Przecinek przed to – kiedy należy go postawić?

Spis Treści:

Kwestia prawidłowego stawiania przecinka w zdaniach formułowanych w języku polskim dla wielu osób okazuje się problematyczna. Dotyczy to przede wszystkim znaków interpunkcyjnych umieszczanych przed słowami pełniącymi różne funkcje w zdaniu. Takim wyrazem jest choćby słowo to. W których zdaniach zawierających ten wyraz obecność przecinka jest konieczna, a w których należy jej bezwzględnie unikać? Zapraszamy do lektury!

Jakie funkcje pełni to w zdaniu?

Wyraz to jest bardzo często używany w polszczyźnie. Występuje w wielu wypowiedziach ustnych oraz pisemnych. W zależności od kontekstu zdania pełni różnorodne funkcje. Może być zatem:

  • zaimkiem wskazującym – w tym przypadku wskazuje na konkretny rzeczownik w rodzaju nijakim, np. To dziecko jest takie słodkie; Zamknij wreszcie to okno!;
  • czasownikiem używanym zamiast osobowej formy być – w tej sytuacji to służy utożsamieniu dwóch obiektów ze sobą, np. Mirek to dobry człowiek; Kino to moja ulubiona forma rozrywki;
  • partykułą służącą wzmocnieniu wypowiedzi i modulacji jej treści – np. Był rok 2020, kiedy to zachorowałem na COVID-19; Pracowała jako stewardessa i wtedy to poznała przyszłego męża;
  • spójnikiem, który w zdaniach złożonych wprowadza zdanie współrzędne, np. Nie byłeś tam, to się nie odzywaj; Kocha, to poczeka.

Funkcje to w zdaniu

Funkcję pełnioną w danym przypadku przez to łatwo jest rozszyfrować. Dlatego wystarczy poznać zasady wstawiania przecinków w określonych sytuacjach, aby móc postępować zgodnie z obowiązującymi regułami interpunkcyjnymi.

Przecinek przed to – kiedy jest obowiązkowy?

Przecinek musi obligatoryjnie pojawić się przed to wówczas, gdy wspomniane słowo występuje w charakterze spójnika wynikowego łączącego zdania współrzędne. W tych okolicznościach obowiązuje zasada mówiąca, że przed każdym spójnikiem rozdzielającym poszczególne człony zdań złożonych musi znaleźć się przecinek.

Przykład:
  • Chciał, to pożyczyłem mu samochód.
  • Podaj mi nóż, to ukroję Ci kawałek ciasta.
  • Przygotował się solidnie do egzaminu, to go zdał.

To jest też często składnikiem spójników złożonych np. gdyby…, to…,; jeśli…, to; skoro…, to…. W takich konstrukcjach zdaniowych także konieczne jest użycie przecinka.

Przykład:
  • Gdyby został wczoraj u mnie, to nic by mu się nie stało.
  • Skoro jesteś taki mądry, to zrób to sam!
  • Jeśli chcesz, to możesz iść do niej.

Przecinek należy też wstawić przed wyrażeniami to jest i to znaczy.

Przykład:
  • Dodaję do zupy różne przyprawy, to jest bazylię, majeranek, oregano i pieprz.
  • Przyjdę do Ciebie później, to znaczy kiedy skończę sprzątać swój pokój.

Trzeba też pamiętać o umieszczaniu przecinka przed to wprowadzającym dopowiedzenia, np. Marek, to znaczy mój brat, uległ wczoraj wypadkowi. Podobnie rzecz ma się także ze zdaniami złożonymi, w których zastosowano wtrącenie, np. Arek, który pracuje w naszej firmie, to świetny przyjaciel.

Kiedy nie wolno stawiać przecinka przed to?

Z umieszczania przecinka przed to należy bezwzględnie zrezygnować wówczas, gdy wyraz ten pełni funkcję łącznika w orzeczeniu imiennym.

Przykład:
  • Dżuma to straszna choroba.
  • Kraków to piękne miasto.

Nie stawiamy przecinka także przed to, jeśli w danym zdaniu jest zaimkiem.

Przykład:
  • Zabierz to dziecko ode mnie!
  • Możesz to zrobić bardzo szybko.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia wtedy gdy to w zdaniu odgrywa rolę partykuły.

Przykład:
  • Wtedy to zdecydowałem się odejść z pracy.
  • Tego to nie wiem.

Wyrażenia wtedy to i kiedy to czasem występują w zdaniach współrzędnie złożonych, np. Była godzina dziesiąta rano, kiedy to zdecydowałem się wreszcie wstać z łóżka. Wówczas należy przed całym takim wyrażeniem postawić przecinek (o ile nie jest ono poprzedzone spójnikiem i, oraz itp.).

Podsumowanie

  • Wyraz to może pełnić w zdaniu funkcję zaimka, czasownika, partykuły albo spójnika.
  • Jeśli to występuje w zdaniu w charakterze spójnika, należy poprzedzić je przecinkiem. Tak samo jest w przypadku zdań z dopowiedzeniami i wtrąceniami.
  • Przed to nie należy stawiać przecinka, jeśli w zdaniu jest ono zaimkiem, partykułą albo składnikiem orzeczenia imiennego.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Paulina Skowronek

Z wykształcenia filolog polski i bibliotekarka. Z zawodu i zamiłowania copywriterka i redaktorka. Od dziecka fascynują ją słowa i to, co można wyrazić za ich pomocą. Pisarstwo postrzega jako jedną z dziedzin sztuki. Tworzeniem tekstów dla swojej przyjemności zajmuje się od najmłodszych lat. Obecnie służy pomocą klientom w ramach własnej działalności gospodarczej. Każdy nowy artykuł to dla niej okazja do poszerzenia horyzontów myślowych oraz udoskonalenia warsztatu pisarskiego. Specjalizuje się w treściach związanych z korektą, redakcją i copywritingiem. Prywatnie miłośniczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także muzyki pop i rock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

19.09.2024 Korekta & Redakcja
18.09.2024 Marketing
17.09.2024 Porady & Ciekawostki
16.09.2024 Marketing
13.09.2024 Korekta & Redakcja
12.09.2024 Porady & Ciekawostki
11.09.2024 Social Media
10.09.2024 Copywriting
09.09.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu