Transkrypcja – praca łatwa i za duże pieniądze?

Spis Treści:

Praca z przepisywaniem nagrań może jawić się jako istna sielanka – słuchamy ciekawych wywiadów z domowego zacisza, a w dodatku zarabiamy solidne pieniądze. Czy jednak na pewno? Omówimy, jak wygląda transkrypcja nagrań, dzięki czemu dowiesz się, czy ten zawód jest dla Ciebie!

Na czym polega transkrypcja?

Najkrócej mówiąc: transkrypcja to proces przepisywania nagrania. Sama nazwa pochodzi od łacińskiego słowa transcriptio, które oznacza przepisywanie.

Transkrybować można wywiady, konferencje, webinary, podcasty i wiele innych.

Samą czynność podzielić można na dwa rodzaje: pełny i standardowy.

 • Transkrypcja pełna polega na dosłownym przepisaniu tego, co usłyszysz na nagraniu – uwzględniając powtórzenia, błędy językowe, wszelkie przerywniki czy odgłosy.
 • Transkrypcja standardowa pozwala na edycję tekstu, usunięcie błędów, powtórzeń i wszelkich przerywników.

Jak wygląda praca transkrybenta?

Niezbędnymi do pracy sprzętami jest oczywiście komputer, słuchawki, klawiatura i edytor tekstu. Pomocne są także narzędzia do transkrypcji, np. oTranscribe lub Transcribe. Niektórzy korzystają też z nożnego przełącznika. Pozwala on na zatrzymywanie nagrania nogą, co pozwala przyspieszyć cały proces przepisywania.

Przede wszystkim potrzebna jest bezwzględna cisza, brak rozpraszaczy, aby usłyszeć dokładnie każde słowo na nagraniu.

Materiały nie zawsze mają dobrą jakość, nie każdy mówi też wyraźnie, a rolą osoby pracującej nad przepisywaniem jest jednak próba zrozumienia i odszyfrowania każdej niejasności. Potrzebne jest więc pełne, często wielogodzinne skupienie.

Każdy transkrybent ma własny system pracy, często jednak najpierw tekst przepisywany jest dosłownie, a jeśli transkrypcja ma być edytowana, poprawki następują już po spisaniu.

Transkrybent może wykonywać pracę m.in. dla sądów, lekarzy, nauczycieli, badaczy czy pisarzy. Takich usług potrzebują również coraz częściej osoby nagrywające podcasty. Transkrybenci zwykle pracują jako freelancerzy i pozyskują zlecenia samodzielnie. Niektórzy współpracują z agencjami transkrypcyjnymi.

Transkrypcja praca – zalety

Nie ulega wątpliwościom, że przepisywanie nagrań wiąże się z szeregiem korzyści. Specyficzny charakter tej pracy może dla niektórych okazać się zbawieniem – w zależności od osobistych wymagań i oczekiwań.

Brak monotonii

Każde nagranie jest inne, lecz wszystkie mają cechę wspólną – muszą być przepisane tylko raz. Dlatego gdy zaczyna się nowy dzień, możesz być pewny, że czekają na Ciebie zupełnie nowe zadania!

Możliwość stałej nauki

Transkrybent pracuje z informacjami, dlatego codziennie może się dowiadywać nowych, ciekawych rzeczy. Jest to idealny zawód dla Ciebie, jeśli Twój umysł jest wciąż głodny wiedzy.

Praca zdalna

Dla jednych atut, dla drugich przekleństwo – faktem jest jednak, że praca w domu stanowi idealne rozwiązanie dla domatorów i wiąże się z wieloma wygodami, takimi jak brak dojazdu do biura czy pełna prywatność.

Brak konieczności ukończenia studiów

Przepisywanie to przepisywanie. W przeciwieństwie do content writingu nie trzeba od zera tworzyć specjalistycznych treści, lecz po prostu „przelewać na papier” to, co słychać na nagraniu. Dlatego właśnie zwykle w tej pracy nie ma konieczności ukończenia studiów, chociaż w niektórych przypadkach jest to wymagane (np. przepisywanie nagrań z branży medycznej, by nie dopuścić do pojawienia się błędów lub nieścisłości).

Transkrypcja praca – wady

Niestety świat nie jest usłany różami, a transkrypcja jest potwierdzeniem tego, że gdzie zalety – tam i wady.

Ciągłe skupienie w pracy

W tym zawodzie nie ma miejsca na myślenie o niebieskich migdałach. Przepisywanie tekstu wiąże się z przymusowym skupieniem uwagi i choć można się przyzwyczaić, nie ma półśrodków – albo odpoczynek, albo praca.

Przeciętne zarobki

Wynagrodzenie transkrybentów nie należy do najwyższych.

Podstawą rozliczenia jest zwykle cena za 1000 znaków ze spacjami, a najczęstszy przelicznik w takim przypadku wynosi 2,5-4 zł netto.

Z kolei godzina nagrania to ok. 50 000 zzs, a więc w najgorszym przypadku mówimy o kwocie 100 złotych netto. Nie jest źle, prawda? Jednakże należy pamiętać o stosunku ~1:3, który oznacza, że na godzinę nagrania przypadają trzy godziny pracy, w których zawiera się przepisanie tekstu, sprawdzenie pisowni, a także formatowanie. Ponadto nagrania nie zawsze są wyraźne, a do poprawnej interpretacji często potrzebny jest kontekst, który wymaga wielokrotnego cofania materiału.

W takim przypadku mówimy o kwocie ~33 złotych netto za godzinę w przypadku czystej, intensywnej pracy. Nie liczą się odpoczynki, a zlecenia nie zawsze są zagwarantowane – choć tutaj zahaczamy o kwestię indywidualnych kompetencji oraz ustaleń z klientami.

Mimo wszystko jest to wygodna praca na własnych zasadach, a w takich przypadkach wynagrodzenie to tylko składowa wpływająca na ogólne zadowolenie z wykonywanego zawodu.

Podsumowanie

 • Czy przepisywanie tekstów to wdzięczny zawód? Chciałoby się rzec jak Terencjusz: ile ludzi, tyle zdań.
 • Każdy ma odrębne wymagania i dla niektórych transkrypcja może okazać się przyjemną i lukratywną pracą, a dla innych sporym rozczarowaniem.
 • Warto określić swoje oczekiwania, a dopiero następnie dobrać charakter wykonywanego zawodu.
 • Praca transkrybenta wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale także wadami. Decyzja należy do Ciebie!

Chcesz rozpocząć pracę w przepisywaniu tekstów, ale nie masz doświadczenia? Weź udział w naszym kursie transkypcji, który kompleksowo przygotuje Cię do zawodu.

Dowiedz się więcej

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.3

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in. w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Komentarze

Monika18.10.2021 13:14

Dzień dobry, jestem zainteresowana pracą w transkrypcji. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
MariolaK23.10.2021 17:48

Witam też jestem zainteresowana

Odpowiedz
Katarzyna25.10.2021 08:22

Przykro mi, że tak Pan ocenia pacę transkrybenta. Praca dla ” niewykształconego tłumoka”, tak można określić ten artykuł.

Odpowiedz
  Bartosz Ciesielski25.10.2021 10:53

  W żadnym fragmencie nie padła taka teza. Nie taki był też cel artykułu. Możliwość stałej nauki poprzez codzienną ekspozycję na nowe informacje z pewnością nie pasuje do wizerunku „niewykształconego tłumoka” jak to Pani określiła – jest wręcz odwrotnie 🙂

  Odpowiedz
   Katarzyna25.10.2021 11:22

   Panie Bartoszu, każdy odbiera tekst inaczej. Mnie chodziło o konkretne zdanie: ” Mimo wszystko biorąc pod uwagę fakt, że transkrypcję może wykonywać większość osób bez wykształcenia”. Tu bym polemizowała, ponieważ robiąc transkrypcje dla konkretnych instytucji trzeba mieć konkretne wykształcenie. Pozdrawiam. 🙂

   Odpowiedz
   Wiesława26.12.2022 13:49

   Jestem zainteresowana pracą zdalną jako transkrybent

   Odpowiedz
    Aneta17.06.2024 19:00

    Jestem zainteresowana pracą na stanowisku transkrybenta. Proszę o kontakt.

    Odpowiedz
   Sławomir18.07.2023 15:24

   Witam jestem zainteresowany pracą. Proszę o kontakt.

   Odpowiedz
Jakub05.11.2021 16:23

Dzień dobry, jestem zainteresowany pracą. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Katarzyna03.12.2021 00:03

Dzień dobry, Panie Bartoszu, trafnie podsumował Pan tę pracę. Słusznie zwrócił Pan uwagę, że albo praca na sto procent, albo odpoczynek. Rzeczywiście można się dużo nauczyć i praca zazwyczaj jest ciekawa, aczkolwiek nie zawsze nowy dzień to nowe zadanie, bo można na przykład przepisywać kilkunastogodzinny wywiad albo piętnaście wywiadów na ten sam temat i wtedy dzień jest podobny do dnia. Można również trafić na zlecenia przeraźliwie nudne lub z udziałem szczególnie irytujących ludzi, a wtedy spędza się z nimi wiele godzin. Po kilku latach pracy w tym zawodzie zawsze pytam o tematykę zlecenia i tych, które mnie będą nudziły, zwyczajnie nie przyjmuję. Na początku brałam wszystkie zlecenia, ale nagrania do rozwodów wycieńczały mnie psychicznie i już teraz ich nie przepisuję. Nie przepisuję też wywiadów marketingowych (nudne i źle płatne), rzeczy związanych z polityką i nagrań z sesji rad jednostek samorządowych. Zatem atrakcyjność pracy w dużym stopniu zależy od przyjmowanych zleceń. Początki, gdy dopiero buduje się bazę klientów, mogą być różne: czasem fascynujące, a czasem zgoła inne. Wyceniam swoje usługi wyżej, niż pisze Pan w swoim artykule, ale widzę, że pod tym względem jest duża rozbieżność na rynku. Weźmy jeszcze pod uwagę, czy ktoś prowadzi własną działalność, czy jest zatrudniany. Jeżeli jest czyimś pracownikiem, wtedy, o ile wiem, zarabia mniej. Ja powiedziałabym, że godzina to trzy do czterech godzin pracy. W trzy godziny przepisuje się jakieś niespiesznie prowadzone wywiady. Ale niektóre konferencje, płynnie prowadzone podcasty albo wywiady z gadułami przepisuje się raczej w cztery godziny. Przynajmniej ja tak mam, choć może Pan pracuje szybciej. Ciekawa jestem, jakie tempo pracy mają inni. W tej branży marnie jest z networkingiem, więc trudno się porównać. Zasadniczo jednak bardzo dobre podsumowanie specyfiki tego zawodu.

Odpowiedz
  Bartosz Ciesielski03.12.2021 16:13

  Dziękuję serdecznie za wyczerpujący i merytoryczny komentarz od specjalisty z branży 🙂 To naprawdę cenne uzupełnienie treści artykułu.

  Odpowiedz
   ALICJA10.03.2024 13:10

   Dzień dobry, jestem zainteresowana pracą zdalną. Czy można prosić o więcej informacji?

   Odpowiedz
Joanna04.01.2022 20:21

Dzien dobry, jestem zainteresowana pracą transkrybenta. Proszę o kontakt

Odpowiedz
Bartłomiej06.01.2022 01:06

Witam, jestem zainteresowany pracą transkrybenta. Proszę o kontakt, chętnie podjąłbym się takiej pracy.

Odpowiedz
  Ola12.01.2022 23:32

  Dzień dobry Panie Bartoszu!
  Jestem zainteresowana pracą transkrybenta. Będę ogromnie wdzięczna za kontakt.
  Pozdrawiam Ola

  Odpowiedz
  Barbara09.07.2022 09:24

  Proszę o kontakt

  Odpowiedz
Paweł10.01.2022 18:50

Witam, jestem zainteresowany pracą transkrybenta. Proszę o kontakt

Odpowiedz
  Dorota19.02.2022 15:10

  Jestem zainteresowana

  Odpowiedz
Agnieszka13.01.2022 08:58

Dzień Dobry, jestem zainteresowana pracą jako transkrybent. Mam już doświadczenie w tej dziedzinie.

Odpowiedz
  Emilia07.03.2022 20:32

  Dzień dobry. Jestem zainteresowana pracą jako transkrybent.

  Odpowiedz
Wioleta17.01.2022 16:29

Dzień dobry, jestem zainteresowana.

Odpowiedz
  Ula15.02.2022 23:28

  Dzień dobry, jestem zainteresowana, będę wdzięczna za kontakt. Pozdrawiam

  Odpowiedz
Marta29.01.2022 21:07

Witam. Zainteresowana jestem pracą transkrybenta.

Odpowiedz
  Ewelina06.03.2022 22:13

  Jestem zainteresowana praca. Prosze o kontakt.

  Odpowiedz
Ola02.02.2022 17:39

Brzmi, jak praca dla mnie!
Jestem dostępna 24/h, nie mam dzieci, pełne skupienie!
Tylko gdzie szukać uczciwych zleceń?
P. S. Świetny artykuł!

Odpowiedz
Natalia03.02.2022 06:50

Jaki program należy mieć ,żeby można było zacząć pracę? Word wystarczy?

Odpowiedz
Anna07.02.2022 11:32

Dzień dobry,
Jestem zainteresowana taką pracą. Gdzie szukać zleceń?

Odpowiedz
Magdalena05.04.2022 19:24

Witam. Jestem zainteresowana pracą transkrybenta.

Odpowiedz
Hania11.04.2022 11:09

Dzień dobry. Jestem bardzo zainteresowana pracą transkrybentki. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Nicolas30.06.2022 22:47

Witam, jestem zainteresowany pracą proszę o kontakt.

Odpowiedz
Dominika06.07.2022 07:59

Dzień dobry, jestem bardzo zainteresowana pracą transkrybentki. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Mirosław11.09.2022 02:49

Witam, jestem zainteresowany pracą przy transkrypcji. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Iwona29.09.2022 13:50

Dzień dobry. Jestem zainteresowana pracą transkrybenta. Proszę o kontakt

Odpowiedz
Edyta13.10.2022 22:52

Wbrew pozorom praca może nie wydawać się tak łatwa. Czasem coś jedynie prosto brzmi 🙂 Chciałabym się jednak sprawdzić i w tej roli. Jakieś wskazówki, gdzie można znaleźć uczciwe ogłoszenia?

Odpowiedz
Mirosław25.01.2023 14:02

Jestem zainteresowany pracą przy transkrypcji. Proszę o kontakt.

Odpowiedz
Marcin21.02.2023 21:36

witam, chętnie podejmę z Państwem współpracę

Odpowiedz
Mateusz15.04.2023 14:57

Dzień dobry. Jeżeli oferta pracy jest aktualna, chętnie dołożę do CV takie doświadczenie. Pozdrawiam

Odpowiedz
Hubert30.05.2023 20:21

Witam, jestem zainteresowany współpracą.

Odpowiedz
Marta05.06.2023 12:17

Prosze o kontakt

Odpowiedz
Ewa03.07.2023 11:33

Witam, zainteresowała mnie Państwa oferta. Proszę o kontakt. 🙂

Odpowiedz
Ania13.07.2023 11:43

Dzień dobry, jestem zainteresowana pracą, bardzo proszę o kontakt.

Odpowiedz
Monika15.07.2023 20:22

Dzień dobry, jestem zainteresowana współpracą, proszę o kontakt.

Odpowiedz
  Beata20.11.2023 17:13

  Dzień dobry,
  Jestem chętna do pracy jako transkryptor. Proszę o kontakt. Pozdrawiam

  Odpowiedz
Kinga09.03.2024 05:17

Witam
Jestem zainteresowana pracą. Proszę o kontakt 🙂

Odpowiedz
Kamila14.03.2024 13:53

Jestem zainteresowana pracą jako transkryptor. Bardzo proszę o kontakt

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

12.07.2024 Korekta & Redakcja
11.07.2024 Marketing
10.07.2024 Porady & Ciekawostki
09.07.2024 Pozycjonowanie
08.07.2024 Korekta & Redakcja Porady & Ciekawostki
05.07.2024 E-commerce
04.07.2024 Marketing
03.07.2024 Korekta & Redakcja
02.07.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu