Najczęściej popełniane błędy składniowe
Można powiedzieć, że do najczęstszych błędów językowych popełnianych przez użytkowników języka polskiego należą właśnie błędy składniowe. Niektóre z nich tak mocno zakorzeniły się w codziennej mowie, że poprawne formy mogą wydawać się dziwne i nienaturalne. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czy popełniasz błędy składniowe.
Czym jest błąd składniowy?
Błąd składniowy, inaczej nazywany błędem syntaktycznym, to nieświadome złamanie zasad składni zdań pojedynczych lub złożonych.
Najczęściej wiążą się z niepoprawnym tworzeniem związków zgody, rządu i przynależności, błędnym szykiem zdania czy skrótami składniowymi.
Najczęstsze błędy składniowe
Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy składniowe wraz z przykładami. Każdy przypadek dokładnie omawiamy oraz prezentujemy jego poprawną wersję.
W chwili, gdy… w miejscu, gdzie
Zdania zawierające wyrażenia, takie jak w chwili, gdy lub w miejscu, gdzie są niepoprawne ze względu na błędnie utworzone zdania podrzędne okolicznikowe czasu lub miejsca. Właściwymi pytaniami, które powinniśmy sobie zadać po wyrażeniach w chwili, w momencie, w miejscu są w której? w którym?. Dlatego niepoprawne będą zdania:
- Byliśmy na placu zabaw, gdzie bawiło się dużo dzieci. » Byliśmy na placu zabaw, na którym bawiło się dużo dzieci.
- W chwili, gdy to zobaczyłem, od razu wiedziałem, że coś jest nie tak. » W chwili, w której to zobaczyłem, od razu wiedziałem, że coś jest nie tak.
Przeczytaj również
Spróbować tort
Czasownik spróbować należy łączyć z rzeczownikiem w dopełniaczu: spróbować + czego. Dlatego formy spróbować tort lub spróbować nowy szampon są niepoprawne. Prawidłowe za to będą konstrukcje:
- Spróbuj tego tortu! Wyszedł naprawdę dobry.
- Próbowałaś już tego szamponu? Moim zdaniem jest świetny.
Jeśli jednak używamy czasownika wypróbować, poprawne będzie łączenie go z rzeczownikiem w bierniku, na przykład Wypróbuj nowy program.
Używać, potrzebować i zapomnieć telefon
Czasowniki używać, potrzebować oraz zapomnieć poprawnie łączy się z rzeczownikami w formie dopełniacza, a nie biernika. Dlatego niepoprawne będą konstrukcje:
- Ale jestem dzisiaj zakręcona! Zapomniałam telefon z domu. » Ale jestem dzisiaj zakręcona! Zapomniałam telefonu z domu.
- Naprawdę potrzebuję dziś ten raport. » Naprawdę potrzebuję dziś tego raportu.
- Używam ten szampon od miesiąca i jestem zachwycona efektami. » Używam tego szamponu od miesiąca i jestem zachwycona efektami.
Tak samo z dopełniaczem łączymy czasowniki: chcieć, strzec, słuchać. Dlatego mówimy:
- Chcę tej sukienki.
- Powinnaś strzec prawa.
- Słucham tego podcastu.
Przeczytaj również
Kupić, zamówić kotlet
Czasowniki kupić oraz zamówić łączy się z rzeczownikami w bierniku. Dlatego na przykład poprawnie mówimy: Kupiłam sobie poradnik. Analogicznie do tego zdania należy powiedzieć: Kupiłam sobie laptop. Tak samo z czasownikiem zamówić. Poprawnie powinniśmy zamawiać na obiad kotlet, a nie kotleta.
Nadać objętości
Czasownik nadać bardzo często, zwłaszcza w reklamach różnego rodzaju produktów, używany jest w połączeniu z rzeczownikami w formie dopełniacza. Nie jest to poprawne, ponieważ należy łączyć ten czasownik zawsze z biernikiem. Dlatego właśnie:
- Ten szampon nada twoim włosom objętości. » Ten szampon nada twoim włosom objętość.
- Drewniane meble nadają pomieszczeniom takiej atmosfery i przytulności, prawda? » Drewniane meble nadają pomieszczeniom taką atmosferę i przytulność.
Weź się w końcu za robotę!
Bardzo często mówi się, pisze i słyszy zdania, takie jak:
- Jeszcze moment i biorę się za ten referat.
- Nie no, trzeba się w końcu wziąć za jakąś robotę.
- Zjem tylko obiad i biorę się za sprzątanie.
Tego typu konstrukcje nie są poprawne, ponieważ przyimka za według Wielkiego słownika języka polskiego PWN można używać tylko w konstrukcjach typu: za biurkiem, domek za miastem, za biurko, za las, wyjechać za miasto, chwycić za coś, w zamian za, robić coś za kogoś, pobić kogoś za coś, jeść za trzech itp. Jednak kiedy używamy czasowników brać lub wziąć w znaczeniu zaczynać jakąś czynność, zawsze powinniśmy łączyć je z przyimkiem do oraz rzeczownikiem w dopełniaczu. Dlatego poprawne są zdania:
- Jeszcze moment i biorę się do tego referatu.
- Nie no, trzeba się w końcu wziąć do roboty.
- Zjem tylko obiad i biorę się do sprzątania.
Do podobnych błędów związanych z używaniem nieprawidłowego przyimka po czasownikach zalicza się:
- W porównaniu do czegoś. » W porównaniu z czymś.
- Jechać na mieszkanie. » Jechać do mieszkania.
- Szampon dla włosów normalnych. » Szampon do włosów normalnych.
- Za wyjątkiem. » Z wyjątkiem.
- Pod rząd. » Z rzędu.
Przeczytaj również
Dostać okres
Zasadniczo czasownik dostać łączy się z rzeczownikiem w formie biernika. Jeśli jednak używamy dostać w znaczeniu zacząć doznawać jakiejś dolegliwości, wtedy należy łączyć czasownik z biernikiem. Tak więc mówimy:
- Dostać okresu/miesiączki.
- Dostać zawału.
- Dostać kataru.
- Dostać gorączki.
Odchodząc pracy, szefowa pytała mnie
Bardzo często można spotkać się z nieprawidłowym użyciem imiesłowu przysłówkowego współczesnego. Można go stosować tylko w przypadku, w którym dwie lub więcej czynności dzieją się jednocześnie i są wykonywane przez tę samą osobę. Dlatego właśnie:
- Odchodząc z pracy, szefowa pytała mnie, co będę dalej robił. » Gdy odchodziłem z pracy, szefowa pytała mnie, co będę dalej robił.
- Zapraszając gości, przyjął ich po królewsku. » Zaprosiwszy gości, przyjął ich po królewsku.
Dobry copywriter zna i używa języka perswazji
W zdaniach, w których występują dwa czasowniki o innych zasadach składni łączące się z tym samym rzeczownikiem, nie można za podstawę przyjmować tylko jednego z nich.
Taki sam problem występuje z przyimkami. Najłatwiej zobrazować to na przykładach.
- Dobry copywriter zna i używa języka perswazji. » Dobry copywriter zna język perswazji i używa go.
- Mieszkali w Warszawie przed i po wojnie. » Mieszkali w Warszawie przed wojną i po niej.
- Prosimy o mycie rąk przed i po wejściu na salę. » Prosimy o mycie rąk przed wejściem i po wejściu na salę.
Jak uniknąć błędów składniowych?
Każdemu zdarza się popełniać błędy składniowe, ponieważ z reguły jesteśmy do nich przyzwyczajeni. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania składni wykorzystywanych przez siebie czasowników w Wielkim słowniku języka polskiego PWN. Po kilkukrotnym sprawdzeniu, czy słuchać łączymy z biernikiem czy dopełniaczem, zasada po prostu wejdzie w krew. W razie wątpliwości można również skorzystać z pomocy poradni językowych.
Podsumowanie
- Błędy składniowe najczęściej obejmują niepoprawne tworzenie związków zgody, rządu oraz należności.
- Należy zwracać uwagę na to, by poprawnie stosować przyimki. Zamiast przed i po badaniach powiedz przed badaniami i po nich.
- Wiele błędów wynika z łączenia czasownik z rzeczownikami odmienionymi przez zły przypadek. Warto sprawdzać zasady w słowniku.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz