Czy przed słowem czyli należy postawić przecinek?

Spis Treści:

Interpunkcja w języku polskim kryje w sobie wiele tajemnic. Autorzy różnego rodzaju tekstów literackich i naukowych często zastanawiają się na przykład, czy przed wyrazem czyli w zdaniu musi znaleźć się przecinek. Warto dowiedzieć się, co na ten temat mówią obowiązujące reguły interpunkcyjne.

Funkcja słowa czyli w zdaniu

Wyraz czyli w zdaniu na ogół pełni funkcję spójnika synonimicznego łączącego ze sobą zdania bądź ich części. Pod względem znaczeniowym zalicza się go do tej samej grupy co wyrażenia to znaczy, to jest, innymi słowy. Za pomocą słowa czyli wprowadzamy zatem zdanie lub wyrażenie o charakterze wyjaśniającym. Drugi człon we wspomnianych frazach z reguły stanowi powtórzenie treści pierwszego sformułowane w innych słowach.

Przykład:
  • Rozmawiałem dzisiaj z Asią, czyli moją kuzynką;
  • Nie odrobiłeś zadania domowego, czyli nie jesteś przygotowany do dzisiejszej lekcji.

Słowo czyli wykorzystujemy dość często przy formułowaniu różnorodnych wypowiedzi ustnych i pisemnych. Zazwyczaj występuje ono w środku zdania lub jego równoważnika. Niekiedy wyraz czyli umieszcza się na początku zdania pytającego (albo równoważnika zdania pytającego). Z taką sytuacją mamy do czynienia głównie w codziennej komunikacji.

Przykład:

Widziałem się wczoraj z Markiem.

– Czyli z kim?

– Z moim kolegą z pracy.

Zdania sformułowane w analogiczny sposób do tych przytoczonych powyżej spotykamy też niekiedy w utworach literackich.

Przecinek przed czyli – zasady interpunkcyjne

Zasady stawiania przecinka przed spójnikiem czyli są niezbyt skomplikowane. Zgodnie bowiem z obowiązującą zasadą interpunkcyjną znajdujące się w środku zdania słowo czyli – podobnie zresztą inne spójniki synonimiczne – musi być zawsze poprzedzone przecinkiem. Od tej reguły nie ma żadnych wyjątków. W praktyce oznacza to konieczność umiejscowienia przecinka przed czyli zarówno w zdaniach pojedynczych (np. Chętnie przygotowuję się do lekcji matematyki, czyli mojego ulubionego szkolnego przedmiotu; Dzisiaj kupiłem ploter, czyli urządzenie służące do drukowania obrazów na dużych i płaskich powierzchniach), jak i złożonych (np. Witek odszedł do wieczności, czyli umarł; Szybko dałem stamtąd nogę, czyli uciekłem).

Słowo czyli wprowadzające wtrącenie do zdania także musi być poprzedzone przecinkiem. Co więcej, wspomniany znak interpunkcyjny powinien obowiązkowo znaleźć się również na końcu takiego wtrąconego członu, np. Adrian, czyli mój brat, kilka dni temu wygrał konkurs recytatorski; W Warszawie, czyli w stolicy Polski, odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych.

Podsumowanie

  • Słowo czyli pełni w zdaniu funkcję spójnika synonimicznego. Wprowadzany przez nie do danej wypowiedzi drugi człon stanowi wyjaśnienie pierwszego.
  • Przed wyrazem czyli występującym w środku zdania pojedynczego i złożonego zawsze należy postawić przecinek.
  • W przypadku wtrąceń w zdaniach konieczne jest postawienie przecinka zarówno przed czyli, jak i na końcu wtrąconego członu.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Paulina Skowronek

Z wykształcenia filolog polski i bibliotekarka. Z zawodu i zamiłowania copywriterka i redaktorka. Od dziecka fascynują ją słowa i to, co można wyrazić za ich pomocą. Pisarstwo postrzega jako jedną z dziedzin sztuki. Tworzeniem tekstów dla swojej przyjemności zajmuje się od najmłodszych lat. Obecnie służy pomocą klientom w ramach własnej działalności gospodarczej. Każdy nowy artykuł to dla niej okazja do poszerzenia horyzontów myślowych oraz udoskonalenia warsztatu pisarskiego. Specjalizuje się w treściach związanych z korektą, redakcją i copywritingiem. Prywatnie miłośniczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także muzyki pop i rock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja
09.10.2024 Brak kategorii
08.10.2024 Marketing
07.10.2024 Korekta & Redakcja
04.10.2024 Korekta & Redakcja
03.10.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu