Jak stworzyć oryginalnego bohatera książki?

Bohaterowie książki stanowią drugi po fabule najważniejszy element każdej powieści. Im bardziej wyraziści, tym mocniej intrygują czytelników i wzbudzają w nich sympatię lub antypatię. Często to właśnie od nich zależy, czy odbiorca zaangażuje się w fabułę i sięgnie po dalsze części serii lub inne książki autora. Zatem, jak stworzyć bohatera książki, który przykuje uwagę czytelników i ożywi w nich emocje?
Podział postaci w literaturze
Ze względu na poziom zaangażowania w wydarzenia postaci w powieściach można podzielić na:
- bohaterów głównych, będących w centrum wydarzeń utworu;
- bohaterów pobocznych, którzy uczestniczą tylko w wybranych sytuacjach;
- bohaterów epizodycznych, występujących jedynie w pojedynczych wydarzeniach.
Każdy wykreowany bohater powieści ma bardzo duże znaczenie dla prowadzenia całej historii. Oznacza to, że zarówno postacie pierwszo-, jak i drugoplanowe oraz epizodyczne powinny zostać wykreowane z rozmysłem i wzbudzać w czytelnikach określone emocje, które przekładają się na sposób odbioru danej książki.
Podobnie jak w przypadku bohatera głównego, również wątki postaci pobocznych powinny zostać zamknięte i wyjaśnione. W związku z tym każdego nowego bohatera powieści należy wprowadzać do fabuły z rozsądkiem, po wcześniejszym ustaleniu, jaki wpływ będzie miał on na przebieg wydarzeń.
Typy bohaterów książek
W każdej dobrej powieści występują różne typy postaci, które uzupełniają się wzajemnie i mają konkretne znaczenie dla całej fabuły. Wyróżniamy m.in. bohaterów takich jak:
- protagonista – główny bohater dzieła, który napędza akcję, zwykle wyróżniający się pozytywnymi cechami np. Percy Jackson z cyklu Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy;
- antagonista – tzw. czarny charakter, przeciwnik protagonisty, powinien wywoływać skrajne, silne emocje; jego działania mają znaczący wpływ na przebieg wydarzeń, np. Voldemort z serii Harry Potter;
- antybohater – odgrywający ważną rolę, lecz posiadający cechy czarnego charakteru, pozbawiony atrybutów heroicznych, np. Lady Makbet z tragedii Makbet
- superbohater – posiadający nadludzką siłę lub moc, np. Superman.
Przeczytaj również
Tworzenie postaci w książce – od czego zacząć?
Przeciętnych bohaterów powieściowych jest mnóstwo, ale to właśnie tych wyrazistych i wzbudzających emocje najbardziej zapamiętujemy. Dlaczego? Czytelnik poszukuje w powieści bohaterów, z którymi może się utożsamić lub takich, którzy go intrygują. Dlatego tak ważne jest, by stworzona postać nie przypominała żadnej istniejącej wcześniej, ale posiadała własne, unikatowe cechy charakteru oraz wyglądu, a także swój sposób mówienia. Im bardziej oryginalny i ciekawy bohater książki, tym większa szansa, że odbiorcy go pokochają.
Zanim przystąpisz do kreowania bohaterów swojej powieści, zastanów się, kto najlepiej wpasuje się do Twojej historii. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie gotowych arkuszy zawierających szczegółowe pytania, które ułatwią określenie wyglądu, charakteru i cech szczególnych postaci. Arkusz do tworzenia postaci opracowany przez Content Writer znajdziesz tutaj.
Jak stworzyć bohatera powieści?
Podczas tworzenia barwnego i realistycznego bohatera warto kierować się kilkoma zasadami, które ułatwią nie tylko budowanie postaci, ale również ich wprowadzenie do fabuły utworu.
Określ osobowość postaci
Choć cechy zewnętrzne, takie jak wygląd czy sposób poruszania się, stanowią istotne elementy kreacji bohatera, często nie mają one tak ogromnego znaczenia, jak jego osobowość. Unikatowe cechy wyróżniające go spośród innych mogą sprawić, że czytelnicy obdarzą go sympatią lub – jeśli taki jest zamiar autora – znienawidzą.
W trakcie kreacji warto więc zastanowić się nad wadami i zaletami bohatera, jego talentami, ambicjami życiowymi czy temperamentem, które wpłyną na jego ostateczną charakterystykę. Dobrze wykreowany złoczyńca może cechować się gwałtownością, tajemniczością czy brakiem empatii, jak profesor Moriarty, przeciwnik Sherlocka Holmesa, natomiast bohater komedii poczuciem humoru czy wrażliwością, tak jak główna bohaterka Dzienników Bridget Jones.
Zadbaj o logikę i szczegóły
Aby stworzona postać okazała się wiarygodna i mogła zdobyć zaufanie czytelników, trzeba zadbać o każdy, nawet najmniejszy element jej kreacji i zniwelować wszelkie nieprawidłowości. Przykładowo, jeśli na początku powieści bohater twierdzi, że nie umie tańczyć, w kolejnym rozdziale nie może nagle wykonywać profesjonalnego układu tanecznego. Takie nieścisłości w przedstawieniu postaci nie tylko zniechęcą odbiorców, ale również zaburzą cały wizerunek postaci.
Określ motywacje postaci
Bohater musi mieć jasne cele i motywacje, które napędzają jego działania. Czytelnik powinien rozumieć, dlaczego podejmuje konkretne decyzje i jakie są jego aspiracje. Motywacja nie musi być zawsze pozytywna – może wynikać z traumy, pragnienia zemsty czy wewnętrznej walki.
Jedną z najsilniejszych motywacji jest miłość. W połączeniu z chęcią zemsty daje duet idealny. Warto tutaj przytoczyć przykład Heatcliffa z Wichrowych Wzgórz Emily Bronte. Jest on napędzany tymi dwoma motywacjami. Z jednej strony bezkresna miłość do Catherine Earnshaw, a z drugiej nienawiść do jej rodziny.
Postaw na rozwój bohatera
Realistyczny bohater to taki, który ma własne pragnienia, obawy oraz motywacje i marzenia, a jednocześnie popełnia błędy i dąży do wyznaczonego celu. Taki bohater w trakcie rozwoju fabuły sam przechodzi mniejszą lub większą przemianę moralną, emocjonalną, duchową, intelektualną lub społeczną. Zmiana może być wynikiem wewnętrznych motywacji np. silnego pragnienia rozgrzeszenia i przebaczenia, jakim uległ Raskolnikow w Zbrodni i karze, lub traumatycznego przeżycia, jak w przypadku głównego bohatera utworu Cierpienia młodego Wertera, który zdradzony przez ukochaną traci sens życia.
Ewolucja bohatera ma kluczowe znaczenie dla rozwoju całej fabuły. Wraz z kolejnymi rozdziałami czytelnik odkrywa nowe warstwy osobowości danej postaci, dostrzegając jej motywacje, pragnienia i obawy. W ten sposób nawet początkowo czarny charakter może zyskać sympatię odbiorców i przejść wewnętrzną przemianę, jak Jacek Soplica z Pana Tadeusza, który – po dokonaniu zabójstwa – poświęca lata na odpokutowanie własnej zbrodni i odzyskanie dobrego imienia.
Zadbaj o spójny styl wypowiedzi
Dobrze napisana postać powinna mieć unikalny sposób mówienia, który odzwierciedla jej osobowość. Czy mówi spokojnie i z rozwagą, czy impulsywnie i emocjonalnie? Styl komunikacji postaci może być świetnym narzędziem do budowania jej charakteru.
Oryginalnym stylem wyróżniał się Holden Caulfield z Buszującego w zbożu J.D. Salingera. Jego wypowiedzi wyróżniały się sceptycyzmem i młodzieńczym buntem.
Podsumowanie
- Każdy bohater powieści powinien być realistyczny, intrygujący czytelnika i oryginalny, a także rozwinąć się wraz z przebiegiem fabuły.
- Wyróżniamy bohaterów głównych, pobocznych i epizodycznych.
- Podczas tworzenia postaci należy zwrócić uwagę na wszelkie detale związane z jego wyglądem, osobowością i cechami charakterystycznymi.
- Prawidłowa kreacja bohaterów pobocznych jest tak samo ważna, jak tworzenie postaci pierwszoplanowych.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz