Jak zadbać o koncentrację w pracy? 5 sprawdzonych sposobów!

Spis Treści:

Siadasz wygodnie w fotelu, włączasz komputer i masz jeden cel – uporać się z tymi wszystkimi zadaniami, które spoglądają na Ciebie z monitora. Zaczynasz dobrze, czujesz, że to „ten dzień”, ale z każdym kolejnym kwadransem tracisz zapał. Wszystko dookoła zaczyna Cię rozpraszać i nie jesteś w stanie skupić się na swoich obowiązkach. Jak sobie z tym poradzić? Poznaj 5 sposobów na koncentrację w pracy, które okażą się wsparciem w trudnych chwilach!

Czym jest koncentracja w pracy i od czego zależy?

Koncentrację to umiejętność skupienia i nakierowania uwagi na konkretny cel. Może nastąpić pod wpływem świadomego działania albo samoistnie, bez wyraźnej woli człowieka.

Co jednak najważniejsze, jest to umiejętność, w związku z czym można ją trenować i skutecznie dbać o nią na co dzień.

Co wpływa na koncentrację w pracy lub nauce?

Na Twoje skupienie wpływają:

  • czynniki zewnętrzne, do których zaliczamy organizację miejsca pracy, zakłócenia i rozpraszacze oraz wszelkiego rodzaju elementy pomagające w skupieniu, jak odpowiednie narzędzia czy produkty (w tym tak ceniona przez większość z nas kawa);
  • czynniki wewnętrzne, a więc stan emocjonalny, odpowiednie nastawienie oraz natchnienie. Nietrudno domyślić się, że to właśnie nad nimi najtrudniej jest zapanować.

5 sposobów na koncentrację w pracy

Istnieją nie tylko ćwiczenia, lecz także sprawdzone sposoby, dzięki którym Twoja koncentracja w pracy może być większa. Dotyczą zarówno wpływu na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a to, z których skorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie. Oto 5 z nich, które mogą okazać się dla Ciebie nieocenionym wsparciem!

Zorganizuj komfortowe miejsce pracy

Odpowiednio zaaranżowane stanowisko to klucz do koncentracji w pracy.

Powinno stanowić Twoją spokojną przystań, do której nikt oprócz Ciebie nie będzie miał dostępu i w której znajdą się wszystkie narzędzia niezbędne do realizacji zadań.

Jeśli wykonujesz swoje obowiązki z domu, wygospodaruj odpowiednią przestrzeń, która będzie przeznaczona wyłącznie do wykonywania zawodowych obowiązków. Zaopatrz się w niezbędne akcesoria i sprzęty, zadbaj o wygodny fotel i biurko, zaciemnij okna, włącz klimatyzację i zapewnij sobie dopływ świeżego powietrza. Mając wszystko pod ręką i zyskując komfort na swoim stanowisku pracy, o wiele łatwiej będzie Ci zadbać o koncentrację.

Planuj i dziel pracę na części

Tym, co rozprasza i demotywuje najbardziej, są duże zadania, do których nie przygotowałeś się w odpowiedni sposób. Zanim rozpoczniesz ich realizację, zorganizuj je sobie w czasie, a jeżeli są bardzo czasochłonne, podziel je na części. W ten sposób zyskasz większą kontrolę i skupienie podczas realizacji.

Odpowiednie planowanie i dzielenie pracy sprzyja nie tylko efektywności, lecz także komfortowi psychicznemu. Wiedząc, co, kiedy i w jaki sposób robić, odciążysz swój umysł i łatwiej będzie Ci osiągnąć odpowiedni poziom koncentracji w pracy.

Rób przerwy

Brzmi banalnie? Być może, co nie zmienia faktu, że wiele osób, chcąc zdążyć przed deadline’em albo zachować jak najlepszą koncentrację, pracuje nieprzerwanie przez kilka godzin. Takie eksploatowanie organizmu najczęściej przynosi efekt odwrotny do zamierzonego – Twój umysł nie jest w stanie pracować z taką samą efektywnością przez bardzo długi czas i dlatego potrzebne są mu chwile wytchnienia.

Jeżeli więc chcesz zadbać o koncentrację w pracy, zjedz posiłek, wykonaj serię ćwiczeń fizycznych albo wyjdź na krótki spacer. Polecamy zwłaszcza to ostatnie – odrobina świeżego powietrza może zdziałać prawdziwe cuda, również w kontekście koncentracji w pracy!

Wyeliminuj rozpraszacze

Mówiąc o rozpraszaczach, myślimy przede wszystkim o Internecie i powiadomieniach w telefonie, które są największymi niszczycielami koncentracji w pracy. Jeżeli chcesz maksymalnie skupić się na obowiązkach, wyłącz smartfon, a przeglądarkę w komputerze wykorzystuj tylko do realizacji swoich zadań.

Tego rodzaju rozpraszacze bywają jednak przydatne – mogą stanowić nagrodę za wykonane zadanie i motywować do większej efektywności.

Włącz odpowiednią muzykę

Dla jednych będzie ona niezwykle pomocna, a dla innych szkodliwa. Do której grupy Ty się zaliczasz? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, sprawdź w praktyce!

Włącz ulubioną playlistę, a jeżeli to nie pomoże, znajdź na YouTubie kompilację relaksujących albo służących koncentracji w pracy utworów (np. ambientowych i pozbawionych wokalu). Być może będzie to Twój złoty środek, by osiągnąć tak pożądane skupienie i skuteczniej realizować codzienne zadania!

Jak ćwiczyć koncentrację? 5 sprawdzonych metod

Jeżeli chcesz ćwiczyć koncentrację, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych metod. Poniżej opisujemy 5 z nich, które są stosowane bardzo często i zdają egzamin niezależnie od rodzaju wykonywanych na co dzień zadań.

  1. Wizualizacja. Jest to ćwiczenie, które polega na tworzeniu i utrzymywaniu w swoim umyśle różnego rodzaju obrazów. Pomyśl np. o drzewie i spróbuj skupić się na nim przez co najmniej kilka sekund. Im częściej będziesz stosować wizualizację, tym dłużej uda Ci się zachować w głowie dany obraz, co wpłynie pozytywnie na Twoją koncentrację w pracy (i nie tylko!).
  2. Przełamanie rutyny. Rutyna sprawia, że mózg nie angażuje się intensywnie w powtarzane czynności. Dlatego zrób coś zupełnie inaczej: jeśli piszesz prawą ręką, spróbuj zrobić notatki lewą. Pójdź inną drogą do pracy. Zjedz obiad na śniadanie. Takie zmiany sprawią, że będziesz w nie w pełni zaangażowany.
  3. Układanie puzzli. To najlepsza odpowiedź na to, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Zainwestuj w klasyczne, kartonowe puzzle – na początku wybierz takie, które będą miały mniejszą liczbę elementów (maksymalnie kilkaset). Etapami możesz podnosić poprzeczkę, a im więcej czasu spędzisz na układaniu, tym skuteczniej trenować będziesz swoją koncentrację.
  4. Memory. Gra memory polega na odnajdywaniu par takich samych ilustracji – tradycyjnie lub za pomocą aplikacji. Świetnie sprawdzi się w ćwiczeniu pamięci i jednocześnie jako zabawa z dziećmi.
  5. Rysowanie. Niezależnie od tego, jakim talentem artystycznym obdarzyła Cię natura, będzie to zajęcie niezwykle przydatne – nie tylko pod kątem koncentracji, lecz także wyciszenia. Rysuj, maluj, koloruj (polecamy specjalne kolorowanki dla dorosłych) i ćwicz skupienie uwagi w niezwykle relaksujący sposób!

Podsumowanie

  • Koncentracja to umiejętność skupienia i nakierowania uwagi na konkretny cel – wpływ na nią mają zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
  • Chcąc osiągnąć wysoką koncentrację w pracy, odpowiednio planuj zadania i dziel te największe na kilka części.
  • Ogromny wpływ na koncentrację w pracy ma stanowisko – uporządkuj je, wyposaż w niezbędne narzędzia i zadbaj, by stało się Twoim wygodnym azylem.
  • Skupieniu sprzyjają przerwy w pracy, a negatywny wpływ na koncentrację mają rozpraszacze, takie jak Internet i telefon.
  • Muzyka może ułatwić Ci osiągnięcie koncentracji. Przekonaj się o tym, wybierając odpowiednią playlistę.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Specjalizuje się w treściach z obszarów copywritingu, content marketingu, marketingu, SEO i social mediów. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

10.01.2025 Korekta & Redakcja
09.01.2025 Copywriting
08.01.2025 Marketing
07.01.2025 Porady & Ciekawostki
06.01.2025 Korekta & Redakcja
03.01.2025 Social Media
02.01.2025 Marketing
01.01.2025 Korekta & Redakcja
31.12.2024 Copywriting

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu