Zasada Pareto w życiu osobistym i zawodowym

Spis Treści:

Zasada Pareto – określana inaczej zasadą 80/20 – zakłada, że do uzyskania 80 proc. wyników przyczynia się tylko 20 proc. nakładów. Czy oznacza to, że możesz zrealizować niemal cały projekt w zdecydowanie krótszym terminie? Dowiedz się, czym jest zasada Pareto i jak można ją zastosować w pracy i życiu osobistym.

Zasada Pareto — co to jest i na czym polega?

Zasada Pareto, nazywana również regułą 80/20, mówi o tym, że większość skutków i rezultatów działań (80 proc.) uzyskuje się dzięki zaledwie 20 proc. nakładów (przyczyn).

Wiedzę o tej procentowej zależności pomiędzy przyczynami a skutkami można wykorzystać do maksymalizacji efektywności pracy. Warunkiem jest znalezienie „swoich 20 proc.”. Oznacza to, że termin realizacji określonego zadania zależy od zaangażowania wykonawcy.

Podstawowym założeniem jest:

  • wyznaczenie i wyeliminowanie obszarów działań blokujących produktywność (np. nieprzydatnych, marnujących czas, dekoncentrujących);
  • skupienie się na czynnościach przynoszących największe korzyści.

Wartości liczbowe są pewnym uniwersalnym zobrazowaniem sytuacji, jednak w określonych przypadkach występują odstępstwa od tych idealnych proporcji. Pojawiają się zestawienia 70/30, 75/25, 90/10, a nawet 95/5, jednak niezmienne pozostaje potwierdzenie założenia, że większość rezultatów wynika z nieproporcjonalnie mniejszych działań i nakładów.

Zasada Pareto stosowana jest w zarządzaniu, marketingu, ekonomii, bankowości, psychologii społecznej i socjologii.

Zasada Pareto — przykłady

Jeśli nie wiesz, gdzie właściwie szukać przykładów zasady Pareto (80/20) i nie umiesz przełożyć tej proporcji z teorii na praktykę, przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie zestawienie z kilku dziedzin.

Przykład:

Znaczny odsetek osób w 80 proc. wykorzystuje tylko 20 proc. z posiadanych w szafie ubrań.

Zastosowanie informacji: nieużywane ubrania zajmują tylko miejsce, a kupowanie podobnych generuje niepotrzebne koszty.

Przykład:

80 proc. zysków w firmie uzyskiwana jest ze współpracy z 20 proc. klientów.

Zastosowanie informacji: możliwość skupienia się na maksymalnym zadowoleniu tej grupy (dostosowanie oferty, promocje, program lojalnościowy).

Przykład:

Za 80 proc. komentarzy w Internecie odpowiada 20 proc. spośród zarejestrowanych użytkowników poszczególnych stron i kanałów.

Zastosowanie informacji: określenie grupy docelowej (aktywni internauci) i precyzyjne dostosowanie do niej publikowanych treści i ofert.

Wykorzystanie zasady Pareto — zarządzanie czasem

Zauważenie zależności stanowiących podstawę zasady Pareto oraz wdrożenie podstawowych założeń służących poprawie efektywności pracy przyczynia się do oszczędności czasu i maksymalizacji skuteczności.

Zasada Pareto w pracy

Wiesz już, że zaledwie 1/5 podejmowanych przez Ciebie działań odpowiada aż za 80 proc. sfinalizowanych przedsięwzięć. Jeśli spojrzysz na odwrotność tych proporcji, zauważysz, że poświęcasz aż 80 proc. czasu na projekty, które przynoszą Ci zaledwie 20 proc. korzyści! Właśnie dlatego warto zastosować w pracy regułę 80/20.

Jak to zrobić?

Kluczowe znaczenie ma wytypowanie działań, które przynoszą realne korzyści, i tych, które są przyczyną Twojej zmniejszonej produktywności.

  1. Przyjrzyj się swoim powtarzalnym zadaniom.
  2. Przeanalizuj czas, który na nie poświęcasz.
  3. Które elementy Twojej pracy pochłaniają go najwięcej, a które przynoszą najwięcej korzyści?
  4. Skup się na tych drugich i pomyśl, czy możesz coś poprawić (np. wyeliminować rozpraszacze).

Niektóre projekty wymagają dużych nakładów pracy, a przynoszą efekty (np. wynagrodzenie) podobne do tych, które uzyskujesz przy mniej czasochłonnych przedsięwzięciach. Może warto rozpatrzyć rezygnację z tych pierwszych?

Zasada Pareto w życiu codziennym

Wykorzystanie zasady Pareto w życiu osobistym może służyć do czegoś więcej niż tylko lepszej organizacji przy wypełnianiu domowych obowiązków (albo zrobienia w garderobie miejsca na rzeczy, które naprawdę nosisz).

Zastanów się nad swoimi relacjami z ludźmi. Jak dużo czasu poświęcasz na kontakt z osobami, z którymi niewiele Cię łączy, a ile masz go dla prawdziwych przyjaciół, najbliższych?

Czy nie masz wrażenia, że zbyt często obcujesz z osobami, które psychicznie Cię męczą, przez co nie masz już siły na efektywne przebywanie z tymi, które mogłyby dać Ci wiele satysfakcji?

Ustal priorytety i wyeliminuj (lub przynajmniej ogranicz) te elementy, które zabierają zbyt wiele czasu lub pochłaniają masę energii, pozwalając w zamian uzyskać niewielkie efekty, korzyści.

Krótka lekcja historii

Na przełomie XIX i XX wieku włoski ekonomista Vilfredo Pareto zauważył całkowite zachwianie proporcji w dystrybucji dóbr i bogactw na świecie. Obliczył, że 20 proc. populacji ma w posiadaniu 80 proc. światowych dóbr i że jest to pewna stała matematyczna.

Jednak dopiero w latach 50. XX w. amerykański naukowiec Joseph Juran udowodnił, że brak równowagi, o którym mówił Pareto, odnosi się do wielu powtarzalnych czynności, niezależnie od zmiennych. Juran stworzył na tej podstawie powszechną i ogólną zasadę 80/20, którą nazwał nazwiskiem prekursora. Wyznaczone proporcje znajdują zastosowanie i potwierdzenie w wielu dziedzinach, takich jak: bankowość, ekonomia, zarządzanie, psychologia społeczna czy socjologia.

Podsumowanie

  • Zasada Pareto (80/20) mówi o tym, że tylko 20 proc. wysiłków wpływa na uzyskiwanie 80 proc. efektów.
  • Oznacza to, że aż 80 proc. podejmowanych działań ma charakter mało istotny i przynosi zaledwie 20 proc. rezultatów.
  • Zastosowanie reguły Pareto umożliwia wyznaczenie i wyeliminowanie nieefektywnych przedsięwzięć i skupienie się na tych przynoszących realne korzyści.
  • Zasada Pareto może być wykorzystywana zarówno w pracy, jak i życiu osobistym.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Izabela Tymińska

Iza z zawodu jest zootechnikiem. Odkąd pamięta, fascynowała ją tematyka zdrowotna, dlatego zajmuje się przede wszystkim copywritingiem medycznym. Ukończyła kurs Dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz Pozycjonowania + SEO dla WordPressa. W wolnym czasie pisze książkę i lubi bawić się słowami. Interesuje się zdrowym stylem życia, zielarstwem i fitoterapią. W poszukiwaniu równowagi medytuje i uprawia jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

21.11.2024 Porady & Ciekawostki
20.11.2024 Porady & Ciekawostki
19.11.2024 Copywriting
18.11.2024 Pozycjonowanie
15.11.2024 Porady & Ciekawostki
14.11.2024 Korekta & Redakcja
13.11.2024 Marketing
12.11.2024 Marketing
11.11.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu