Kursywa – czym jest i do czego służy?

Spis Treści:

W języku polskim istnieje kilka wyróżników stosowanych w tekstach, a jednym z nich jest kursywa. Warto więc wiedzieć, w jakich sytuacjach ją stosować. Czym dokładnie jest i do czego służy? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest kursywa?

Kursywa jest pochyłym (zazwyczaj w prawą stronę) pismem, przeciwieństwem antykwy. Przypominać ma pismo odręczne.

Służy ona do wyróżniania elementów tekstu, takich jak na przykład tytuły czy cytaty, aby odbiorca potrafił wyraźnie je oddzielić od reszty treści.

Często stosowana jest zamiennie z cudzysłowem.

Ciekawostką jest z pewnością to, że kursywa, którą widzimy w programach do edycji tekstów, nie jest „prawidłowa”. Dzieje się tak z powodu zaburzenia jej proporcji, które nie występuje w tekstach składanych w drukarni. Zmiany jednak są nieznaczne dla niewprawionego oka.

Kiedy używać kursywy?

Kursywa głównie kojarzyć się może z oznaczaniem cytatów, nie jest to jednak jedyne, co można wyróżnić w ten sposób. Kiedy jej używamy?

Przy oznaczaniu cytatów

Oczywiście musimy o tym wspomnieć. Kursywą oznacza się cytaty. W tym przypadku pochyla się cały tekst, razem ze znajdującymi się w środku znakami przestankowymi, jednak nie wykursywia kropki go kończącej.

Przykład:

Na stronie Trudny Język Polski możemy przeczytać:

Co z cytatami? Najważniejszym jest, żeby nie stosować dwóch graficznych wyróżników razem, czyli NIE ROBIMY TAK, że stawiamy jednocześnie cudzysłów i stosujemy kursywę […].

W przypadku tytułów

Kursywa służy również do wyróżnienia tytułów: książek, piosenek, filmów, obrazów, rzeźb, programów telewizyjnych, wierszy itp.

Co ciekawe, w polskim edytorstwie przyjęło się, że tytuły gazet i czasopism oznacza się za pomocą cudzysłowu.

Przykład:

Przeczytałeś już Potop?

Moja mama prenumeruje czasopismo „Chwila dla Ciebie”.

Można również wkładać tytuły w cudzysłów i nie pochylać ich, należy to jednak robić konsekwentnie w obrębie jednej publikacji.

Do oznaczenia wyrazów lub wyrażeń z języka obcego

Jeśli w zdaniu lub tekście znajdzie się wyraz lub wyrażenie pochodzące z języka obcego i nie jest ono stosowane powszechnie, wyróżniamy je za pomocą kursywy.

Przykład:

Zaplanowałam to zupełnie inaczej, ale it is what it is.

​Inne zastosowanie

Kursywa stosowana jest również do wyróżnienia dedykacji, definicji, twierdzeń, informacji uzupełniających didaskaliów czy w krótkich przemowach.

Cudzysłów kontra kursywa

Jak wspominaliśmy na początku, kursywa stosowana jest zamiennie z cudzysłowem. W jakich przypadkach powinno się więc używać konkretnego wyróżnienia? Tutaj wiele zależy od Twoich osobistych preferencji, jednak najważniejsza jest konsekwencja zapisu.

Jeśli zadecydujesz, że cytaty w tekście oznaczasz kursywą, a tytuły cudzysłowem, jest to w pełni poprawne. Jednak jeżeli zapisy w obrębie jednej publikacji będą się różnić, należy to zmienić.

Nie wyróżniamy fragmentów tekstu jednocześnie kursywą i cudzysłowem. Zawsze wybieramy tylko jeden ze sposobów.

Jednak w przypadku, kiedy cytat pochylamy, za pomocą cudzysłowu możemy oznaczyć kolejny cytat z nim zawarty.

Przykład:

Dostałam wiadomość od Doroty: Kochana Aniu, nie martw się zupełnie tym, co się stało. Marek powiedział, że „co nas nie zabije, to nas wzmocni”.

Warto również brać pod uwagę długości oznaczanych fragmentów. Cała strona zapisana kursywą może być po prostu nieczytelna. W sytuacji, kiedy cytat jest wyjątkowo długi, warto wyróżnić go w inny sposób: przenieść go do nowego wiersza, zastosować wcięcie akapitowe i całość złożyć nieco mniejszym stopniem pisma, bez użycia innych wyróżników.

Podsumowanie

  • Kursywa to pismo pochyłe służące do wyróżnienia fragmentów tekstu lub wyrazów.
  • Używa się jej zamiennie z cudzysłowem, jednak nie powinno się ich stosować jednocześnie.
  • W obrębie tekstu zastosowanie kursywy i cudzysłowu musi być konsekwentne.
  • Kursywą wyróżniamy między innymi cytaty, tytuły książek, piosenek, wierszy czy wyrazy pochodzące z języka obcego.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Justyna Szymczyk-Mielniczyn

Korektorka, redaktorka i copywriterka. Z radością pomaga ludziom, którzy nie mogą znaleźć słów. Sama najchętniej pisze między innymi o poprawności językowej, organizacji pracy i polskiej kulturze. Zawsze ma pod ręką dobry słownik i bullet journal. Fanka prof. Jana Miodka. Prywatnie bardzo dużo czyta, słucha Michała Bajora i zachwyca się drobiazgami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu