Inteligencja językowa jako jeden z typów inteligencji
W ciągu kilkudziesięciu lat życia człowiek nieustannie rozwija się na różnych płaszczyznach. Zdolność do przyswajania sobie nowych wiadomości i umiejętności oraz wykorzystywania ich w praktyce określa się mianem inteligencji. Zgodnie z opracowaną w 1983 roku teorią Howarda Gardnera ludzie dysponują różnymi rodzajami inteligencji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje inteligencja językowa. Dowiedz się więcej na jej temat.
Inteligencja językowa – co to takiego?
Inteligencja językowa, zwana też lingwistyczną bądź werbalną, to umiejętność jasnego i zrozumiałego wyrażania własnych myśli za pomocą słowa mówionego i pisanego.
Osoby, u których dominuje ten typ inteligencji, na ogół odznaczają się dobrą pamięcią słuchową oraz wrażliwością na rymy, rytmy, jak również znaczenie słów i melodię języka. Dysponują one bogatym zasobem słownictwa. Dzięki temu potrafią pięknie wypowiadać się zarówno w mowie, jak i w piśmie. Zwykle chętnie biorą udział w różnego rodzaju dyskusjach odbywających się na forum publicznym. Do ulubionych form spędzania wolnego czasu przez takie osoby zaliczamy:
- czytanie książek;
- słuchanie i opowiadanie rozmaitych historii;
- zabawy słowem, rozwiązywanie zagadek, krzyżówek i rebusów;
- pisanie różnych utworów (np. wierszy, piosenek, nowel, powieści, pamiętników).
Zastanawiasz się, czym jeszcze charakteryzują się ludzie z wysoko rozwiniętą inteligencją lingwistyczną? Takie osoby w większości przypadków sprawnie komunikują się z otoczeniem. Nie mają najmniejszych kłopotów ze stylistyką wypowiedzi, bez problemu wyłapują też różnorodne żarty językowe. Dzieci i dorośli obdarzeni inteligencją językową z łatwością zapamiętują nowe słowa. To sprawia, że szybko uczą się języków obcych.
Wzmożony rozwój inteligencji językowej przypada na okres do 6. roku życia dziecka. Nabycie w tym czasie umiejętności swobodnego posługiwania się językiem mówionym i pisanym jest bardzo ważne. W znacznym stopniu wpływa ono bowiem na możliwość sprawnego rozwijania się innych typów inteligencji u młodego człowieka.
Inteligencja lingwistyczna a wybierany zawód
Fakt dysponowania doskonale rozwiniętą inteligencją lingwistyczną dla wielu osób stanowi przesłankę do wyboru określonych profesji.
Wśród zawodów, w których omawiane zdolności są szczególnie cenione, możemy wymienić:
- pisarzy i poetów;
- dziennikarzy i publicystów;
- prezenterów radiowych i telewizyjnych;
- polityków;
- tłumaczów;
- prawników.
Co więcej, dobrze rozwinięta inteligencja językowa powinna także cechować nauczycieli jako osoby odpowiedzialne za przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu. Takich samych zdolności niejednokrotnie oczekuje się także od sprzedawców pracujących w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Metody rozwijania inteligencji językowej u dzieci
Inteligencję lingwistyczną można rozwijać na różne sposoby. Na ogół najwięcej uwagi poświęcamy kształtowaniu tej zdolności u najmłodszych. Zwykle czynimy to poprzez:
- zachęcanie dziecka do udziału w rozmaitych zabawach edukacyjnych sprzyjających nauce czytania;
- czytanie maluchom bajek, baśni i opowiadań, nakłanianie ich do wymyślania alternatywnych zakończeń usłyszanych historii;
- uczenie się wraz z kilkulatkiem ulubionych wierszy, piosenek, fragmentów prozy;
- zapraszanie dzieci do zabierania głosu w trakcie dyskusji, czy to na forum rodziny, czy też klasy bądź grupy przedszkolnej;
- tworzenie wraz z młodym człowiekiem własnych zagadek, gier słownych, dowcipów językowych;
- systematyczne wprowadzanie nowych słów podczas rozmów z najmłodszymi i wyjaśnianie znaczenia tych wyrazów;
- zachęcanie maluszka do opowiadania innym ulubionej bajki.
Przeczytaj również
Metody rozwijania inteligencji językowej u dorosłych
Doskonalenie inteligencji językowej nie jest czynnością zarezerwowaną wyłącznie dla dzieci. Jeśli Tobie także zależy na rozwijaniu omawianych zdolności, możesz to robić na różne sposoby. Do najpopularniejszych z nich należą:
- czytanie książek, artykułów z gazet i czasopism, a także blogów;
- pisanie własnych utworów literackich (choćby do „szuflady”);
- słuchanie radia i audiobooków;
- zabieranie głosu w trakcie różnego rodzaju dyskusji;
- przemawianie do zgromadzonych ludzi podczas spotkań towarzyskich czy biznesowych;
- układanie i rozwiązywanie krzyżówek oraz zagadek słownych.
Warto mieć świadomość, że wysoko rozwinięta inteligencja językowa jest istotna nie tylko dla osób, które ze względu na charakter swojej pracy na co dzień obcują ze słowem pisanym i mówionym. Tego typu zdolności okazują się bowiem przydatne w rozmaitych sytuacjach życiowych. Dlatego niezależnie od wieku musisz przykładać szczególną wagę do doskonalenia inteligencji lingwistycznej. To Ci się naprawdę opłaci!
Podsumowanie
- Inteligencją językową nazywa się umiejętność jasnego wyrażania swoich myśli za pośrednictwem wypowiedzi ustnych i pisemnych.
- Osoby z wysoko rozwiniętą inteligencją lingwistyczną swobodnie posługują się słowem mówionym i pisanym, bez problemu przyswajają sobie nowe słownictwo.
- Dobrze rozwiniętą inteligencją językową najczęściej dysponują przedstawiciele takich zawodów, jak: pisarz, dziennikarz, adwokat, tłumacz, nauczyciel.
- Inteligencję lingwistyczną można rozwijać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Czyni się to na różne sposoby.
Oceń artykuł:
Komentarze
Interesujący wpis. Doszedłem do wniosku, że dobrym wyborem było nie porzucanie nauki nowych zagadnień oraz czytania książek, których kolekcja zwiększa się z każdym miesiącem. Z wdrażaniem przyswajanej wiedzy jest różnie (być może za dużo biorę na raz 😉 ) Bynajmniej mam za dużo czasu też na czytanie w ferworze codziennych obowiązków. Nie mniej – uwielbiam pracę że słowem i żałuję, że mimo wszystko mało jej w moim życiu…
Krotki i treściwy materiał, który zapamietam i chętnie będę propagował wśród znajomych (rodziców) 🙂
Pozdrawiam