Książki korektora – sprawdź, czy masz je na półce

Spis Treści:

Praca korektora to nie tylko sprawdzanie powieści, wspomnień, prac naukowych, e-booków czy stron internetowych. Ponieważ język ciągle się zmienia, warto, aby pogłębiał on swoją wiedzę i był na bieżąco ze zmianami. Książki korektora to m.in. słowniki, poradniki, książki branżowe – ale nie tylko.

Książki dla korektora

Poniżej przedstawiamy rodzaje książek dla korektora wraz z przykładami, które pomogą Ci w pracy. Warto mieć je we własnej biblioteczce i regularnie z nich korzystać.

Poradniki na start

Książki, które może zakupić początkujący korektor, to przede wszystkim niewielkie poradniki wydane przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Szybko znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Przykład:
  • Gdzie postawić przecinek Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki,
  • Jak pisać? Razem czy osobno? Edwarda Polańskiego i Aldony Skudrzykowej,
  • Walczymy z bykami Ewy Kołodziejek,
  • Piszemy poprawnie oraz Poprawnie po polsku Aleksandry Kubiak-Sokół.

Oprócz zasad ortograficznych i interpunkcyjnych czytelnik znajdzie tutaj sporo przykładów zastosowania właściwej normy oraz odpowiedzi, których udzielali językoznawcy w Poradni Językowej PWN.

Słowniki

Słowniki to również niezbędny nabytek do biblioteczki korektora. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w pozycje wydane przez PWN.

Przykład:
  • Słownik poprawnej polszczyzny Lidii Drabik i Elżbiety Sobol,
  • Słownik dobrego stylu, czyli wyrazy, które się lubią Mirosława Bańki,
  • Słownik języka polskiego,
  • Słownik wyrazów bliskoznacznych Lidii Wiśniakowskiej
  • Wielki słownik ortograficzny (najlepiej w najnowszym wydaniu).

Słowniki są wznawiane i uzupełniane, mają też wersje online. Dzięki temu korektor szybko sprawdzi normę wzorcową danego słowa czy wyrażenia. Upewni się również, jak zapisać czy odmienić nowe słowa, które pojawiają się w języku.

Podręczniki

Bardziej zaawansowani korektorzy chętnie sięgną po książki wyjaśniające zarówno historię języka, jak i niuanse językowe.

Przykładem jest tu zestaw podręczników Kultura języka polskiego wydany przez PWN.

  • W tomie autorstwa Andrzeja Markowskiego podjęte zostały problemy teoretyczne oraz zagadnienia leksykalne. Autor dotyka m.in. kwestii etyki słowa oraz manipulacji językowej, sprawności językowej czy cech dobrego stylu. Czytelnik znajdzie tutaj ustawę o języku polskim, a także zestawy wyrazów modnych i nadużywanych oraz propozycje ich zastąpienia.
  • W tomie autorstwa Hanny Jadackiej przeczytasz o zagadnieniach związanych z fleksją, słowotwórstwem i składnią (m.in. odmiana nazwisk, nazw miejscowości, błędy w budowie zdania, problemy z imiesłowowym równoważnikiem zdania).
  • W tomie Wymowa, ortografia, interpunkcja autorstwa Tomasza Karpowicza poznasz zagadnienia związane m.in. z właściwym akcentowaniem, zasady używania wielkich i małych liter, pisownię cząstki -by lub nie-, dowiesz się, kiedy można pominąć kropkę i kiedy używać wielokropka.

Literatura branżowa

Oprócz pozycji podręcznikowych warto czytać felietony na temat języka. Napisane lekkim językiem, opatrzone łatwymi do zapamiętania przykładami, wyjaśniające pochodzenie danego zjawiska w języku będą dobrym źródłem nie tylko do przyszłej pracy nad tekstem, lecz także do rozwijania językowej pasji.

Przykład:
  • Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka,
  • Polszczyzna. 200 felietonów o języku Jana Miodka,
  • Ucha, fochy, tarapaty Agaty Hąci,
  • 497 błędów Łukasza Mackiewicza.

Typografia, edycja

Do zadań korektora należy również sprawdzenie książki, czasopisma i e-booka pod względem edytorskim. To np. poprawność paginy, okładek, stron tytułowych, podpisów pod zdjęciami czy tabelami.

Pomoże Ci w tym znany i popularny poradnik Adama Wolańskiego Edycja tekstów. Autor objaśnia zasady edytorskie, w tym zapis cytatów, dialogów, przypisów, bibliografii, liczb, znaków matematycznych, wyróżnień w tekście, wielkości pisma, kompozycji tekstu w książce, w gazecie i na stronie internetowej. Wszystko po to, aby utwór zarówno w formie pisanej, jak i graficznej był jak najbardziej przyjazny czytelnikowi.

Wartościową pozycją na ten temat, choć mniej obszerną, jest również Typografia typowej książki Roberta Chwałowskiego. Autor w syntetyczny sposób podaje reguły, które pozwalają na stworzenie publikacji poprawnej pod względem edytorskim.

Zawód korektor

Ciekawą pozycją jest e-book zaprojektowany przez zespół naszej agencji Content Writer: Korekta tekstów dla początkujących.

Nie jest to wydawnictwo poprawnościowe, ale przewodnik dla osoby, która chce rozpocząć pracę z korektą tekstów. Autorka, Justyna Szymczyk-Mielniczyn, wyjaśnia, jak wprowadzać zmiany w różnych programach i typach plików (Word, Libre Office, Adobe Reader), jak rozmawiać z klientem, przedstawia rodzaje umów i sposoby podejmowania współpracy. Podpowiada również m.in., jaki numer PKD wybrać czy dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym.

Książki korektora, czyli czytanie dla siebie

Aby pogłębiać swoje umiejętności językowe, warto sięgać nie tylko po teksty branżowe. Dzięki czytaniu książek z dziedziny, którą jako korektor często się zajmujesz (np. ekonomia, turystyka), nauczysz się słownictwa i stylu opracowywanych publikacji. Czytając książki dla przyjemności (jeśli tylko są dobrze zredagowane), mimochodem zapamiętasz poprawnie zapisane zdania i wyrobisz w sobie wrażliwość językową.

Podsumowanie

  • Korektor ciągle pogłębia swoją wiedzę z zakresu języka, dlatego ważne, aby sięgał po książki, które mu w tym pomogą.
  • Książki dla korektora to m.in. słowniki poprawnej polszczyzny, synonimów, interpunkcyjne oraz poradniki językowe.
  • Jeśli jesteś korektorem, czytaj także dla przyjemności, zwłaszcza pozycje starannie wydane pod względem językowym i edytorskim.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Renata Czerwińska

Pierwsze słowa zapisała na drewnianej obudowie radia, ale potem na szczęście odkryła, że papier jest wygodniejszy. W liceum i na początku studiów polonistycznych pisała wiersze i przedstawienia a'la „Teatrzyk Zielona Gęś” – niestety, podczas licznych przeprowadzek wszystko zaginęło. Na szczęście nie zaginęło zamiłowanie do słowa pisanego. Od wielu lat robi korekty, pisze artykuły, a nawet napisała kilka książek. Obecnie pracuje jako dziennikarka, pasjonuje się fotografią, szydełkowaniem, turystyką i historią regionalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

19.04.2024 Marketing
18.04.2024 E-commerce Marketing
17.04.2024 Copywriting
16.04.2024 Porady & Ciekawostki
15.04.2024 Korekta & Redakcja
12.04.2024 Marketing
11.04.2024 Marketing
10.04.2024 Korekta & Redakcja
09.04.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu