Jak piszą osoby niewidome? Poznaj historię i współczesne metody

Spis Treści:

Na świecie ponad 300 mln ludzi ma zaburzone widzenie, z czego 45 mln osób jest całkowicie niewidomych. W związku z tym powstały różne rozwiązania pozwalające na swobodne tworzenie i odczytanie treści. Wyjaśnijmy więc, jak obecnie piszą osoby niewidome i z jakich metod korzystały w przeszłości.

Jak pisze osoba niewidoma?

Niewidomi wykorzystują popularny alfabet Braille’a – nazwany od jego twórcy Louise’a Braille’a, który opracował ten system w wieku zaledwie 15 lat. Alfabet został ogłoszony w 1829 roku, a pierwszą książkę opartą na piśmie brajlowskim wydano osiem lat później (co ciekawe, opisywała ona historię Francji).

Alfabet Braille’a opiera się na 6 wypukłych kropkach, których różna kombinacja odpowiada literom alfabetu.

Alfabet Braille'a

Aby pisać na kartce, osoby niewidome wykorzystują tzw. maszyny brajlowskie, których rynkowe nazwy to Perkins, Eurotype czy TatraPoint. Co ważne, wykorzystywany papier musi być grubszy i sztywniejszy od tradycyjnych kartek.

A jak niewidomi korzystają z Internetu? W tym przypadku stosują screenreadery, czyli oprogramowanie zamieniające tekst na syntetyczną mowę. Na rynku najpopularniejsze rozwiązania obejmują darmowy NVDA oraz płatny JAWS. Dzięki temu osoby niewidome mogą obsługiwać komputer, pisać teksty i pracować w wielu zawodach.

Takie rozwiązania cyfrowe powstają w zasadzie już od 2000 roku – ich prężny rozwój skutkował powstaniem nowej dziedziny: tyfloinformatyki, która skupia się na projektowaniu sprzętu i oprogramowań dla osób z dysfunkcją wzroku.

Mimo prostoty i szerokiego zastosowania alfabetu Braille’a, ten system ma również pewne wady. Przede wszystkim, tekst cechuje się kilkukrotnie większą objętością, np. popularna powieść o Harrym Potterze składa się wówczas z 36, a nie z 7 tomów. Ponadto wysokie koszty druku w połączeniu z niskim nakładem powodują, że książki są znacznie droższe.

A jak dawniej pisała osoba niewidoma?

Wcześniejsze techniki cechowały się zdecydowanie większą niedoskonałością. Początkowo próbowano nadawać kształty literom za pomocą różnych materiałów, takich jak drewno, filc czy po prostu kawałki drutu. Niestety to rozwiązanie wciąż nie umożliwiało pisania tekstu przez osoby niewidome.

Przełomem okazała się tabliczki woskowe za czasów Kwintyliana, które umożliwiały żłobienie liter.

Tym razem problemem okazał się odczyt, ponieważ tekst szybko się zacierał. Następną koncepcją było pismo węzełkowe, które pozwalało zarówno na pisanie, jak i czytanie, poprzez tworzenie supłów na sznurze (znaczenie nadawała ich wielkość, ilość, a także odstępy między nimi). Niestety, jak można się domyślić, przekaz informacji w ten sposób był niezwykle powolny.

Ostatecznie szerokie zastosowanie zyskał alfabet stworzony przez znanego już Louise’a Braille’a, który swój pomysł zaczerpnął z… wojskowości. Pismo punktowe zostało bowiem stworzone w oparciu o system korespondencji stosowany przez francuską armię, której zależało na przekazywaniu rozkazów w ciemności bez posługiwania się żadnymi słowami. Zasadniczą różnicą było używanie 12 wypukłych punktów zamiast 6. Louise uprościł ten system, a zarazem rozbudował go, dodając później notację matematyczną oraz muzyczną.

Podsumowanie

  • Powszechnym systemem stosowanym przez osoby niewidome jest alfabet Braille’a.
  • Osoby niewidome piszą za pomocą maszyn brajlowskich, a także specjalnym oprogramowaniom na komputer.
  • Dzięki rozwojowi technologicznemu niewidomi mogą bez większych przeszkód obsługiwać komputer, korzystać z Internetu, a także pracować w wielu zawodach.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

23.03.2023 Content Marketing
22.03.2023 Porady & Ciekawostki
21.03.2023 Korekta & Redakcja
20.03.2023 Porady & Ciekawostki
18.03.2023 Porady & Ciekawostki
17.03.2023 Copywriting
16.03.2023 Porady & Ciekawostki
15.03.2023 Copywriting
14.03.2023 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu