność i otwartość na sugestie – copywriter tworzy treści dla innych, dlatego musi być otwarty na feedback np. od klienta. Kreatywność przydaje się zwłaszcza przy wymyślaniu sloganów, treści na ulotki czy opisy produktów/kategorii. Sama kreatywność jednak nie wystarczy, jeśli nie idzie za nią znajomość podstawowych zasad tworzenia treści marketingowych.
 3. Ciągły rozwój – branża marketingowa jest jedną z tych, które zmieniają się najdynamiczniej. Wynika to z prostego faktu – marketing zawsze podąża za trendami lub je kreuje. Dobry copywriter musi orientować się w aktualnej wiedzy zarówno marketingowej, jak i ściśle związanej z copywritingiem. Warto przeglądać prasę branżową, brać udział w konferencjach, szkoleniach, webinarach czy kursach. Duża część wiedzy dostępna jest za darmo lub za niewielką opłatą. Większego nakładu finansowego wymagają np. szkolenia czy kursy. Copywriter powinien być również osobą oczytaną, aby płynnie i ciekawie posługiwać się językiem polskim.
 4. Rzetelny research – tworzenie treści na różnego rodzaju strony wiąże się także z pewną odpowiedzialnością. Dlatego  dobry copywriter powinien traktować rzetelny research jako must have swojej pracy. Ważne jest, aby korzystać z kilku źródeł informacji i je weryfikować. Warto również sięgać do publikacji naukowych. Wiele z nich znajduje się m.in. w Google Scholar.
 5. Empatia – to cecha bardzo ułatwiająca pracę copywritera. Podstawą stworzenia dobrych treści marketingowych jest umiejętność określenia grupy docelowej – zrozumienia jej problemów, celów, marzeń, myśli i uczuć. W oparciu o znajomość tych kryteriów tworzy się najlepsze teksty, dlatego empatia i umiejętność zrozumienia drugiego człowieka są bardzo przydatne.

W zawodzie ważna jest znajomość marketingu, psychologii sprzedaży i SEO. W przypadku copywriterów-freelancerów ogromnie przydaje się również dobra organizacja czasu i samodyscyplina.

Copywriter – od czego zacząć?

Przede wszystkim od portfolio. Copywriter to zawód, w którym zwykle od doświadczenia bardziej liczą się umiejętności. Trzeba jednak jakoś je zaprezentować. Temu właśnie służy portfolio.

Jeśli dopiero zaczynasz, wystarczy, że przygotujesz kilka tekstów, które staną się Twoją wizytówką. Możesz połączyć je w jednym pliku, np. PDF lub skorzystać z dedykowanych platform umożliwiających stworzenie własnego archiwum, np. jounoportfolio.com czy clipping.me. W ramach portfolio można prowadzić również własnego bloga.

Dobrze, jeśli Twoje treści będą zróżnicowane. Dzięki temu pokażesz, że jesteś elastyczną osobą i potrafisz pisać na różne tematy.

Co dalej?

Następnie należy zadbać o pozyskiwanie klientów. Na początku warto próbować swoich sił na stronach przeznaczonych dla freelancerów, np.:

 • Goodcontent,
 • Oferii,
 • Whitepress,
 • Useme.

Portale te, poza Oferią, dają możliwość zarezerwowania tekstu i zajmują się całą „papierologią” oraz rozliczeniem z klientem. Są bardzo dobrą opcją na start.

Zleceń możesz szukać również:

 • na grupach FB,
 • pisząc indywidualnie do klientów – np. jeśli widzisz stronę, której treści „aż rażą w oczy”, możesz napisać do właściciela z propozycją poprawy tekstu.

Jako początkujący copywriter możesz szukać również praktyk/stażu w agencji marketingowej. Dzięki współpracy z bardziej doświadczonym zespołem szybciej przyswoisz specyfikę branży.

Czy warto pisać za darmo?

Tak! Ale tylko na początku. Wchodząc na rynek, potrzebujesz rekomendacji, aby wyrobić swoją markę. Dzięki temu, z czasem klienci sami będą do Ciebie trafiać. Jednak kiedy nikt nie zna Twoich umiejętności, musisz zadbać o to, by to zmienić.

Na początku warto proponować indywidualnym klientom stworzenie treści w zamian za rekomendację. Oczywiście wiąże się to również z koniecznością założenia:

 • własnej strony,
 • profilu na FB lub LinkedIn.

Za pomocą tych stron trafisz do większej liczby osób.

Ile zarabia copywriter?

Zarobki copywritera są uzależnione od dwóch czynników: ilości napisanych tekstów oraz stawki za 1000 znaków ze spacjami. Pierwszy z nich zależy od dostępności zleceń i szybkości pisania, z kolei drugi wynika z posiadanych kompetencji.

Z reguły copywriter jest w stanie napisać około 300 tysięcy znaków ze spacjami miesięcznie. Kwota za 1000 zzs może znacząco się wahać, gdyż wynosi przeważnie 10-50 zł, w zależności od rodzaju pisanych treści. Oznacza to wynagrodzenie rzędu 2100-15000 złotych za miesiąc pracy.

Większość copywriterów rozlicza się w modelu freelancerskim, co oznacza doraźne przyjmowanie zleceń bez umowy etatowej. Ten czynnik w największym stopniu wpływa na fluktuację wynagrodzenia.

Aby obliczyć realne zarobki, należy uwzględnić koszty, do których zalicza się przede wszystkim sprzęt, a także płatne narzędzia i programy pisarskie. Biorąc pod uwagę intelektualny charakter pracy, który najczęściej przebiega w formie zdalnej, copywriting cechuje się niskimi wydatkami związanymi z wykonywaniem zawodu.

Czy potrzebne jest wykształcenie, aby zacząć?

W przypadku copywritera nie ma określonych kwalifikacji zawodowych, które należy spełniać. Oznacza to, że zawód ten może wykonywać każda osoba. Dlatego też studia nie są koniecznie.

W samej pracy liczą się przede wszystkim umiejętności. Studia więc mogą jedynie pomóc, np. zabiegając o zlecenia w konkretnej specjalizacji. Nie są jednak wymogiem i zwykle o wiele bardziej wartościowe są kursy, przygotowujące do pracy w branży.

Decydując się na kurs z copywritingu, najlepiej wybrać opcję z konsultacjami. Nie ma nic lepszego niż możliwość uzyskania informacji zwrotnej od doświadczonego copywritera.

Na początku swojej copywriterskiej drogi warto skupić się przede wszystkim na przyswajaniu wiedzy i szlifowaniu warsztatu pisarskiego. Im więcej tekstów stworzysz, tym większe portfolio zbudujesz. Zadbaj również o swoją obecność w sieci – budowa marki osobistej ma ogromne znaczenie w przypadku copywritera-freelancera.

A zatem – postaw na różnorodność treści, przygotuj portfolio i działaj!

Podsumowanie

 • Copywriter jest osobą związaną z tworzeniem marketingowych treści na zamówienie.
 • Może zajmować się tworzeniem różnorodnych treści: opisów produktów i kategorii, artykułów blogowych, tekstów sprzedażowych czy na ulotki. Niekiedy w zakres jego zadań wchodzi również udział w całym procesie kreowania kampanii marketingowej.
 • Najważniejsze cechy dobrego copywritera to: lekkie pióro, kreatywność, otwartość na sugestie, empatia i chęć ciągłego rozwoju.
 • Copywriter powinien zacząć swoją przygodę z pisaniem od stworzenia portfolio, by móc zaprezentować swoje umiejętności potencjalnym klientom.
 • Wynagrodzenie w tej branży zależy od ilości i jakości stworzonych tekstów. Z reguły im trudniejsze i dłuższe artykuły, tym większe zarobki otrzymuje copywriter.

Chcesz wcielić się w znakomitego copywritera? Weź udział w naszym unikalnym kursie! Oferujemy indywidualne konsultacje i konkretne porady, które wzbogacą Twój warsztat pisarski.

Dowiedz się więcej

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.8

Sylwia Kostur

W copywritingu stawia na dobry research i język dopasowany do odbiorców. Na co dzień studiuje psychologię, co pomaga jej w tworzeniu skutecznych tekstów. Kocha polskie góry i sushi. W wolnych chwilach czyta, uczy się shuffle dance i podróżuje.

Komentarze

Agata18.10.2021 13:18

Dzień dobry, chciałabym zacząć karierę jako copywriter. Czy oferują Państwo zlecenia?

Odpowiedz
  Bartosz Ciesielski19.10.2021 10:12

  Dzień dobry Pani Agato. Jak najbardziej, prosimy o przesłanie swojej aplikacji za pośrednictwem zakładki Praca dla copywritera.

  Odpowiedz
Andrzej11.11.2021 19:37

Spoko artykuł

Odpowiedz
Agnieszka08.02.2022 14:34

Nie mam doświadczenia ale chciałam bym spróbować czy byłaby jakaś oferta.

Odpowiedz
  Bartosz Ciesielski08.02.2022 16:59

  Dzień dobry! W takiej sytuacji możemy zaproponować praktyczny kurs copywritingu, podczas którego nabierze Pani doświadczenia i zyska umiejętności niezbędne do wykonywania tego zawodu 😊 Więcej informacji tutaj: https://contentwriter.pl/copywriting-kurs/

  Odpowiedz
Paweł Wiszniewski05.07.2022 13:37

Jako copywriter z kilkuletnim doświadczeniem muszę powiedzieć, że praca copywritera nie jest dla każdego. Do tego warto zaznaczyć, że praca na własny rachunek wygląda zupełnie inaczej od tej na umowie o pracę. Wiele firm wykorzystuje młodych copywriterów, wymagając 40 czy 50k zzs dziennie.
Więc jeśli ktoś chce zacząć zarabiać na pisaniu, najlepiej jest znaleźć pojedyncze zlecenia i wykonywać je po głównej pracy. Dzięki temu można bez stresu zacząć tworzyć swoje portfolio.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

26.01.2023 Porady & Ciekawostki
25.01.2023 Porady & Ciekawostki
24.01.2023 Korekta & Redakcja
23.01.2023 Korekta & Redakcja
21.01.2023 Content Marketing
20.01.2023 Porady & Ciekawostki
19.01.2023 Pozycjonowanie
18.01.2023 Korekta & Redakcja
17.01.2023 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu