Transkrypcja - Praca Łatwa I Za Duże Pieniądze? | Content Writer
Jak wygląda praca transkrybenta? Przeczytaj ten artykuł!

Transkrypcja – praca łatwa i za duże pieniądze?

Praca z przepisywaniem nagrań może jawić się jako istna sielanka – słuchamy ciekawych wywiadów z domowego zacisza, a w dodatku zarabiamy solidne pieniądze. Czyżby? Omówimy, jak wygląda praca z transkrypcją, dzięki czemu dowiesz się, czy ten zawód jest dla Ciebie!

Transkrypcja – zalety pracy

Nie ulega wątpliwości, że przepisywanie nagrań wiąże się z szeregiem korzyści. Specyficzny charakter tej pracy może dla niektórych okazać się zbawieniem – w zależności od osobistych wymagań i oczekiwań.

Brak monotonii

Każde nagranie jest inne, lecz wszystkie mają cechę wspólną – muszą być przepisane tylko raz. Dlatego gdy zaczyna się nowy dzień, możesz być pewny, że czekają na Ciebie zupełnie nowe zadania!

Możliwość stałej nauki

Transkrybent pracuje z informacjami, dlatego codziennie może się dowiadywać nowych, ciekawych rzeczy. Jest to idealny zawód dla Ciebie, jeśli Twój umysł jest wciąż głodny wiedzy.

Praca zdalna

Dla jednych atut, dla drugich przekleństwo – faktem jest jednak, że praca w domu stanowi idealne rozwiązanie dla domatorów i wiąże się z wieloma wygodami, takimi jak brak dojazdu do biura czy pełna prywatność.

Wiedza nie jest konieczna

Przepisywanie to przepisywanie. W przeciwieństwie do content writingu nie trzeba szukać specjalistycznych informacji, lecz po prostu „przelewamy na papier” to, co usłyszymy. Dlatego jest to zawód dla każdego i nie wymaga ukończenia wieloletnich studiów.


Omówiliśmy podstawowe zalety pracy przepisywania tekstów, zatem czas odsłonić drugą stronę medalu!

Transkrybent – praca która nie popłaca?

Niestety świat nie jest usłany różami, a transkrypcja jest potwierdzeniem tego, że gdzie zalety – tam i wady.

Ciągłe skupienie w pracy

W tym zawodzie nie ma miejsca na myślenie o niebieskich migdałach. Przepisywanie tekstu wiąże się z przymusowym skupieniem uwagi i choć można się przyzwyczaić, nie ma półśrodków – albo odpoczynek, albo praca.

Przeciętne zarobki

Wynagrodzenie transkrybentów nie należy do najwyższych. Podstawą rozliczenia jest zwykle cena za 1000 znaków ze spacjami, a najczęstszy przelicznik w takim przypadku wynosi 2,5-4 zł netto.

Z kolei godzina nagrania to ok. 50 000 zzs, a więc w najgorszym przypadku mówimy o kwocie 100 złotych netto. Nie jest źle, prawda? Jednakże należy pamiętać o stosunku ~1:3, który oznacza, że na godzinę nagrania przypadają trzy godziny pracy, w których zawiera się przepisanie tekstu, sprawdzenie pisowni, a także formatowanie. Ponadto nagrania nie zawsze są wyraźne, a do poprawnej interpretacji często potrzebny jest kontekst, który wymaga wielokrotnego cofania materiału.

W takim przypadku mówimy o kwocie ~33 złotych netto za godzinę w przypadku czystej, intensywnej pracy. Nie liczą się odpoczynki, a zlecenia nie zawsze są zagwarantowane – choć tutaj zahaczamy o kwestię indywidualnych kompetencji oraz ustaleń z klientami.

Mimo wszystko biorąc pod uwagę fakt, że transkrypcję może wykonywać większość osób bez wykształcenia, jest to godziwe wynagrodzenie, szczególnie pod kątem pracy zdalnej.

Praca jako transkrybent – podsumowanie

Czy przepisywanie tekstów to wdzięczny zawód? Chciałoby się rzec jak Terencjusz: ile ludzi, tyle zdań. Każdy ma odrębne wymagania i dla niektórych transkrypcja może okazać się przyjemną i lukratywną pracą, a dla innych sporym rozczarowaniem.

Dlatego warto określić swoje oczekiwania, a dopiero następnie dobrać charakter wykonywanego zawodu. Praca transkrybenta wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale także wadami. Decyzja należy do Ciebie!


Jeśli poszukujesz pracy jako copywriter zdalny, napisz do nas! Oferujemy również pracę jako korektor, a także praktyki copywriterskie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *