Przepisywanie tekstów - wygodna praca przez Internet? | Content Writer
Przepisywanie tekstów to praca przez Internet, o której piszemy w tym artykule.

Przepisywanie tekstów – wygodna praca przez Internet?

Przepisywanie tekstów to bezstresowa i łatwa praca, a przynajmniej taką się wydaje. Sprawdźmy zatem, jak wygląda w rzeczywistości. O zaletach, wadach i potencjalnym wynagrodzeniu piszemy w niniejszym artykule.

Praca w przepisywaniu tekstów – omówienie

Wielu osobom taka praca może kojarzyć się z zawodem skryby, który polegał na żmudnym przepisywaniu ksiąg czy dokumentów państwowych. Oczywiście w świecie współczesnej technologii takie zadanie utraciło cały swój sens – wszak wystarczy skopiować tekst jednym skrótem klawiszowym.

Obecnie przepisywanie tekstów polega najczęściej na odsłuchiwaniu nagrań, aby następnie zamienić mowę na pismo. Chodzi zatem o przeobrażenie warstwy akustycznej na wizualną, czego nie sposób tak po prostu skopiować. Dzięki temu odbiorcy mają możliwość przeczytania wywiadu z ulubioną gwiazdą albo obejrzenia filmu z napisami.

Proces przepisywania nagrań nazywa się transkrypcją.

Korzyści

Praca w przepisywaniu tekstów jest powszechnie wykorzystywana w mediach. Zapotrzebowanie zgłaszają różnorodne portale branżowe, gazety, a nawet kampanie reklamowe. Coraz częściej zdarza się, że firma chce dotrzeć do potencjalnych klientów przez social media, na przykład Facebooka, stosując format wideo. Sęk w tym, że dźwięk jest domyślnie wyłączony, dlatego napisy są jedyną możliwością, by zatrzymać uwagę odbiorcy.

Rosnący popyt nie jest jedyną zaletą przepisywania tekstów. Pozostałe z nich to:

  • niepowtarzalne nagrania – które sprawiają, że praca jest ciekawa, a każdego dnia można dowiedzieć się nowych rzeczy.
  • wykonywanie pracy z domu – nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przepisywać treści z domowego zacisza.
  • niskie wymagania rekrutacyjne – nie trzeba spełniać żadnych specjalnych warunków, aby nawiązać współpracę i rozpocząć wykonywanie tego zawód.

Wady

Praca przez Internet w przepisywaniu tekstów wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. Jednym z nich jest konieczność ciągłego skupienia, które może szybko przerodzić się w mentalne zmęczenie. Najbardziej problematycznym aspektem są jednak zarobki i dostępność zleceń.

Podobnie jak w copywritingu, najczęściej stosuje się stawki za 1000 znaków ze spacjami. Dla przepisywania tekstów wynosi ona zwykle 2,50-4 złote netto, czyli wartość godzinnego nagrania oscyluje wokół 125-200 złotych na rękę. Nie jest to jednak „godzinówka”, gdyż opracowanie materiału o tej długości wymaga co najmniej trzech godzin pracy. Wynika to z faktu, że praca transkrybenta wiąże się nie tylko z przepisywaniem tekstu, ale także z formatowaniem, sprawdzeniem pisowni czy wielokrotnym cofaniem materiału, aby złapać kontekst lub po prostu dokładniej usłyszeć niewyraźne nagranie.

Pozostałe zagrożenia związane z pracą przepisywania tekstów to:

  • materiały niskiej jakości – które wydłużają czas pracy, a tym samym obniżają godzinową stawkę.
  • niepewne zlecenia – liczna konkurencja oraz ograniczona ilość zleceniodawców mogą być powodem do niepokoju.
  • brak stałego wynagrodzenia – kwota zależy od długości przepisanego materiału, a ta różni się w każdym miesiącu.

Na szczęście, wraz z doświadczeniem powyższe kwestie da się rozwiązać. Zdobycie stałej pracy w przepisywaniu tekstów całkowicie eliminuje powyższe niedogodności. Nawet w modelu freelancerskim nawiązywanie współpracy z solidnymi kontrahentami pozwala na stałe zlecenia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Co więcej, w postępującej erze cyfryzacji konsekwentnie wzrasta jakość materiałów do przepisywania.

Praca przez Internet w przepisywaniu tekstów – podsumowanie

Omawiany zawód wiąże się z określonymi zaletami i wadami. To, czy będzie odpowiednim kierunkiem na ścieżce kariery, zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Z pewnością przepisywanie tekstów będzie bardziej dedykowane osobom, które lubią pisać i pracować z informacjami, szczególnie w formie zdalnej.


Szukasz zleceń? Sprawdź nasze aktualne oferty pracy zdalnej dla copywritera, korektora i praktykanta.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *