Przepisywanie tekstów – wygodna praca przez Internet?

Spis Treści:

Przepisywanie tekstów to bezstresowa i łatwa praca, a przynajmniej taką się wydaje. Sprawdźmy zatem, jak wygląda w rzeczywistości. O zaletach, wadach i potencjalnym wynagrodzeniu piszemy w niniejszym artykule.

Praca w przepisywaniu tekstów – omówienie

Wielu osobom taka praca może kojarzyć się z zawodem skryby, który polegał na żmudnym przepisywaniu ksiąg czy dokumentów państwowych. Oczywiście w świecie współczesnej technologii takie zadanie utraciło cały swój sens – wszak wystarczy skopiować tekst jednym skrótem klawiszowym.

Obecnie przepisywanie tekstów polega najczęściej na odsłuchiwaniu nagrań, aby następnie zamienić mowę na pismo.

Chodzi zatem o przeobrażenie warstwy akustycznej na wizualną, czego nie sposób tak po prostu skopiować. Dzięki temu odbiorcy mają możliwość przeczytania wywiadu z ulubioną gwiazdą albo obejrzenia filmu z napisami.

Proces przepisywania nagrań nazywa się transkrypcją.

Korzyści

Praca w przepisywaniu tekstów jest powszechnie wykorzystywana w mediach. Zapotrzebowanie zgłaszają różnorodne portale branżowe, gazety, a nawet kampanie reklamowe. Coraz częściej zdarza się, że firma chce dotrzeć do potencjalnych klientów przez social media, na przykład Facebooka, stosując format wideo. Sęk w tym, że dźwięk jest domyślnie wyłączony, dlatego napisy są jedyną możliwością, by zatrzymać uwagę odbiorcy.

Rosnący popyt nie jest jedyną zaletą przepisywania tekstów. Pozostałe z nich to:

  • niepowtarzalne nagrania – które sprawiają, że praca jest ciekawa, a każdego dnia można dowiedzieć się nowych rzeczy.
  • wykonywanie pracy z domu – nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przepisywać treści z domowego zacisza.
  • niskie wymagania rekrutacyjne – nie trzeba spełniać żadnych specjalnych warunków, aby nawiązać współpracę i rozpocząć wykonywanie tego zawód.

Wady

Praca przez Internet w przepisywaniu tekstów wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. Jednym z nich jest konieczność ciągłego skupienia, które może szybko przerodzić się w mentalne zmęczenie. Najbardziej problematycznym aspektem są jednak zarobki i dostępność zleceń.

W przepisywaniu tekstów najczęściej stosuje się stawki za 1000 znaków ze spacjami.

Dla przepisywania tekstów wynosi ona zwykle 2,50-4 złote netto, czyli wartość godzinnego nagrania oscyluje wokół 125-200 złotych na rękę. Nie jest to jednak „godzinówka”, gdyż opracowanie materiału o tej długości wymaga co najmniej trzech godzin pracy. Wynika to z faktu, że praca transkrybenta wiąże się nie tylko z przepisywaniem tekstu, ale także z formatowaniem, sprawdzeniem pisowni czy wielokrotnym cofaniem materiału, aby złapać kontekst lub po prostu dokładniej usłyszeć niewyraźne nagranie.

Pozostałe zagrożenia związane z pracą przepisywania tekstów to:

  • materiały niskiej jakości – które wydłużają czas pracy, a tym samym obniżają godzinową stawkę.
  • niepewne zlecenia – liczna konkurencja oraz ograniczona ilość zleceniodawców mogą być powodem do niepokoju.
  • brak stałego wynagrodzenia – kwota zależy od długości przepisanego materiału, a ta różni się w każdym miesiącu.

Na szczęście, wraz z doświadczeniem powyższe kwestie da się rozwiązać. Zdobycie stałej pracy w przepisywaniu tekstów całkowicie eliminuje powyższe niedogodności. Nawet w modelu freelancerskim nawiązywanie współpracy z solidnymi kontrahentami pozwala na stałe zlecenia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Co więcej, w postępującej erze cyfryzacji konsekwentnie wzrasta jakość materiałów do przepisywania.

Podsumowanie:

  • Omawiany zawód wiąże się z określonymi zaletami i wadami.
  • To, czy będzie odpowiednim kierunkiem na ścieżce kariery, zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań.
  • Z pewnością przepisywanie tekstów będzie bardziej dedykowane osobom, które lubią pisać i pracować z informacjami, szczególnie w formie zdalnej.

Szukasz zleceń? Sprawdź nasze aktualne oferty pracy zdalnej dla copywriterakorektora i praktykanta.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Baza Wiedzy

Ostatnio na blogu

17.07.2021 E-commerce
16.07.2021 Copywriting
15.07.2021 Social Media
14.07.2021 HR & Finanse
13.07.2021 Content Marketing
12.07.2021 Pozycjonowanie
12.07.2021 Marketing
09.07.2021 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Zamów treści

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy