Redagowanie tekstu - praca, która popłaca? | Content Writer
Jak wygląda praca przy redagowaniu tekstów? Przeczytaj!

Redagowanie tekstu – praca, która popłaca?

Praca w redagowaniu tekstów może wydawać się prosta – w końcu wystarczy nadzorować copywriterów i poprawiać ewentualne błędy. Jednak czy takie przekonanie jest prawdziwe? Jak wygląda redagowanie tekstów, gdzie szukać ofert pracy i ile zarabiają redaktorzy? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Na czym polega praca redagowania tekstów?

Redagowanie jest obszerniejszym określeniem od korekty. Obejmuje nie tylko poprawę treści pod kątem językowym, ale również logicznym i merytorycznym. Polega więc na zwiększeniu ogólnej jakości tekstów.

Obowiązki redaktora obejmują sprawdzenie:

  • unikatowości
  • zgodności z wytycznymi
  • wiarygodności umieszczonych informacji
  • poprawności językowej
  • konsekwencji logicznych
  • struktury wobec zasad SEO

O tym, jak przeprowadzić redagowanie tekstów, pisaliśmy w osobnym poradniku.

Redagowanie tekstu – praca przez Internet

Obecnie coraz częściej możemy spotkać się ze zdalnym wykonywaniem prac redaktorskich. To wynik niedużych wymagań związanych z realizacją zlecenia – wystarczy komputer oraz dostęp do Internetu. Po otrzymaniu tekstu redaktor może natychmiast rozpocząć jego sprawdzenie. Z tego względu nawiązanie współpracy stało się znacznie łatwiejsze, a biorąc pod uwagę rosnące znaczenie copywritingu oraz e-marketingu, wciąż przybywa zleceniodawców.

Poszukiwanie zdalnych miejsc pracy zależy od preferowanego modelu zatrudnienia:

Praca jako freelancer

Zgodnie ze swoją nazwą freelancerzy wolą niezależność, współpracując z wieloma klientami. Mogą znaleźć zlecenia na portalach ogłoszeniowych, grupach w social media, a także tworząc własną stronę ofertową.

Doświadczeni redaktorzy mogą liczyć na współpracę z agencjami copywriterskimi. Wówczas warto śledzić ogłoszenia rekrutacyjne poszczególnych firm. Nasza agencja prowadzi obecnie nabór na korektora zdalnego – w razie zainteresowania zapraszamy do przeanalizowania naszej oferty.

Praca na etat

W przypadku chęci stałego zatrudnienia pole wyboru jest mniejsze – należy odwiedzać strony związane typowo z ogłoszeniami o pracę i znaleźć najlepszy wybór dla siebie.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że na takich portalach figuruje znacznie mniej ogłoszeń od tych związanych z pojedynczymi zleceniami. Z tego względu zdobycie pracy na pełen etat jest znacznie bardziej trudne i czasochłonne.

Ile zarabia redaktor?

Omawialiśmy już zarobki copywritera i content writera, a także transkrybenta. W tym przypadku sprawa jest podobna.

Wynagrodzenie redaktora-freelancera zależy przede wszystkim od dostępności zleceń. Jego pracę liczy się zwykle w ilości sprawdzonych arkuszy wydawniczych (40 000 zzs), a za każdy z nich otrzymuje kwotę w wysokości 80-150 złotych netto (w zależności od indywidualnie ustalonych warunków finansowych). W skali miesiąca może więc zarobić od 4000 do 7500 złotych netto w przypadku zredagowania dwóch milionów znaków ze spacjami. Należy zaznaczyć, że z uwagi na różne zlecenia zarobki zmieniają się wraz z każdym miesiącem.

Oferty pracy na pełen etat zawierają szerokie widełki od 2000 do nawet 8000 złotych netto miesięcznie. Wynagrodzenie zależy przede wszystkim od kompetencji, stażu, wielkości firmy, a także indywidualnych uzgodnień finansowych.


Sprawdź nasze inne oferty:

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *