Work-life fit – nowy poziom elastyczności pracy

Spis Treści:

W ostatnich latach system pracy wielu firm znacząco się zmienił. Przejście na tryb zdalny lub hybrydowy pokazało, że taki model może przynosić obopólne korzyści. Wciąż jednak tylko 25% przedsiębiorstw w Polsce umożliwia pracownikom pracę zdalną. Tymczasem coraz większą popularnością na światowym rynku cieszy się trend work-life fit, który umożliwia wybór odpowiedniego czasu i miejsca pracy.

Co to jest work-life fit?

Work-life fit to nowatorski trend na rynku pracy opierający się na elastycznym podejściu do czasu i miejsca wywiązywania się z obowiązków zawodowych.

Podstawowym założeniem jest skupienie się na potrzebach pracownika i efektach jego działania. Pracownicy mogą realizować swoje zadania z dowolnego miejsca na świecie, w najdogodniejszych dla siebie godzinach.

Rewolucyjność trendu work-life fit polega na tym, że umożliwia on dopasowanie (fit) systemu pracy do życia prywatnego i własnych potrzeb. Niestety funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw wciąż opiera się na dawnych, odwrotnych założeniach, a aktywności życiowe muszą być dostosowywane do obowiązków zawodowych.

Korzyści z work-life fit

Pionierski trend work-life fit może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Plusy wynikające z pracy zgodnej z work-life fit:

 • możliwość zmiany miejsca zamieszkania (bez konieczności szukania nowego zatrudnienia);
 • brak konieczności rezygnacji z realizacji swoich pasji (np. podróży);
 • szansa szybszego powrotu do pracy po porodzie lub urlopie macierzyńskim;
 • możliwość podjęcia dodatkowej nauki;
 • lepsze skupienie, kondycja psychiczna (mniej frustracji) i mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego.

Pozytywne aspekty work-life fit dla pracodawców:

 • zadowolenie pracowników i mniejsza rotacja kadr;
 • większa efektywność pracy;
 • poprawa kreatywności.

Work-life fit czy work-life balance?

Work-life balance jest znacznie starszym modelem pracy, dlatego cieszy się większą rozpoznawalnością. Jego założeniem jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym.

Work-life fit idzie krok dalej. Czas, miejsce i sposób realizacji zadania zależą od pracownika i jego potrzeb. Oczywiście celem zawodowym wciąż jest wywiązanie się z obowiązków, jednak inne znaczenie ma określenie „dzień pracy”.

Chcąc Ci nieco przybliżyć oba pojęcia, posłużymy się prostym przykładem.

Przykład:

Wyobraź sobie, że masz do wykonania określone zadanie np. ułożenie planu marketingowego. Pracodawca daje Ci tydzień na jego realizację.

W modelu work-life balance musisz pamiętać o zachowaniu równowagi. Być może masz krótszy dzień albo tydzień pracy, możesz pracować zdalnie lub hybrydowo. Jednak wciąż masz nad sobą zwierzchnika, który oczekuje, że w określonym czasie (np. 9.00–17.00) będziesz koncentrować się wyłącznie na obowiązkach zawodowych.

W modelu work-life fit nikt nie rozlicza Cię z czasu pracy, ale z osiągniętego efektu. Jeśli wiesz, że najefektywniej pracujesz przez 3 godziny dziennie (np. 11.00–14.00), możesz wykorzystać ten czas, a pozostały poświęcić na inne sprawy. Celem jest wywiązanie się z projektu, a nie czasu pracy.

To idealny model dla freelancerów, rodziców małych dzieci i wielu innych osób, które dobrze odnajdują się w trybie zdalnym, a ich zajęcie nie wiąże się z koniecznością pracy stacjonarnej.

Czy work-life fit ma szansę przyjąć się w Polsce?

Niestety przed nami raczej długa droga. Konieczność przejścia na pracę zdalną w ostatnich latach wykazała, że wielu pracowników może efektywnie pracować w ten sposób. Jednak obecnie tylko 25% firm w Polsce umożliwia home office. Tymczasem aż 76% Polaków wolałoby pracować poza biurem. Niezależnie od wykonywanych obowiązków, tylko w 10% firm decyzja o modelu pracy zależy od preferencji pracownika, a aż w 82% wiąże się ze stałymi, sztywnymi godzinami.

Talent Place (pierwsza firma w Polsce, która wprowadziła model work-life fit) zleciła przeprowadzenie badania „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”. Ankietowani przyznali, że mało elastyczne czas i miejsce pracy w znaczącym stopniu ogranicza możliwości założenia rodziny (24%), rozwijania zainteresowań (36%) czy podjęcia lub kontynuowania nauki (30%).

Wdrożenie modelu work-life fit w polskich przedsiębiorstwach wymaga zmiany podejścia pracodawców. Zgoda na elastyczne godziny i miejsce pracy wiąże się z koniecznością sprecyzowania celów dla pracowników oraz obdarzenia ich zaufaniem.

Podsumowanie

 • Work-life fit to nowoczesny trend pozwalający pracownikowi decydować o modelu, czasie i miejscu pracy.
 • Elastyczny czas pracy charakterystyczny dla tego modelu przynosi wiele korzyści, m.in. pozwala na szybszy powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy odbywanie dalekich podróży.
 • Pracodawcy również odnoszą korzyści ze wdrożenia rewolucyjnego trendu – zadowoleni pracownicy są kreatywniejsi, pracują wydajniej i rzadziej rezygnują z pracy.
 • Work-life fit powoli wkracza do Polski, jednak duża niechęć firm do zgody na home office może w znaczącym stopniu ograniczać popularyzację modelu.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Izabela Tymińska

Iza z zawodu jest zootechnikiem. Odkąd pamięta, fascynowała ją tematyka zdrowotna, dlatego zajmuje się przede wszystkim copywritingiem medycznym. Ukończyła kurs Dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz Pozycjonowania + SEO dla WordPressa. W wolnym czasie pisze książkę i lubi bawić się słowami. Interesuje się zdrowym stylem życia, zielarstwem i fitoterapią. W poszukiwaniu równowagi medytuje i uprawia jogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu