Pisanie bezwzrokowe – przydatna umiejętność każdego copywritera

Spis Treści:

Nie da się ukryć, że każdy copywriter musi dużo pisać. Choć stworzenie dobrej jakości tekstu wymaga także researchu, planowania oraz redagowania swoich prac, pisanie z pewnością stanowi istotną część pracy copy. Przy tej okazji szczególnie przydatna bywa umiejętność bezwzrokowego pisania. Początkującym użytkownikom komputerów pisanie bez patrzenia na klawiaturę wydaje się trudne, ale jest to całkiem proste do nauczenia. Sprawdź, dlaczego warto spróbować przyswoić sobie umiejętność bezwzrokowego pisania.

Czym jest bezwzrokowe pisanie?

Ideą pisania bezwzrokowego jest wyuczenie odpowiednich odruchów, dzięki czemu palce same „wiedzą”, w jaki klawisz uderzyć. W ten sposób nie trzeba co chwilę spoglądać na układ klawiatury.

Wbrew pozorom klawisze nie są ułożone w przypadkowy sposób. Ich ułożenie związane jest z ergonomią pracy. Biorąc pod uwagę ułożenie palców, układ liter ma pozwalać na łatwiejsze i szybsze pisanie wyrazów.

Narzędzia do nauki bezwzrokowego pisania

Przy nauce bezwzrokowego pisania przydatne będą takie narzędzia:

Pamiętaj, że na początku pisanie oraz prawidłowe układanie rąk może być problematyczne. Z czasem jednak prawidłowa pozycja rąk stanie się dla Ciebie naturalna, a bezwzrokowe pisanie nie będzie sprawiało Ci kłopotów.

Zalety pisania bezwzrokowego

Nauka pisania bez patrzenia na klawiaturę wymaga czasu i wysiłku. Wiele osób z pewnością zapyta, czy warto inwestować w takie umiejętności. Jakie więc korzyści przynosi pisanie bezwzrokowe?

  • Szybkość pisania. Dzięki pamięci mięśniowej można osiągać bardzo wysoką szybkość pisania. Litery niemal spływają z klawiatury na ekran. Dzięki temu czas pisania artykułów można wyraźnie skrócić, a zaoszczędzony czas poświęcić na dopracowanie tekstu.
  • Możliwość bieżącego przeglądania tekstu. Nie musisz już patrzeć na klawiaturę. Twój wzrok za to śledzi tekst pojawiający się w edytorze. W ten sposób na bieżąco możesz poprawiać literówki (choć zaburza to często rytm pisania i nie zawsze jest korzystne). Ułatwia to też podział tekstu na poszczególne akapity, ponieważ na bieżąco śledzi się ich długość.
  • Skupianie się na treści. Nie myślisz o tym, jaki klawisz chcesz wcisnąć. Sam proces przenoszenia tekstu z umysłu na ekran odbywa się w pełni automatycznie. Dzięki temu możesz bardziej skupiać się na tworzeniu tekstu, zamiast na szukaniu odpowiednich klawiszy.
  • Pisanie bezwzrokowe pozwala zachować prawidłową postawę przy komputerze. W ten sposób wyglądasz bardziej profesjonalnie, a jednocześnie lepiej dbasz o swoje plecy.
  • Raz wyuczona pamięć mięśniowa zostaje z Tobą na całe życie. Pisanie bezwzrokowe będzie przydatne przy pracy copywritera, a w przyszłości możesz je wykorzystać także w innych sytuacjach.
  • Pisanie bezwzrokowe przydatne jest praktycznie w każdym zawodzie, w którym masz styczność z komputerem.

Zdobycie nowych umiejętności zawsze jest w cenie i zwiększa Twoje możliwości. Szybkie pisanie na klawiaturze to tani i szybki sposób podniesienia swoich kwalifikacji. Jednocześnie jest to umiejętność, która przekłada się w znaczącym stopniu na szybkość pracy i osiągane wyniki.

Jak nauczyć się pisania bezwzrokowego?

Najważniejsze przy nauce szybkiego pisania jest regularność oraz motywacja. Wiele osób uczy się pisać bez spoglądania na klawiaturę, po prostu tworząc kolejne teksty. Ćwiczenia powodują, że palce „zapamiętują” ułożenie klawiszy i z czasem same kierują się na właściwy klawisz. Nie zawsze jest to jednak dobre…

Z jednej strony oznacza to, że wystarczy napisać wystarczającą ilość tekstów, by samemu nauczyć się pisania bezwzrokowego. Jednak najlepsze rezultaty osiąga się tylko wtedy, gdy palce są odpowiednio ustawione nad klawiaturą. Orientację ułatwiają wtedy dwa szczególne klawisze: „f” oraz „j”. Posiadają one niewielkie wypustki, które pozwalają na ich odnalezienie bez spoglądania na klawiaturę. Dzięki temu dłonie zawsze są w odpowiednim miejscu.

Samoucy często potrafią pisać, ale wciskają klawisze tylko dwoma palcami. Ten błąd znacząco obniża szybkość wpisywania tekstu do komputera. Najgorsze jest to, że pozbycie się złych nawyków bywa trudniejsze, niż sama nauka bezwzrokowego pisania. Dlatego też warto od początku uczyć się optymalnego podejścia do pisania.

W ćwiczeniu pisania bezwzrokowego pomocne są programy, o których wcześniej wspominaliśmy. Odpowiednio ułożone ćwiczenia pozwalają uczyć się kolejnych liter, a nie od razu całego układu klawiatury. Jest to pomocne dla osób, które chcą zdobyć umiejętność szybkiego pisania w krótkim czasie. Jednak najważniejsza jest praktyka.

Podsumowanie

  • Pisanie bezwzrokowe opiera się na pamięci mięśniowej, czyli automatycznym wciskaniu odpowiednich klawiszy.
  • Taka umiejętność pozwala znacząco przyśpieszyć proces pisania. Jednocześnie pozwala śledzić na bieżąco wpisywany tekst.
  • Najważniejsza w nauce szybkiego pisania jest praktyka. W ten sposób wyrabia się nawyki, które pozwalają z czasem wciskać klawisze bez myślenia o tym.
  • Naukę ułatwiają płatne oraz darmowe programy z opracowanymi ćwiczeniami i tekstami do trenowania swoich umiejętności.
  • Pisanie bez patrzenia na klawiaturę jest przydatne podczas tworzenia czy przepisywania treści. Ta umiejętność pozostanie z Tobą do końca życia – tak jak jazda na rowerze.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Rafał Dudek

Rafał jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej na kierunku Mechaniki i Budowy Maszyn. Dzięki temu doskonale radzi sobie z tekstami technicznymi. Prywatnie jego pasją jest pisanie, czym zajmuje się od pierwszych klas podstawówki. W niedalekiej przyszłości chce wydać swoją pierwszą książkę. Z tego powodu cały czas doskonali swój warsztat, a copywriting traktuje jako możliwość ciągłego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.12.2024 Korekta & Redakcja
05.12.2024 Porady & Ciekawostki
04.12.2024 Prawo & Finanse
03.12.2024 Porady & Ciekawostki
02.12.2024 Pozycjonowanie
29.11.2024 Porady & Ciekawostki
28.11.2024 Korekta & Redakcja
27.11.2024 Korekta & Redakcja
26.11.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu