Transkrypcja – praca łatwa i za duże pieniądze?

Spis Treści:

Praca z przepisywaniem nagrań może jawić się jako istna sielanka – słuchamy ciekawych wywiadów z domowego zacisza, a w dodatku zarabiamy solidne pieniądze. Czyżby? Omówimy, jak wygląda praca z transkrypcją, dzięki czemu dowiesz się, czy ten zawód jest dla Ciebie!

Transkrypcja – zalety pracy

Nie ulega wątpliwości, że przepisywanie nagrań wiąże się z szeregiem korzyści. Specyficzny charakter tej pracy może dla niektórych okazać się zbawieniem – w zależności od osobistych wymagań i oczekiwań.

Brak monotonii

Każde nagranie jest inne, lecz wszystkie mają cechę wspólną – muszą być przepisane tylko raz. Dlatego gdy zaczyna się nowy dzień, możesz być pewny, że czekają na Ciebie zupełnie nowe zadania!

Możliwość stałej nauki

Transkrybent pracuje z informacjami, dlatego codziennie może się dowiadywać nowych, ciekawych rzeczy. Jest to idealny zawód dla Ciebie, jeśli Twój umysł jest wciąż głodny wiedzy.

Praca zdalna

Dla jednych atut, dla drugich przekleństwo – faktem jest jednak, że praca w domu stanowi idealne rozwiązanie dla domatorów i wiąże się z wieloma wygodami, takimi jak brak dojazdu do biura czy pełna prywatność.

Wiedza nie jest konieczna

Przepisywanie to przepisywanie. W przeciwieństwie do content writingu nie trzeba szukać specjalistycznych informacji, lecz po prostu „przelewamy na papier” to, co usłyszymy. Dlatego jest to zawód dla każdego i nie wymaga ukończenia wieloletnich studiów.

Omówiliśmy podstawowe zalety pracy przepisywania tekstów, zatem czas odsłonić drugą stronę medalu!

Transkrybent – praca która nie popłaca?

Niestety świat nie jest usłany różami, a transkrypcja jest potwierdzeniem tego, że gdzie zalety – tam i wady.

Ciągłe skupienie w pracy

W tym zawodzie nie ma miejsca na myślenie o niebieskich migdałach. Przepisywanie tekstu wiąże się z przymusowym skupieniem uwagi i choć można się przyzwyczaić, nie ma półśrodków – albo odpoczynek, albo praca.

Przeciętne zarobki

Wynagrodzenie transkrybentów nie należy do najwyższych.

Podstawą rozliczenia jest zwykle cena za 1000 znaków ze spacjami, a najczęstszy przelicznik w takim przypadku wynosi 2,5-4 zł netto.

Z kolei godzina nagrania to ok. 50 000 zzs, a więc w najgorszym przypadku mówimy o kwocie 100 złotych netto. Nie jest źle, prawda? Jednakże należy pamiętać o stosunku ~1:3, który oznacza, że na godzinę nagrania przypadają trzy godziny pracy, w których zawiera się przepisanie tekstu, sprawdzenie pisowni, a także formatowanie. Ponadto nagrania nie zawsze są wyraźne, a do poprawnej interpretacji często potrzebny jest kontekst, który wymaga wielokrotnego cofania materiału.

W takim przypadku mówimy o kwocie ~33 złotych netto za godzinę w przypadku czystej, intensywnej pracy. Nie liczą się odpoczynki, a zlecenia nie zawsze są zagwarantowane – choć tutaj zahaczamy o kwestię indywidualnych kompetencji oraz ustaleń z klientami.

Mimo wszystko, biorąc pod uwagę fakt, że transkrypcję mogą wykonywać osoby bez konkretnego wykształcenia (nie licząc specjalistycznych przekładów, wymagających branżowej wiedzy lub studiów), jest to godziwe wynagrodzenie, szczególnie pod kątem pracy zdalnej.

Podsumowanie

 • Czy przepisywanie tekstów to wdzięczny zawód? Chciałoby się rzec jak Terencjusz: ile ludzi, tyle zdań.
 • Każdy ma odrębne wymagania i dla niektórych transkrypcja może okazać się przyjemną i lukratywną pracą, a dla innych sporym rozczarowaniem.
 • Dlatego warto określić swoje oczekiwania, a dopiero następnie dobrać charakter wykonywanego zawodu.
 • Praca transkrybenta wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale także wadami. Decyzja należy do Ciebie!

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.3

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Komentarze

Monika18.10.2021 13:14

Dzień dobry, jestem zainteresowana pracą w transkrypcji. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
MariolaK23.10.2021 17:48

Witam też jestem zainteresowana

Odpowiedz
Katarzyna25.10.2021 08:22

Przykro mi, że tak Pan ocenia pacę transkrybenta. Praca dla ” niewykształconego tłumoka”, tak można określić ten artykuł.

Odpowiedz
  Bartosz Ciesielski25.10.2021 10:53

  W żadnym fragmencie nie padła taka teza. Nie taki był też cel artykułu. Możliwość stałej nauki poprzez codzienną ekspozycję na nowe informacje z pewnością nie pasuje do wizerunku „niewykształconego tłumoka” jak to Pani określiła – jest wręcz odwrotnie 🙂

  Odpowiedz
   Katarzyna25.10.2021 11:22

   Panie Bartoszu, każdy odbiera tekst inaczej. Mnie chodziło o konkretne zdanie: ” Mimo wszystko biorąc pod uwagę fakt, że transkrypcję może wykonywać większość osób bez wykształcenia”. Tu bym polemizowała, ponieważ robiąc transkrypcje dla konkretnych instytucji trzeba mieć konkretne wykształcenie. Pozdrawiam. 🙂

   Odpowiedz
   Wiesława26.12.2022 13:49

   Jestem zainteresowana pracą zdalną jako transkrybent

   Odpowiedz
Jakub05.11.2021 16:23

Dzień dobry, jestem zainteresowany pracą. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Katarzyna03.12.2021 00:03

Dzień dobry, Panie Bartoszu, trafnie podsumował Pan tę pracę. Słusznie zwrócił Pan uwagę, że albo praca na sto procent, albo odpoczynek. Rzeczywiście można się dużo nauczyć i praca zazwyczaj jest ciekawa, aczkolwiek nie zawsze nowy dzień to nowe zadanie, bo można na przykład przepisywać kilkunastogodzinny wywiad albo piętnaście wywiadów na ten sam temat i wtedy dzień jest podobny do dnia. Można również trafić na zlecenia przeraźliwie nudne lub z udziałem szczególnie irytujących ludzi, a wtedy spędza się z nimi wiele godzin. Po kilku latach pracy w tym zawodzie zawsze pytam o tematykę zlecenia i tych, które mnie będą nudziły, zwyczajnie nie przyjmuję. Na początku brałam wszystkie zlecenia, ale nagrania do rozwodów wycieńczały mnie psychicznie i już teraz ich nie przepisuję. Nie przepisuję też wywiadów marketingowych (nudne i źle płatne), rzeczy związanych z polityką i nagrań z sesji rad jednostek samorządowych. Zatem atrakcyjność pracy w dużym stopniu zależy od przyjmowanych zleceń. Początki, gdy dopiero buduje się bazę klientów, mogą być różne: czasem fascynujące, a czasem zgoła inne. Wyceniam swoje usługi wyżej, niż pisze Pan w swoim artykule, ale widzę, że pod tym względem jest duża rozbieżność na rynku. Weźmy jeszcze pod uwagę, czy ktoś prowadzi własną działalność, czy jest zatrudniany. Jeżeli jest czyimś pracownikiem, wtedy, o ile wiem, zarabia mniej. Ja powiedziałabym, że godzina to trzy do czterech godzin pracy. W trzy godziny przepisuje się jakieś niespiesznie prowadzone wywiady. Ale niektóre konferencje, płynnie prowadzone podcasty albo wywiady z gadułami przepisuje się raczej w cztery godziny. Przynajmniej ja tak mam, choć może Pan pracuje szybciej. Ciekawa jestem, jakie tempo pracy mają inni. W tej branży marnie jest z networkingiem, więc trudno się porównać. Zasadniczo jednak bardzo dobre podsumowanie specyfiki tego zawodu.

Odpowiedz
  Bartosz Ciesielski03.12.2021 16:13

  Dziękuję serdecznie za wyczerpujący i merytoryczny komentarz od specjalisty z branży 🙂 To naprawdę cenne uzupełnienie treści artykułu.

  Odpowiedz
Joanna04.01.2022 20:21

Dzien dobry, jestem zainteresowana pracą transkrybenta. Proszę o kontakt

Odpowiedz
Bartłomiej06.01.2022 01:06

Witam, jestem zainteresowany pracą transkrybenta. Proszę o kontakt, chętnie podjąłbym się takiej pracy.

Odpowiedz
  Ola12.01.2022 23:32

  Dzień dobry Panie Bartoszu!
  Jestem zainteresowana pracą transkrybenta. Będę ogromnie wdzięczna za kontakt.
  Pozdrawiam Ola

  Odpowiedz
  Barbara09.07.2022 09:24

  Proszę o kontakt

  Odpowiedz
Paweł10.01.2022 18:50

Witam, jestem zainteresowany pracą transkrybenta. Proszę o kontakt

Odpowiedz
  Dorota19.02.2022 15:10

  Jestem zainteresowana

  Odpowiedz
Agnieszka13.01.2022 08:58

Dzień Dobry, jestem zainteresowana pracą jako transkrybent. Mam już doświadczenie w tej dziedzinie.

Odpowiedz
  Emilia07.03.2022 20:32

  Dzień dobry. Jestem zainteresowana pracą jako transkrybent.

  Odpowiedz
Wioleta17.01.2022 16:29

Dzień dobry, jestem zainteresowana.

Odpowiedz
  Ula15.02.2022 23:28

  Dzień dobry, jestem zainteresowana, będę wdzięczna za kontakt. Pozdrawiam

  Odpowiedz
Marta29.01.2022 21:07

Witam. Zainteresowana jestem pracą transkrybenta.

Odpowiedz
  Ewelina06.03.2022 22:13

  Jestem zainteresowana praca. Prosze o kontakt.

  Odpowiedz
Ola02.02.2022 17:39

Brzmi, jak praca dla mnie!
Jestem dostępna 24/h, nie mam dzieci, pełne skupienie!
Tylko gdzie szukać uczciwych zleceń?
P. S. Świetny artykuł!

Odpowiedz
Natalia03.02.2022 06:50

Jaki program należy mieć ,żeby można było zacząć pracę? Word wystarczy?

Odpowiedz
Anna07.02.2022 11:32

Dzień dobry,
Jestem zainteresowana taką pracą. Gdzie szukać zleceń?

Odpowiedz
Magdalena05.04.2022 19:24

Witam. Jestem zainteresowana pracą transkrybenta.

Odpowiedz
Hania11.04.2022 11:09

Dzień dobry. Jestem bardzo zainteresowana pracą transkrybentki. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Nicolas30.06.2022 22:47

Witam, jestem zainteresowany pracą proszę o kontakt.

Odpowiedz
Dominika06.07.2022 07:59

Dzień dobry, jestem bardzo zainteresowana pracą transkrybentki. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Mirosław11.09.2022 02:49

Witam, jestem zainteresowany pracą przy transkrypcji. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Iwona29.09.2022 13:50

Dzień dobry. Jestem zainteresowana pracą transkrybenta. Proszę o kontakt

Odpowiedz
Edyta13.10.2022 22:52

Wbrew pozorom praca może nie wydawać się tak łatwa. Czasem coś jedynie prosto brzmi 🙂 Chciałabym się jednak sprawdzić i w tej roli. Jakieś wskazówki, gdzie można znaleźć uczciwe ogłoszenia?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

27.01.2023 Porady & Ciekawostki
26.01.2023 Porady & Ciekawostki
25.01.2023 Porady & Ciekawostki
24.01.2023 Korekta & Redakcja
23.01.2023 Korekta & Redakcja
21.01.2023 Content Marketing
20.01.2023 Porady & Ciekawostki
19.01.2023 Pozycjonowanie
18.01.2023 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu