Redagowanie tekstu – praca, która popłaca?

Spis Treści:

Praca w redagowaniu tekstów może wydawać się prosta – w końcu wystarczy nadzorować copywriterów i poprawiać ewentualne błędy. Jednak czy takie przekonanie jest prawdziwe? Jak wygląda redagowanie tekstów, gdzie szukać ofert pracy i ile zarabiają redaktorzy? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Na czym polega praca redagowanie tekstów?

Redagowanie tekstów obejmuje nie tylko poprawę treści pod kątem językowym, lecz także logicznym i merytorycznym.

Polega więc na zwiększeniu ogólnej jakości tekstów. Jest określeniem obszerniejszym od korekty.

Obowiązki redaktora obejmują sprawdzenie:

  • unikatowości,
  • zgodności z wytycznymi,
  • wiarygodności umieszczonych informacji,
  • poprawności językowej,
  • konsekwencji logicznych,
  • struktury wobec zasad SEO.

Redagowanie tekstu – praca przez Internet

Obecnie coraz częściej możemy spotkać się ze zdalnym wykonywaniem prac redaktorskich. To wynik niedużych wymagań związanych z realizacją zlecenia – wystarczy komputer oraz dostęp do Internetu. Po otrzymaniu tekstu redaktor może niemal natychmiast rozpocząć jego sprawdzenie. Z tego względu nawiązanie współpracy stało się znacznie łatwiejsze, a biorąc pod uwagę rosnące znaczenie copywritingu oraz e-marketingu, wciąż przybywa zleceniodawców.

Poszukiwanie zdalnych miejsc pracy zależy od preferowanego modelu zatrudnienia:

Praca jako freelancer

Zgodnie ze swoją nazwą freelancerzy wolą niezależność, współpracując z wieloma klientami. Mogą znaleźć zlecenia na portalach ogłoszeniowych, grupach w social media, a także tworząc własną stronę ofertową.

Doświadczeni redaktorzy mogą liczyć na współpracę z agencjami copywriterskimi. Wówczas warto śledzić ogłoszenia rekrutacyjne poszczególnych firm.

Nasza agencja prowadzi obecnie nabór na korektora zdalnego – w razie zainteresowania zapraszamy do przeanalizowania naszej oferty.

Korektor zdalny - praca

Praca na etat

W przypadku chęci stałego zatrudnienia pole wyboru jest mniejsze – należy odwiedzać strony związane typowo z ogłoszeniami o pracę i znaleźć najlepszy wybór dla siebie.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że na takich portalach figuruje znacznie mniej ogłoszeń od tych związanych z pojedynczymi zleceniami. Z tego względu zdobycie pracy na pełny etat jest znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Redagowanie tekstów praca – ile zarabia redaktor?

Omawialiśmy już zarobki copywritera i content writera, a także transkrybenta. W tym przypadku temat jest podobny.

Wynagrodzenie redaktora-freelancera zależy przede wszystkim od dostępności zleceń. Jego pracę liczy się zwykle w liczbie sprawdzonych arkuszy wydawniczych (40 000 zzs), a za każdy z nich otrzymuje kwotę w wysokości 150-200 złotych netto (w zależności od indywidualnie ustalonych warunków finansowych).

W skali miesiąca redaktor może więc zarobić od 7500 do 10 000 złotych netto, jeżeli zakładamy, że zredaguje dwa miliony znaków ze spacjami.

Należy zaznaczyć, że z uwagi na różne zlecenia zarobki zmieniają się wraz z każdym miesiącem.

Oferty pracy na pełny etat zawierają szerokie widełki – od 2500 do nawet 8000 złotych netto miesięcznie. Wynagrodzenie zależy przede wszystkim od kompetencji, stażu, wielkości firmy, a także indywidualnych uzgodnień finansowych.

Podsumowanie

  • Redagowanie tekstu to pojęcie mające szerszy zakres niż korekta. Obejmuje nie tylko kwestie językowe, lecz także merytoryczne.
  • Do wykonywania tej pracy potrzebujesz jedynie komputera i dostępu do Internetu. W związku z tym coraz częściej jest wykonywania zdalnie.
  • Zarobki na tym stanowisku zależą od formy zatrudnienia oraz liczby zleceń otrzymanych w ciągu miesiąca i wahają się od 2500 do nawet 10 000 złotych netto.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.02.2023 Korekta & Redakcja
04.02.2023 Content Marketing
03.02.2023 Porady & Ciekawostki
02.02.2023 Korekta & Redakcja
01.02.2023 Prawo & Finanse
31.01.2023 Korekta & Redakcja
30.01.2023 Porady & Ciekawostki
28.01.2023 Content Marketing
27.01.2023 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu