Strony dla korektorów – które warto znać?
Każdy, kto pracuje jako korektor, pewnie nieraz wertował grube słowniki w poszukiwaniu tego jednego wyrazu, którego nie był pewien. Na szczęście w dobie elektroniki nawet praca edytorska staje się łatwiejsza – powstaje coraz więcej internetowych słowników i portali językowych. Przeczytaj poniższy artykuł, aby przekonać się, jakie są przydatne strony dla korektorów!
Dlaczego warto korzystać ze stron dla korektorów?
Internetowe portale dla korektorów zwyczajnie ułatwiają pracę. Za pomocą kilku kliknięć jesteś w stanie odnaleźć interesujące Cię słowo czy zasadę językową.
Nie miało to miejsca przy papierowych słownikach – a warto usprawniać pracę edytorską. Często podobne strony są tworzone przez wykwalifikowanych językoznawców – profesorów, doktorów czy nauczycieli – więc możesz liczyć na rzetelne informacje.
Przyjrzyjmy się więc temu, co oferuje kilka przydatnych stron dla korektorów.
PWN
Portal Państwowego Wydawnictwa Naukowego to najbardziej rozbudowana i przydatna strona dla korektorów w polskiej przestrzeni internetowej. Znany jest chociażby z ogólnopolskiego plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Znajdziemy na nim kilka przydatnych zakładek: Słownik języka polskiego, Korpus językowy i Poradnię Językową.
Słownik języka polskiego PWN
W słowniku znajduje się mnóstwo przydatnych haseł. Wystarczy kliknąć wybraną literę i strona przenosi nas do pełnej listy słów:
Źródło: https://sjp.pwn.pl/
Słownik podpowiada popularne słowa, które warto znać. Odsyła też do innych interesujących miejsc na portalu PWN – Korpusu Językowego i Poradni Językowej.
Korpus Językowy PWN
Jak wskazują sami autorzy, w Korpusie Językowym zawarli zbiór tekstów polskich, dzięki którym możemy lepiej odczytać znaczenia zawartych w nich słów i konstrukcji. Na stronie PWN znajduje się aż 100 milionów słów z korpusu – zostały one pobrane z fragmentów książek, druków ulotnych, czasopism itp. Korzystanie z takiego źródła pozwoli zrozumieć połączenia wyrazów czy kwestie stylistyczne.
Aby skorzystać z Korpusu, wystarczy wpisać wybrane słowo w wyszukiwarkę. Portal odnajduje wtedy hasło – bez względu na to, czy jest odmienione – i podaje przykłady zastosowania w tekstach:
Źródło: https://sjp.pwn.pl/korpus
Poradnia Językowa PWN
W Poradni Językowej możemy zadać wybrane pytanie dotyczące języka polskiego. Strona działa pod kierunkiem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Katarzyny Kłosińskiej. Na pytania odpowiadają m.in. dr hab. Adam Wolański (twórca jednego z czołowych podręczników do edytorstwa – „Edycja tekstu”) i prof. Kazimierz Sikora. Przez lata pojawiały się tam także takie nazwiska, jak prof. Jerzy Bralczyk czy prof. Mirosław Bańko. Możemy więc być pewni, że dostaniemy rzetelną odpowiedź.
Opublikowane pytania zostały podzielone na kategorie, dzięki czemu możemy łatwo wyszukać interesujące nas zagadnienie.
Źródło: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/lotopisz;22849.html
Wielki słownik języka polskiego
Wielki słownik języka polskiego PAN to jeden z najbardziej przydatnych portali w pracy korektora. Każde hasło zostało opisane w kilku zakładkach: definicja, kwalifikacja tematyczna, relacje znaczeniowe, połączenia, cytaty, odmiana i pochodzenie. Widzimy więc tutaj kompleksowe podejście do definicji, które pozwoli korektorowi lepiej zrozumieć dane słowo i jego użycie.
Źródło: https://wsjp.pl/haslo/podglad/6948/pisarz
Synonim.net i Synonimy.pl
W przestrzeni internetowej znajdziemy wiele stron ze słownikami wyrazów bliskoznacznych. Do najpopularniejszych należą Synonimy.pl i Synonim.net.
Synonim.net
Po odwiedzeniu strony Synonim.net mamy już na pierwszy rzut oka krótki opis portalu oraz kilka zakładek, które prowadzą do podstron. Znajdziemy tam nie tylko synonimy, lecz również odnośniki do innych przydatnych miejsc, jak np. tłumacz alfabetów Morse’a, słownik antonimów i wyrazów przeciwstawnych czy deklinację rzeczowników.
Źródło: https://synonim.net/
Synonimy.pl
Synonimy.pl są zbudowane prościej i bardziej przejrzyście. Po odwiedzeniu strony wyświetla się okienko wyszukiwania. Wystarczy wpisać wybrane słowo, a portal zaproponuje synonimy podzielone na kategorie znaczeniowe. Na stronie znajdziesz także listę skrótów i symboli w języku polskim oraz propozycję najczęściej wyszukiwanych wyrazów bliskoznacznych. Co ciekawe, możemy również zainstalować darmową aplikację na iOS, Android i System Windows.
Uwaga! Przy korzystaniu z internetowych słowników synonimów powinniśmy zawsze zachować czujność. Spójrzmy na synonimy słowa pisarz, które widzimy na poniższym zrzucie ekranu. O ile faktycznie możemy używać swobodnie sformułowania autor czy twórca, o tyle nie każdy pisarz jest tragikiem czy nowelistą.
Źródło: https://www.synonimy.pl/
Dobrysłownik.pl
Dobrysłownik.pl to kolejny słownik internetowy. Na stronie znajduje się oczywiście rozbudowana wyszukiwarka, która analizuje zasoby strony i odnajduje wybrane słowo w różnych kategoriach (tj. hasła, reguły czy interpunkcja). Spójrzmy, jak to wygląda, kiedy klikniemy hasło „pisarz”:
Źródło: https://dobryslownik.pl/slowo/pisarz/38491/#znaczenie-58794
Strona wyświetla wyrazy bliskoznaczne (podzielone na kategorie), sieć słów – czyli wyrażenia powiązane z pisarzem – oraz gramatykę. Słownik podpowiada również słowa, które mogą nas zainteresować.
Dodatkowo Dobrysłownik.pl oferuje kompendium, w którym znajdują się reguły językowe, zasady poprawnej polszczyzny i ciekawostki dla zainteresowanych. Możemy skorzystać z poradni, podobnie jak w przypadku PWN, ale wymaga to specjalnej opłaty. Istnieje opcja wykupienia kursów podstawowej i zaawansowanej interpunkcji. Strona oferuje kilka abonamentów do wyboru. Ceny planów wahają się od 10 do 65 zł za miesiąc.
Źródło: https://dobryslownik.pl/oferta/
Polszczyzna.pl
To strona tworzona przez pasjonatów języka polskiego. Znajdziemy tam mnóstwo ciekawych artykułów językoznawczych, które przedstawiają wiedzę prosto i rzetelnie. Wiele treści skierowanych jest do uczniów szkół podstawowych i średnich, ale korektor również może śmiało korzystać z wyjaśnień zasad językowych czy stylistycznych. Co ciekawe, portal oferuje narzędzie do autokorekty – wystarczy wpisać wybrany tekst w pole, nacisnąć przycisk i już tekst wygląda lepiej:
Źródło: https://polszczyzna.pl/sprawdzanie-pisowni/
Ortograf.pl
Ortograf.pl zawiera bardzo podobne treści, co poprzednio wymieniane strony. Mamy tutaj opcję automatycznego sprawdzania pisowni, zasady językowe, słownik, synonimy czy artykuły o wątpliwościach językowych. Ciekawym aspektem portalu są gotowe teksty okolicznościowe i dyktanda, z których można skorzystać. Dodatkowy walor stanowi także zakładka „Fonetyka”, w której znajduje się szczegółowe opisanie wybranego słowa:
Źródło: https://www.ortograf.pl/fonetyka/akwarium
Widzimy więc, że korektor ma do dyspozycji wiele różnych stron internetowych, na których może upewnić się co do danego zagadnienia. Zdecydowanie warto odnaleźć swoje ulubione portale i mieć je zawsze pod ręką przy korekcie. Należy tylko pamiętać, aby były godne zaufania – w końcu odpowiadają za jakość naszej pracy!
Podsumowanie
- Korzystanie z portali internetowych dla korektorów pozwala usprawnić pracę nad tekstem.
- Należy zwracać uwagę na to, aby stronę tworzyły zaufane osoby, które mają autorytet w dziedzinie językoznawstwa.
- Strony warte uwagi to m.in. Słownik języka polskiego PWN, Dobrysłownik.pl, Wielki słownik języka polskiego.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz