Pisownia końcówek wyrazów – „ą” czy „om”

Spis Treści:

Słuchając wymowy Polaków, bez kłopotu dostrzeżesz różnice artykulacyjne, mimo należenia do tej samej grupy demograficznej i mieszkania w tym samym regionie. Chcąc odwzorować tę wymowę w piśmie, musielibyśmy te same wyrazy raz zapisywać z sufiksem „ą”, a innym razem z „om”. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje reguła ortograficzna wyjaśniająca, którą z nich zastosować w konkretnym przypadku. Masz wątpliwości co do tego, jak pisać: „ą” czy „om”? Przeczytaj nasz artykuł!

Zasada ortograficzna stosowania końcówek „ą” i „om”

Sufiks „ą” stosujemy w narzędniku liczby pojedynczej rzeczowników, liczebników, imiesłowów rodzaju żeńskiego, np. Zupę je się łyżką.

Ta zasada znajduje również zastosowanie w przypadku zaimka „ta” w narzędniku oraz liczebników porządkowych w bierniku i narzędniku, np. Czytam już ósmą tego dnia książkę; Chętnie podzielę się z tobą tą czekoladą; Drugą kwestią jest ważkość problemu poprawności językowej.

Tak samo wygląda ortografia czasowników liczby mnogiej w trzeciej osobie: malują, śpiewają, tańczą.

Końcówkę „om” natomiast należy użyć w celowniku liczby mnogiej rzeczowników obu rodzajów, np. Przyglądam się ptakomDziwię się wszystkim pracującym matkom.

Tyle reguła ortograficzna. Proste?

Przyczyna wątpliwości stosowania „ą” czy „om”

Zastanówmy się zatem, z czego wynika kłopot. Otóż to przede wszystkim kwestia zaznaczanego na początku artykułu niechlujstwa językowego. Niejednokrotnie wymawiamy „ą” w miejscu „om”, a nawet częściej na odwrót – mówimy [malujom, tańczom, grajom], choć powinno być: [malują, tańczą, grają].

Ciekawostka językowa

Samogłoski nosowe występują tylko w języku polskim i kaszubskim. W związku z tym obcokrajowcom nastręczają sporo problemów.

Podsumowanie

  • Sufiks „ą” jest przyporządkowany do liczby pojedynczej rzeczowników, liczebników, imiesłowów rodzaju żeńskiego oraz zaimka „ta” w narzędniku.
  • Końcówkę „ą” stosujemy również w czasownikach liczby mnogiej w trzeciej osobie.
  • Sufiks „om” stosujemy w celowniku liczby mnogiej obu rodzajów.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 2.3

Anna Czudecka-Wrona

Anna z zawodu jest polonistką, ukończyła także edytorstwo w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Słowo pisane jest jej pasją od najmłodszych lat, gdy tworzyła wiersze czy opowiadania. Do dziś pisze teksty literackie do szuflady. Zarówno jako copywriter, jak i czytelnik ceni sobie wartość merytoryczną oraz poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną. Prywatnie poziom endorfin podnosi jej chwila nad książką, dobra kawa czy rodzinna wyprawa. Z przyjemnością również gotuje, recytuje i śpiewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja
17.10.2024 Porady & Ciekawostki
16.10.2024 Content Marketing
15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu