Praca marzeń – jak wygląda i gdzie ją znaleźć?
Myśląc o pracy marzeń, od razu ma się przed oczami pełne konto, wakacje kilka razy do roku, trening tenisa co drugi dzień i najnowszy samochód na podjeździe. W końcu są pieniądze – jest wszystko! Trzeba jednak przyznać, że jest to najbardziej krótkowzroczne spojrzenie, bowiem definicja takiej pracy jest dużo bardziej złożona, a dobre zarobki są tylko jednym z jej punktów. I to nawet nie najważniejszym!
Praca: marzenia vs rzeczywistość
Mało kto nie zalicza twardego lądowania w zawodowej karierze, kiedy dochodzi do konfrontacji oczekiwań z rzeczywistością i okazuje się, że praca nie jest tak idealna, jak to wyglądało na rozmowie. Zazwyczaj jest po prostu gorzej, niezgodnie z tym, czego można było się spodziewać po pracy lub czego się spodziewało w domysłach, mimo sygnałów o braku możliwości.
Nie ma co czarować – wyobrażenia o pracy potrafią solidnie mydlić oczy…. Tymczasem – dzień dobry dorosłości! Właśnie tak wygląda życie, a jeśli pragnie się pracy marzeń, trzeba na nią… po prostu zapracować, nieraz uzbrajając się w solidne ochraniacze.
Trzeba też od razu założyć, że każdy ma inne marzenia i inne oczekiwania wobec siebie oraz wymagania wobec rzeczywistości. Jest jednak zbiór cech, którymi można opisać pracę, która byłaby zadowalająca dla każdego.
Jak wygląda praca marzeń?
Na taką pracę składa się kilka czynników, które omawiamy poniżej.
Doświadczenie
Idealna praca to taka, która pozwala na ciągłe zdobywanie wiedzy i doświadczenia. Stawia nowe wyzwania, wymaga, angażuje, nie pozwala się nudzić, ale jednocześnie daje szansę wykorzystania wszystkich własnych zasobów. To nie tylko robienie najlepiej tego, co się potrafi, ale i osiąganie dzięki temu nowych możliwości i szans.
Perspektywy
Praca marzeń to praca opierająca się na wizualizacjach, których nie należy mylić z imaginacjami! Realizując się w pracy, wciąż idąc coraz dalej i dalej, stale ma się przed sobą kolejne cele, bardzo realne i możliwe do spełnienia. Ich ociągnięcie motywuje do dalszych kroków.
Satysfakcja
Po całym dniu pracy nie ma nic lepszego niż poczucie, że wszystko, co się zrobiło, miało sens i wyszło dobrze. Jeśli jeszcze praca spotyka się z aprobatą innych – przełożonego, klientów… – to co tu dużo mówić: jest po prostu super! Satysfakcja z własnej pracy jest naprawdę ważna. Dobrze jest mieć świadomość, że robi się coś, co ma znaczenie, wytwarza się jakąś dodatnią wartość, czy to dla siebie, czy dla innych, która dodatkowo pracuje dalej na siebie.
Rozwój i ambicje
Praca marzeń nie daje spocząć na laurach, wręcz przeciwnie – motywuje, zachęca, by robić jeszcze więcej nie tylko dla lepszych osiągów, ale i dla własnej satysfakcji. Nie jest odtwórcza, nużąca, nie pozwala na stagnację i spadek zaangażowania. Jednocześnie nie wywołuje presji, nie wzbudza poczucia konieczności i ciągłej rywalizacji.
Chęć rozwoju i samodoskonalenia wynika z naturalnych potrzeb, ale wiąże się również ze świadomością, że warto się starać być najlepszym, bo zostanie to wynagrodzone, nie tylko finansowo
Czas
Trzeba przyznać, że nigdy nie dostaje się go w zapasie. Ale wymarzona praca pozwala na odpowiednie zarządzanie czasem na własnych zasadach, a to jest już ogromną zaletą. W efekcie bowiem można go zyskać na poczet własnych, wolnych zainteresowań. W pracy marzeń jest się panem własnego czasu i ma się całkowicie wolną rękę w kwestii jego wykorzystywania – to praca polegająca na równowadze i sprawiedliwym podziale czasowym między życiem zawodowym a prywatnym.
Wynagrodzenie
Zarobki to temat dość mocno dyskusyjny. Każdy bowiem ma inną definicję odpowiednio poziomu życia. Należy więc przyjąć, że to, ile się zarabia w pracy, jest zawsze adekwatne do doświadczenia oraz tego, ile się oczekuje od życia i ile się potrzebuje, by moc żyć na takim poziomie, na jakim się chce.
Ktoś powie, że to oczywiste, że każdy chce dużo, więcej, jak najwięcej pieniędzy! Bo może i szczęścia nie dają, ale przecież lepiej cierpieć w luksusie. Warto jednak mieć na uwadze, że praca marzeń to zbiór wartości wartych więcej niż pieniądze. Bo co komu po wielkich pieniądzach, jak będzie siedział w miejscu, nie miał perspektyw, ambicji ani czasu, by je wydawać…?
Przeczytaj również
Jak znaleźć taką pracę?
Takiej pracy się nie znajduje, bo jej nie ma w ogłoszeniach. Można jej szukać, ale to niewiele da. Nie jest też tak, że przychodzi sama. Więc o co chodzi? O to, że praca marzeń nie jest celem, a zjawiskiem. Trzeba na nią… zapracować! Jest wynikiem działania i owocem wcześniejszych zawodowych doświadczeń, które sumiennie się zdobywa. Jak zwiększyć sobie na nią szanse?
- Inwestycja w rozwój. Nic nie powstaje z niczego – trzeba więc poświęcić swój czas, czasem także pieniądze, by zdobyć wiedzę, którą następnie będzie się poszerzało.
- Doświadczenie. Z połączenia wiedzy i doświadczenia rodzą się duże szanse i możliwości. A posiadanie możliwości sterowania swoimi zawodowymi ścieżkami to już bardzo duży atut!
- Determinacja. Czasem nawet dobra praktyka nie uchroni przed policzkiem. Ale w myśl tego, że co nie zabije, to wzmocni, warto wszelkie przeciwności traktować jako próbę dla sprawdzenia własnego doświadczenia i siły charakteru.
- Zaangażowanie. Lenistwo, bierność i czekanie na dary losu nigdy nie przynoszą żadnych owoców. Trzeba dawać z siebie, być gotowym na poświęcenia, chcieć osiągnąć coś więcej, ciągle szukać nowych opcji i maksymalnie wykorzystywać te, które się ma.
Jak widać – nie ma łatwo! A czy warto walczyć o wymarzoną pracę? Pielęgnować to ziarenko, by zaowocowało? Zdecydowanie tak!
Co daje praca marzeń?
Korzyści płynące z obrania wymarzonej ścieżki kariery to przede wszystkim:
- Spokój – na każdej płaszczyźnie, rozumiany nie jako możliwość spoczęcia na kanapie i odsapnięcia, choć po trosze też. Ale przede wszystkim spokój o dzisiaj i o jutro, świadomość, że dziś było dobrze i najprawdopodobniej jutro będzie tak samo dobrze, jak nie lepiej.
- Poczucie bezpieczeństwa i pewności – ma się możliwość, by dobrze żyć tu i teraz, ale i perspektywy, że przyszłość również będzie się pisała w pozytywnych barwach.
- Satysfakcja – z tego, co się robi, bo robi się to, co się lubi i wciąż ma się szanse na bycie jeszcze lepszym.
- Poczucie spełnienia – w pracy marzeń codziennie zdobywa się nowe granty, które stanowią wartość i dla życia zawodowego, i osobistego.
- Osiągnięcie work life balance – to poczucie równowagi, bycia bogatym we wszystko, czego potrzeba, by móc się nazwać spełnionym.
Przeczytaj również
Jaka to jest praca marzeń?
Nie ma takiego zawodu czy stanowiska. Nie ma widełek wynagrodzenia, nie ma destynacji czy regulaminu, które wskazuje na idealne warunki do wymarzonej pracy. Wszystko bowiem jest kwestią zarówno własnych oczekiwań, jak i własnego wkładu.
Na pewno jest mnóstwo szans i możliwości, by mieć taką pracę, tylko trzeba mieć świadomość, że ona nie bierze się znikąd, nie wspiera bierności, nie utrzymuje się sama z siebie. To ciągła praca, której naturalną konsekwencją – przy właściwej postawie – jest spotkanie nie z marzeniami, ale z oczywistością.
Podsumowanie
- Praca marzeń to praca, która pozwala na zdobywanie doświadczenia, daje satysfakcję i nowe perspektywy. Mobilizuje do rozwoju, umożliwia zarządzanie czasem na własnych zasadach oraz daje wynagrodzenie adekwatne do oczekiwań i doświadczenia.
- Nie da się jej ani znaleźć, ani zdobyć, nie dając nic od siebie. Jest wynikiem pracy – jej owocem, a nawet naturalną konsekwencją determinacji, zaangażowania, wiedzy i doświadczenia.
- Daje poczucie spełnienia w życiu zawodowym i spokoju w strefie prywatnej. Dzięki niej można wypracować idealny work life balance.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz