Transkrypcja – praca łatwa i za duże pieniądze?

Spis Treści:

Praca z przepisywaniem nagrań może jawić się jako istna sielanka – słuchamy ciekawych wywiadów z domowego zacisza, a w dodatku zarabiamy solidne pieniądze. Czyżby? Omówimy, jak wygląda praca z transkrypcją, dzięki czemu dowiesz się, czy ten zawód jest dla Ciebie!

Transkrypcja – zalety pracy

Nie ulega wątpliwości, że przepisywanie nagrań wiąże się z szeregiem korzyści. Specyficzny charakter tej pracy może dla niektórych okazać się zbawieniem – w zależności od osobistych wymagań i oczekiwań.

Brak monotonii

Każde nagranie jest inne, lecz wszystkie mają cechę wspólną – muszą być przepisane tylko raz. Dlatego gdy zaczyna się nowy dzień, możesz być pewny, że czekają na Ciebie zupełnie nowe zadania!

Możliwość stałej nauki

Transkrybent pracuje z informacjami, dlatego codziennie może się dowiadywać nowych, ciekawych rzeczy. Jest to idealny zawód dla Ciebie, jeśli Twój umysł jest wciąż głodny wiedzy.

Praca zdalna

Dla jednych atut, dla drugich przekleństwo – faktem jest jednak, że praca w domu stanowi idealne rozwiązanie dla domatorów i wiąże się z wieloma wygodami, takimi jak brak dojazdu do biura czy pełna prywatność.

Wiedza nie jest konieczna

Przepisywanie to przepisywanie. W przeciwieństwie do content writingu nie trzeba szukać specjalistycznych informacji, lecz po prostu „przelewamy na papier” to, co usłyszymy. Dlatego jest to zawód dla każdego i nie wymaga ukończenia wieloletnich studiów.

Omówiliśmy podstawowe zalety pracy przepisywania tekstów, zatem czas odsłonić drugą stronę medalu!

Transkrybent – praca która nie popłaca?

Niestety świat nie jest usłany różami, a transkrypcja jest potwierdzeniem tego, że gdzie zalety – tam i wady.

Ciągłe skupienie w pracy

W tym zawodzie nie ma miejsca na myślenie o niebieskich migdałach. Przepisywanie tekstu wiąże się z przymusowym skupieniem uwagi i choć można się przyzwyczaić, nie ma półśrodków – albo odpoczynek, albo praca.

Przeciętne zarobki

Wynagrodzenie transkrybentów nie należy do najwyższych.

Podstawą rozliczenia jest zwykle cena za 1000 znaków ze spacjami, a najczęstszy przelicznik w takim przypadku wynosi 2,5-4 zł netto.

Z kolei godzina nagrania to ok. 50 000 zzs, a więc w najgorszym przypadku mówimy o kwocie 100 złotych netto. Nie jest źle, prawda? Jednakże należy pamiętać o stosunku ~1:3, który oznacza, że na godzinę nagrania przypadają trzy godziny pracy, w których zawiera się przepisanie tekstu, sprawdzenie pisowni, a także formatowanie. Ponadto nagrania nie zawsze są wyraźne, a do poprawnej interpretacji często potrzebny jest kontekst, który wymaga wielokrotnego cofania materiału.

W takim przypadku mówimy o kwocie ~33 złotych netto za godzinę w przypadku czystej, intensywnej pracy. Nie liczą się odpoczynki, a zlecenia nie zawsze są zagwarantowane – choć tutaj zahaczamy o kwestię indywidualnych kompetencji oraz ustaleń z klientami.

Mimo wszystko biorąc pod uwagę fakt, że transkrypcję może wykonywać większość osób bez wykształcenia, jest to godziwe wynagrodzenie, szczególnie pod kątem pracy zdalnej.

Podsumowanie:

  • Czy przepisywanie tekstów to wdzięczny zawód? Chciałoby się rzec jak Terencjusz: ile ludzi, tyle zdań.
  • Każdy ma odrębne wymagania i dla niektórych transkrypcja może okazać się przyjemną i lukratywną pracą, a dla innych sporym rozczarowaniem.
  • Dlatego warto określić swoje oczekiwania, a dopiero następnie dobrać charakter wykonywanego zawodu.
  • Praca transkrybenta wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale także wadami. Decyzja należy do Ciebie!

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Komentarze

Monika18 październik 2021

Dzień dobry, jestem zainteresowana pracą w transkrypcji. Proszę o kontakt.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Baza Wiedzy

Ostatnio na blogu

15.10.2021 Marketing
14.10.2021 Marketing
13.10.2021 Marketing
12.10.2021 Kwestie Prawne
11.10.2021 Content Marketing
11.10.2021 Marketing
07.10.2021 Copywriting
06.10.2021 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Zamów treści

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy