Błędy fonetyczne – co o nich wiemy?

Spis Treści:

Każdy z nas wielokrotnie spotkał się z niepoprawną wymową poszczególnych wyrazów lub głosek. W wypowiedziach ustnych nietrudno o uchybienie i popełnienie błędu fonetycznego, co jednak nie znaczy, że nie powinniśmy nad tym pracować. Dlaczego błędy w wymowie są tak częste i w jaki sposób można ich uniknąć?

Czym jest błąd fonetyczny?

Każdy błąd językowy popełniony przez użytkownika narusza reguły i normy językowe obowiązujące w danym momencie w polszczyźnie. Można podzielić je na kilka kategorii, w tym błędy:

  • gramatyczne,
  • stylistyczne,
  • leksykalne,
  • fonetyczne.

Rodzaje błędów językowych

Błędem fonetycznym nazywamy wymowę głosek w sposób niezgodny z ogólnopolską normą językową, a także nieprawidłowe akcentowanie wyrazów czy form wyrazowych oraz niewłaściwą intonację zdań.

Uznawane są one za jedne z najczęściej popełnianych przez użytkowników błędów, przede wszystkim w mowie potocznej.

Przykłady błędów fonetycznych

W wypowiedziach ustnych błędy fonetyczne pojawiają nieustannie i zwykle polegają one na:

  • uproszczeniu grup spółgłoskowych, np. czmiel zamiast trzmiel;
  • niewłaściwej wymowie głosek nosowych ą i ę, np. robiom zamiast robią;
  • opuszczaniu głosek, np. gupi zamiast głupi;
  • myleniu głosek, np. tranwaj zamiast tramwaj;
  • redukcji głosek i grup głoskowych, np. miłoś zamiast miłość;
  • przestawianiu kolejności głosek, np. zwrok zamiast wzrok.

Do błędów fonetycznych zalicza się również hiperpoprawność, czyli nadmiernie poprawną wymowę, niezgodną z normami językowymi. Przykładem takiej hiperpoprawności jest literowe odczytywanie głosek np. jabłko zamiast japko.

Za niepoprawne uznaje się także błędne akcentowanie np. zamiast napisalibyśmy wymowa napisalibyśmy z akcentem na „by” oraz  każdą niewłaściwą intonację w zdaniu, np. błędnie zaznaczony akcent zdaniowy. Dodatkowo błędy fonetyczne związane są również z nieprawidłowym tempem wymowy – zbyt szybkim, pozbawionym pauz, a przez to mniej zrozumiałym.

Przyczyny występowania błędów fonetycznych

Źródłem wielu zaobserwowanych błędów fonetycznych są przede wszystkim nieznajomość zasad ogólnopolskiej normy językowej oraz niestaranność w wymowie.

Język polski uznawany jest za jeden z trudniejszych na świecie, nic więc dziwnego, że bywa on wyzwaniem nawet dla jego rodzimych użytkowników. Bardzo często osoby posługujące się polszczyzną nie znają postaci dźwiękowej danego wyrazu. Problematyczne mogą okazać się również zmiany językowe ogłaszane przez Radę Języka Polskiego, które zmuszają do nauczenia się nowych reguł i wyzbycia przyzwyczajeń.

Drugim bardziej problematycznym powodem występowania błędów fonetycznych jest brak staranności w wypowiedziach ustnych. Użytkownicy często pragną przyspieszyć swoją wypowiedź czy maksymalnie ją uprościć, a w konsekwencji dopuszczają się wielu pomyłek i uchybień. Powoduje to nie tylko zmniejszenie poprawności danej wypowiedzi, ale także negatywnie wpływa na jej zrozumiałość.

Niekiedy błędy fonetyczne wynikają również z podłoża dialektalnego i są rezultatem braku opanowania języka ogólnego przez osoby posługujące się gwarą. Do takich błędów gwarowych zaliczyć można m.in. wymowę psowi zamiast psu, asynchroniczną wymowę spółgłosek wargowych miękkich np. psiwo zamiast piwo oraz wymowę typu kedy zamiast kiedy.

Skutki popełniania błędów w wymowie

Popełnianie błędów fonetycznych powoduje zniekształcenie przekazu, a w konsekwencji może prowadzić do jego niezrozumienia. Przykładowo jeśli zapomnimy o prawidłowej intonacji zdania podczas zadawania pytania, odbiorca może odczytać wypowiedź jako stwierdzenie i nie odpowiedzieć na nie. Zdanie pytające: [czy] zostawiłam na stole portfel? bez odpowiedniej intonacji może zostać zrozumiane jako zdanie oznajmujące: zostawiłam na stole portfel.

Skomplikowane dla użytkowników języka polskiego od lat okazuje się poprawne umiejscowienie akcentu w wyrazie. Normy językowe uwzględniają różne sposoby akcentowania, w zależności od pochodzenia wyrazu, dlatego, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu, warto zapoznać się z obowiązującymi w polszczyźnie zasadami.

Prawidłowe akcentowanie pozwoli odróżnić rodzimego użytkownika języka od osób przyjezdnych, ma więc duże znaczenie w budowaniu tożsamości kulturowej.

Jak unikać błędów fonetycznych?

Sposobem na zwiększenie poprawności własnych wypowiedzi i wyzbycie się błędnych przyzwyczajeń jest przede wszystkim skrupulatne śledzenie i nauka norm obowiązujących w języku polskim.  Znajomość zasad ułatwi codzienne tworzenie poprawnych wypowiedzi i pozwoli na szybsze rozpoznanie błędu.

Istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłową wymowę głosek jest również skupienie użytkownika oraz brak pośpiechu. Jak już zostało wspomniane, znaczna część błędów fonetycznych wynika z nieuwagi mówiącego, a także z niepotrzebnego skracania wyrazów. Ważne zatem, aby zawsze kierować się aktualnymi normami językowymi i dbać o należytą staranność podczas wypowiedzi.

Fonetyka języka polskiego – skąd czerpać wiedzę?

Zasady fonetyczne obowiązujące w języku polskim, które pozwolą na uniknięcie błędów, uwzględnione zostały m.in. w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN Andrzeja Markowskiego, a także w Wielkim słowniku języka polskiego PAN dostępnym online. Podana została w nich prawidłowa wymowa każdego z uwzględnionych w słowniku wyrazów, dzięki czemu użytkownik może sprawdzić zarówno sposób wymawiania danych głosek, jak i ich akcentowania.

Dla osób spragnionych bardziej szczegółowych informacji dobrym źródłem wiedzy będzie także podręcznik pt. Fonetyka i fonologia współczesnego języka polskiego Danuty Ostaszewskiej oraz Jolanty Tambor, w którym uwydatnione zostały zależności między pisownią a wymową, a także przykłady wymowy poszczególnych wyrazów.

Podsumowanie

  • Błędy fonetyczne należą do grupy błędów językowych i związane są z niepoprawną wymową głosek, niewłaściwą intonacją czy błędnym akcentowaniem.
  • Do najczęściej popełnianych błędów fonetycznych zalicza się np. uproszczenie grup spółgłoskowych czy niewłaściwą wymowę głosek nosowych ą i ę.
  • Przyczynami występowania błędów fonetycznych są brak znajomości obowiązujących w polszczyźnie norm językowych oraz nienależyta staranność.
  • Błędy fonetyczne obniżają jakość wypowiedzi i mogą prowadzić do niezrozumienia zdania przez odbiorcę.
  • W celu zmniejszenia liczby popełnianych błędów, warto zapoznać się z zasadami językowymi oraz tworzyć wypowiedzi w większym skupieniu i bez pośpiechu.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Aleksandra Kowal

Absolwentka studiów edytorskich i literaturoznawczych, od lat związana z twórczym pisaniem. Na co dzień pracuje jako copywriter, tworząc różnorodne treści marketingowe oraz artykuły blogowe. Zajmuje się także optymalizacją tekstów pod kątem SEO i korektą książek w wydawnictwie. W wolnych chwilach pisze recenzje książek oraz bierze udział w wydarzeniach związanych z rynkiem wydawniczym. Prywatnie zagorzała czytelniczka, fanka dobrego stand-upu oraz miłośniczka kotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja
09.10.2024 Brak kategorii
08.10.2024 Marketing
07.10.2024 Korekta & Redakcja
04.10.2024 Korekta & Redakcja
03.10.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu