Darmowe zdjęcia stockowe – rodzaje licencji i strony z grafikami
Kultura obrazkowa dominuje w najpopularniejszych środkach masowego przekazu, stając się podstawowym narzędziem komunikacji. Dołączone grafiki są stałym elementem artykułów blogowych, urozmaicającym treść przedstawianą w akapitach. U części copywriterów pojawia się jednak pytanie – jak korzystać z banków zdjęć? Poznaj rodzaje licencji i najlepsze strony z darmowymi zdjęciami stockowymi!
Czym są zdjęcia stockowe?
Obrazy stockowe to grafiki zamieszczane w tzw. bankach zdjęć. Ich podstawowym zadaniem jest urozmaicenie treści zamieszczanych w Internecie i skupienie uwagi czytelnika.
Wykorzystywane są one między innymi przez copywriterów i twórców stron WWW.
Co wyróżnia banki zdjęć? Witryny ze zdjęciami stockowymi zawierają obrazy zarówno profesjonalnych fotografów, jak i amatorów stawiających pierwsze kroki w branży. Każde zdjęcie, nawet darmowe, jest jednak chronione prawami autorskimi. Z jakimi rodzajami licencji spotkasz się, poszukując darmowych obrazów stockowych?
Strony z darmowymi zdjęciami stockowymi
W Internecie dostępnych jest kilkadziesiąt banków zdjęć udostępniających fotografie do komercyjnego użytku. Niektóre serwisy wymagają uiszczenia odpowiedniej opłaty – w formie subskrypcji bądź jednorazowej inwestycji. Stworzone zostały jednak portale z darmowymi zdjęciami udostępnianymi na licencji CC0. Należą do nich między innymi:
Wszystkie darmowe banki zdjęć funkcjonują na tej samej zasadzie. Centralnym elementem strony głównej jest pasek wyszukiwania, w którym należy wpisać interesującą Cię frazę. Niektóre banki posiadają filtr w bocznej części, dostosowujący wyniki. Z jego pomocą jesteś w stanie wyszukać wyłącznie obrazy wektorowe, filmy bądź pliki GIF – w zależności od Twoich oczekiwań. Zwróć uwagę na język wprowadzanej frazy – niektóre serwisy funkcjonują wyłącznie po angielsku.
Efektem wyszukiwania będą setki obrazów opartych na licencji CC0. Każdy z nich możesz pobrać w wybranej wcześniej rozdzielczości i wykorzystać w swoim artykule.
Licencje na darmowe zdjęcia stockowe
Wykorzystanie darmowych zdjęć stockowych na stronie musi być zgodne z licencją, którą zostały one opatrzone. Darmowe banki zdjęć najczęściej korzystają z tzw. licencji CC (Creative Commons).
Do najpopularniejszych należą:
- CC0,
- CC BY.
Rzadziej stosowane licencje to:
- CC NC,
- CC ND,
- CC SA.
Dzięki licencjom Creative Commons twórcy zachowują prawa do zdjęcia, jednocześnie udostępniając je do użytku komercyjnego.
Naruszenie zasad serwisu wiąże się z naruszeniem praw autorskich i określonymi sankcjami ze strony twórcy.
Licencja CC0
Czym cechują się stockowe obrazy opatrzone licencją CC0? Twórcy przekazują wykonane zdjęcia do domeny publicznej, zrzekając się wykonywania praw do fotografii. Z tego względu autor nie może w przyszłości domagać się opłat za wykorzystanie swojego dzieła na innej stronie.
Co w praktyce oznacza to dla copywritera? Pobrane darmowe zdjęcie stockowe z licencją CC0 możesz swobodnie zmieniać, kopiować i rozpowszechniać – bez konieczności wspominania autora. Fotografie z licencją CC0 mogą być wykorzystywane również do użytku komercyjnego, urozmaicając napisany przez Ciebie artykuł.
Licencja CC BY
Drugim rodzajem licencji jest tzw. CC BY. Jako copywriter możesz modyfikować, rozpowszechniać i zamieszczać tego typu fotografie w swoich artykułach. Jedynym wymogiem jest zawarcie informacji dotyczących twórcy zdjęcia.
Licencja CC NC
Creative Commons Non Commercial znacząco różni się od opisanych wyżej CC0 i CC BY. W tym przypadku właściciel praw autorskich wyraża zgodę na korzystanie ze zdjęcia wyłącznie do celów prywatnych. W związku z tym nie zaleca się umieszczania tego typu fotografii w swoich tekstach. Nawet jeżeli artykuł nie ma charakteru komercyjnego – nie masz pewności, czy na stronie nie zostaną zamieszczone dochodowe reklamy.
Licencja CC ND
Co zakłada licencja CC Non Derivative (CC BY-ND, CC BY-NC-ND)? Autor fotografii nie zezwala na tworzenie i rozpowszechnianie utworów zależnych. Do czego odnosi się to w praktyce? Licencja CC ND dotyczy zarówno edycji fotografii, jak i stworzenia prostego kolażu zdjęć.
Licencja CC SA
Jakie możliwości daje licencja Creative Commons SA? Dozwolone jest rozpowszechnianie utworów zależnych. Jedynym wymogiem jest opatrzenie ich taką samą licencją jak w oryginalnej fotografii.
Podsumowanie
- Każde zdjęcie stockowe jest opatrzone licencją określającą zasady jego wykorzystania w Internecie.
- Najpopularniejsze licencje w bankach zdjęć stockowych to Creative Commons CC0 i CC BY.
- Licencja CC0 pozwala na swobodną zmianę, kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęcia w sieci (również w użytku komercyjnym).
- Licencja CC BY daje takie same możliwości jak CC0. Jedyną różnicą jest konieczność zawarcia informacji o autorze zdjęcia.
- Serwisy z darmowymi zdjęciami stockowymi to m.in. Pexels, Freepik, Pixabay, Unsplash, Gratisography i Pixnio.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz