Pisownia tytułów – jak poprawnie zapisywać tytuły dzieł?
Czytając rozmaite artykuły w Internecie i gazetach, często można spotkać się z odmiennym zapisem tytułów. Choć zapewne masz świadomość istnienia wewnętrznych wytycznych, nazywanych w wydawnictwach normą wydawniczą, być może trudno Ci zdecydować, jak należy zapisywać tytuły. Jeśli masz wątpliwości co do pisowni tytułów, przeczytaj nasz tekst, a wszystkie się rozwieją!
Pisownia tytułów – użycie wielkiej litery
Pisząc o tytułach, mamy na myśli nazwy nadane książkom, filmom, obrazom, utworom muzycznym, czasopismom, programom radiowym i telewizyjnym, rozdziałom książek czy seriom wydawniczym.
Podstawową zasadą w pisowni tytułów dzieł jest używanie wielkiej litery na początku tejże nazwy. Zastosowanie małej lub wielkiej litery w kolejnych jej członach jest zależne od tego, czy utwór jest czasopismem, czy książką bądź artykułem.
Otóż w przypadku czasopism o nazwach wieloczłonowych wielką literą zapisujemy wszystkie człony poza spójnikami i przyimkami, np. „Literatura na Świecie”. Taki sam zapis możemy zastosować w przypadku audycji radiowych i programach telewizyjnych, jeśli mają charakter cykliczny, np. „Pytanie na Śniadanie”. W tym przypadku również użyjmy cudzysłowu.
Natomiast w tytułach książek, rozdziałów, tomów, artykułów, utworów muzycznych, filmów oraz niecyklicznych programów telewizyjnych i radiowych zastosujemy wielką literę jedynie na początku i w nazwach własnych, pozostałe człony zaś zapiszemy małą literą.
Wyjątkiem od tej reguły jest zwyczajowy zapis nazw ksiąg biblijnych, w których każdy człon samodzielny znaczeniowo zapisujemy wielką literą, np. „Księga Wyjścia”.
Pisownia tytułów a kursywa i cudzysłów
Tytuły można zapisywać kursywą lub w cudzysłowie. Jest to zależne od normy wydawniczej danego wydawnictwa czy agencji. Koniecznie jednak zadbaj o jednolitość zapisu – stosuj kursywę lub cudzysłów konsekwentnie.
Nie zapominaj także o tym, że panuje zwyczaj umieszczania tytułów czasopism w cudzysłowie. W ten sposób zapiszemy również tytuły serii wydawniczych. Jeśli natomiast w tekście pojawia się sporo cytatów i są one umieszczone w cudzysłowie, wówczas zaleca się zapisywanie tytułów kursywą. Dzięki temu bowiem nie będzie wątpliwości, czy jest to cytat, czy tytuł. Poza tym tekst będzie przejrzysty i uporządkowany.
Mamy nadzieję, że zapis tytułów nie stanowi już dla Ciebie żadnego problemu. Jak widać, zasady języka polskiego w tej kwestii nie są zbyt skomplikowane. Należy jednak pamiętać o konsekwencji pisowni tytułów, co sprawi, że Twoja treść zostanie lepiej przyswojona.
Podsumowanie
- Pierwszy człon tytułu dzieła zapisujemy zawsze wielką literą, choćby zostały zaprojektowane graficznie tylko w minuskule.
- W tytułach książek, obrazów, utworów muzycznych, programów telewizyjnych kolejne człony zapisujemy małą literą.
- Pisownia tytułów czasopism w cudzysłowie jest obligatoryjna. Kursywą możemy zapisywać tytuły pozostałych rodzajów utworów.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz