Internetowa baza wiedzy, czyli wszystko o poradniach językowych
Polszczyzna to niezwykle złożony i trudny do opanowania język, sprawiający użytkownikom niemałe problemy. Aby jej codzienne używanie stało się nieco prostsze, wykształceni językoznawcy zaczęli prowadzić poradnie językowe, stanowiące swoiste kompendium wiedzy z zakresu poprawności językowej. W jaki sposób korzystać z poradni i czego można się dzięki nim nauczyć?
Poradnia językowa – co to takiego?
Większość istniejących poradni językowych stworzonych zostało z myślą o dostarczaniu rzetelnych i zgodnych z normami odpowiedzi na pytania związane z poprawnością językową.
Ich główną rolą jest edukacja społeczeństwa oraz upowszechnianie informacji dotyczących zasad językowych.
Tego typu poradnie działają na zasadzie dialogu – użytkownicy, którzy napotkają konkretną trudność językową, maja możliwość zadania pytania, następnie specjaliści z wybranej dyscypliny odpowiadają na nie, wyjaśniając wszelkie problematyczne kwestie.
Poradnie językowe prowadzone są przez wykształconych językoznawców, którzy doskonale orientują się w kwestiach związanych z poprawnością językową, śledzą najnowsze zmiany oraz maja ugruntowaną, specjalistyczną wiedzę w tej dziedzinie. Ich odpowiedzi są więc wyczerpujące i merytoryczne, często podparte odpowiednim przykładem wyjaśniającym dane zjawisko.
Współcześnie większość poradni językowych funkcjonuje w Internecie, jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu popularne były również porady językowe drukowane w prasie.
Jakie poradnie językowe istnieją w Polsce?
Jedną z najpopularniejszych poradni językowych online pozostaje Poradnia Językowa PWN, działająca pod kierunkiem prof. Katarzyny Kłosińskiej, przewodniczącej Rady Języka Polskiego.
Wśród ekspertów udzielających porad znajdują się także specjaliści – Adam Wolański oraz Kazimierz Sikora. Poradnia PWN to ogólnodostępna i bezpłatna platforma, udostępniająca ogromną bazę odpowiedzi na najciekawsze pytania internautów.
Poszukując wartościowych informacji z zakresu językoznawstwa, warto również zapoznać się z uniwersyteckimi poradniami językowymi, takimi jak:
- Pogotowie Językowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
- Poradnia Językowa Uniwersytetu Warszawskiego,
- Poradnia Językowa Uniwersytetu Śląskiego.
Każda z nich funkcjonuje na podobnych zasadach i prowadzona jest przez doświadczone grono językoznawców pracujących na danym uniwersytecie.
Interesującą odmianą tego typu instytucji jest Telefoniczna Poradnia Językowa Uniwersytetu Gdańskiego, czynna od 1 października do 30 czerwca, od poniedziałku do piątku. Pracownicy uniwersyteccy Instytutu Filologii Polskiej dyżurują w godzinach 13:00 – 14:30 i odpowiadają na pytania dotyczące poprawności językowej.
Przeczytaj również
Najczęściej wyszukiwane porady językowe
W poradniach językowych znajdziemy odpowiedzi obejmujące kwestie językowe związane m.in. z:
- interpunkcją,
- ortografią,
- składnią
- etymologią wyrazów,
- odmianą i pisownią wyrazów.
W ostatnich miesiącach na stronie Internetowej poradni PWN pojawiły się pytania dotyczące m.in. pochodzenia słów już, jeszcze, też, także, również oraz poprawności zapisu konkretnego zwrotu. Oto przykładowe odpowiedzi na zadane pytania:
Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/juz-jeszcze-tez-takze-rowniez;23688.html [dostęp:08.10.2024]
Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Sprawiedliwy-wsrod-Narodow-Swiata;23712.html [dostęp:08.10.2024]
Pytania użytkowników do poradni językowych niejednokrotnie dotyczą także zagadnień stylistycznych, wymowy, skrótów czy wyrazów obcych. Obszerne i wyczerpujące porady specjalistów rozwiewają wątpliwości internautów i dzięki temu wpływają na wzrost świadomości językowej wśród użytkowników.
Jak korzystać z poradni językowych?
Przesłanie zapytania do wybranej poradni jest całkowicie darmowe i odbywa się poprzez specjalne formularze znajdujące się na stronach internetowych poradni. Natomiast wszystkie opublikowane wcześniej odpowiedzi dostępne są w bazie każdej funkcjonującej poradni, gdzie z łatwością możemy wyszukać potrzebne informacje.
Z uwagi na edukacyjny charakter poradnie zastrzegają sobie możliwość nieudzielenia odpowiedzi na pytanie, które nie jest zgodne z regulaminem lub odpowiedź na nie znajduje się już w archiwum poradni. Zanim więc prześlemy zapytanie, warto sprawdzić, czy spełnia ono określone wymagania i nie powiela wcześniej poruszanych kwestii.
Kiedy warto szukać porady językowej?
Poradnie językowe mogą być niezwykle pomocne w sytuacjach, kiedy nie jesteśmy pewni, czy dana forma wyrazu lub budowa zdania są poprawne, a także zawsze wtedy, gdy poszukujemy rozwiązania nietypowej zagadki językowej.
Należy pamiętać, że – jak wskazuje sama nazwa – poradnie służą do udzielania porad językowych. Dlatego językoznawcy nie wykonują korekty tekstów, nie rozwiązują zadań szkolnych czy akademickich, nie zajmują się także gromadzeniem bibliografii ani nie odpowiadają na pytania konkursowe.
Poradnie językowe to doskonała baza wiedzy, dzięki której każdy użytkownik języka może z łatwością zdobyć niezbędne wskazówki dotyczące prawidłowej pisowni czy wymowy. Korzystanie z takich profesjonalnych porad zwiększa również kompetencje językowe, ułatwiając codzienne posługiwanie się polszczyzną.
Podsumowanie
- Poradnie językowe udzielają merytorycznych odpowiedzi na pytania związane z poprawnością językową.
- Istniejące poradnie są ogólnodostępne i posiadają obszerne archiwa z najciekawszymi odpowiedziami ekspertów.
- Eksperci z językoznawstwa udzielają porad w zakresie m.in. interpunkcji, ortografii, składni czy etymologii.
- Wśród najpopularniejszych poradni warto wymienić Poradnię Językową PWN czy Pogotowie Językowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz