Tłumaczenie automatyczne – zasady działania, wady i zalety

Spis Treści:

Pierwsze systemy tłumaczenia automatycznego pojawiły się już w 1933 roku. Rozwój Sztucznej Inteligencji znacznie przyczynił się do udoskonalenia istniejących i powstania zupełnie nowych rozwiązań, wykorzystywanych w tłumaczeniu interlingwistycznym. Obecnie tłumaczenie maszynowe zyskuje na popularności, znosząc w niektórych krajach konieczność tłumaczenia przysięgłego oficjalnych dokumentów. Dowiedz się, jak działa!

Czym jest tłumaczenie automatyczne?

Tłumaczenie maszynowe to proces automatycznego tłumaczenia przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji, takich jak sieci neuronowe, modele statystyczne czy zestawienie reguł lingwistycznych.

Systemy tłumaczenia maszynowego są narzędziem wykorzystywanym do usprawnienia procesu tłumaczenia. Na podstawie ich udziału można wyróżnić cztery rodzaje tłumaczenia:

  1. Tłumaczenie tradycyjne, przeprowadzane bez wykorzystania Sztucznej Inteligencji.
  2. Tłumaczenie wspomagane maszynowo, podczas którego tłumacz korzysta ze Sztucznej Inteligencji w celu przyśpieszenia przekładu.
  3. Tłumaczenie wspomagane przez człowieka, podczas którego człowiek dokonuje korekty otrzymanego automatycznie tłumaczenia.
  4. Tłumaczenie w pełni maszynowe, będące przeciwieństwem tłumaczenia tradycyjnego, które nie wymaga ingerencji tłumacza na żadnym z etapów przekładu.

Metody tłumaczenia maszynowego

Tłumaczenie automatyczne stosuje odpowiednie algorytmy i może być oparte na różnych metodach, takich jak:

  • tłumaczenie oparte na regułach (ang. Rule-Based Machine Translation) – algorytm wykorzystujący ręcznie stworzony zestaw reguł lingwistycznych i słowników dwujęzycznych;
  • tłumaczenie statystyczne (ang. Statistical Machine Translation) – metoda ta wykorzystuje prawdopodobieństwo wyliczone na podstawie modeli statystycznych, które są uczone na zbiorach danych;
  • tłumaczenie neuronowe – metoda tłumaczenia wykorzystująca głównie rekurencyjne sieci neuronowe.

Narzędzia do tłumaczenia automatycznego

Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi tłumaczenia maszynowego, które znacznie ułatwiają i przyśpieszają proces przekładu tekstu. W zależności od wybranej metody tłumaczenia automatycznego możemy wyróżnić kilka translatorów.

Google Translate

Google Translate obsługuje wiele języków i oferuje możliwość przetłumaczenia tekstu zarówno pisanego, jak i mówionego. Obecnie możemy go uznać za najbardziej popularny translator, który jest wykorzystywany na co dzień przez miliony użytkowników.

Cena: bezpłatny.

DeepL

DeepL to narzędzie, które szybko zyskało popularność dzięki wysokiej jakości tłumaczeń i opcji dopracowania tekstu – co udało się osiągnąć poprzez zastosowanie zaawansowanych sieci neuronowych. DeepL stale zyskuje nowe funkcje, w tym narzędzie do poprawy jakości tekstu czy moduł API, umożliwiający podłączenie translatora do stron internetowych i aplikacji.

Cena: bezpłatna wersja podstawowa; 7,49-53,99 € za wersje rozszerzone.

Amazon Translate

Dodatkowo można wyróżnić translatory komercyjne, takie jak Amazon Translate, który charakteryzuje się łatwą integracją z aplikacjami, możliwością automatyzacji tłumaczenia stron internetowych, a także opcją tworzenia własnych modeli tłumaczeniowych na wybranych zbiorach danych.

Cena: bezpłatna wersja podstawowa; 15-60 $/milion znaków za wersje rozszerzone.

IBM Watson Language Translator

Kolejnym translatorem komercyjnym jest IBM Watson Language Translator, czyli usługa oparta na działaniu w chmurze, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Narzędzie umożliwia stworzenie własnych słowników i preferowanych tłumaczeń oraz integrację z innymi aplikacjami i systemami za pomocą API. IBM zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności danych, dzięki czemu narzędzie znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w e-commerce, opiece zdrowotnej i finansach.

Cena: bezpłatna wersja Lite (do miliona znaków miesięcznie), Plan standardowy (250 000 znaków miesięcznie za darmo, następnie koszt 0,02 $ za tysiąc znaków).

Czy warto korzystać z tłumaczenia automatycznego?

Korzystanie z tłumaczeń automatycznych może znacznie skrócić czas oczekiwania, koszty oraz doskonale sprawdzi się w przypadku prostych tekstów.

Tłumaczenia maszynowe są w stanie przetworzyć znaczne ilości tekstu w krótkim czasie. Stały postęp w rozwoju proponowanych przez producentów narzędzi sprawia, że poprawia się jakość tłumaczeń, dzięki czemu są bardziej dokładne i naturalne. Jednak mimo wielu oczywistych zalet tłumaczenie automatyczne ma również swoje wady związane z jakością i precyzją przekładu.

Głównym wyzwaniem podczas tłumaczenia maszynowego jest problem kontekstu, ponieważ otrzymane tłumaczenia mogą być dosłowne, przez co nie uwzględnią np. wyrażeń kulturowych lub specyficznych sformułowań.

Dodatkowo, korzystając z tłumaczenia maszynowego, należy liczyć się z możliwością występowania błędów semantycznych, związanych z obecnością np. idiomów czy zwrotów specjalistycznych z danej dziedziny. Tym samym istnieje ryzyko nieprawidłowej interpretacji tekstu i szerzenia dezinformacji poprzez nieprecyzyjnie przetłumaczony tekst.

Podsumowanie

  • Tłumaczenie maszynowe to proces automatycznego tłumaczenia przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji.
  • Tłumaczenie automatyczne stosuje odpowiednie algorytmy i może być oparte na różnych metodach, takich jak tłumaczenie oparte na regułach, tłumaczenie statystyczne czy tłumaczenie neuronowe.
  • Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi tłumaczenia maszynowego, różniących się zakresem funkcjonalności.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Martyna Myszograj

Inżynier biomedyczny z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści i tłumaczeniu. Dobrze odnajduje się w opisach produktów oraz tekstach specjalistycznych z branży technicznej i okołomedycznej. Od kilku lat szerzy wiedzę o Sztucznej Inteligencji w ramach publikacji i wystąpień konferencyjnych. Prywatnie studentka filologii angielskiej oraz recenzentka książek z zamiłowaniem do festiwali fantasy i science fiction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

16.09.2024 Marketing
13.09.2024 Korekta & Redakcja
12.09.2024 Porady & Ciekawostki
11.09.2024 Social Media
10.09.2024 Copywriting
09.09.2024 Porady & Ciekawostki
06.09.2024 Korekta & Redakcja
04.09.2024 Social Media
03.09.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu