7 najważniejszych cech dobrego korektora tekstów

Spis Treści:

Mogłoby się wydawać, że w dobie autokorekty zapotrzebowanie na zatrudnianie korektorów będzie stopniowo zanikać. Jednak nic bardziej mylnego! Ten zawód wciąż jest bardzo potrzebny i istotny. Czym więc właściwie zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jakie cechy dobrego korektora mogą sprawić, że predyspozycje do wykonywania tego zawodu będą większe? Dowiesz się wszystkiego dzięki lekturze naszego artykułu.

Korektor tekstów, czyli kto?

Korektor (ang. proofreader) to osoba, która czuwa nad poprawnością tekstów.

Dba o to, aby ostateczne wersje treści pisanych nie zawierały zarówno błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz gramatycznych, jak i językowych czy stylistycznych. Zazwyczaj korektorzy nanoszą poprawki oraz sugestie i przekazują je do autorów tekstów lub osób odpowiedzialnych za ich publikację.

Nie ma studiów, które przygotowują stricte do tego zawodu, jednak mile widziane jest ukończenie kierunków humanistycznych, np. edytorstwa, sztuki pisania, dziennikarstwa czy filologii polskiej. W niektórych firmach może być również wymagana specjalizacja w określonej dziedzinie.

Jakie są cechy dobrego korektora tekstów?

Infografika z cechami dobrego korektora tekstów

Tak, jak w każdej profesji, do podjęcia tej pracy również przydatne będą pewne predyspozycje. Poniżej poznasz najważniejsze cechy dobrego korektora.

 1. Spostrzegawczość i czujność
  Korektor powinien mieć rozwinięty zmysł obserwacji. W tym zawodzie należy być czujnym i bystrym oraz działać sprawnie i skutecznie.
 2. Staranność i sumienność
  Osoba na tym stanowisku musi sprawdzać teksty bardzo skrupulatnie, rzetelnie i z właściwą dbałością o wszystkie szczegóły.
 3. Cierpliwość i wytrwałość
  Dobry korektor to osoba opanowana, potrafiąca „zachować zimną krew” i wykonująca swoje obowiązki bez nadmiernego pośpiechu.
 4. Dociekliwość i gotowość do ciągłej nauki
  Język przez cały czas ewoluuje, dlatego proofreader musi być na bieżąco z aktualnie obowiązującymi zasadami. Powinien również umieć sprawdzić poprawność form językowych, co do których ma wątpliwości.
 5. Komunikatywność i jasność wyrażania myśli
  Korektor powinien być w kontakcie z autorami, redaktorami i innymi specjalistami, a także potrafić przekazywać swoje sugestie w jak najbardziej zrozumiały sposób.
 6. Punktualność i terminowość
  Opóźnienie w przeprowadzeniu korekty czy zwlekanie z oddaniem poprawionych treści oczywiście nie są mile widziane w tym zawodzie.
 7. Pokora i otwartość na feedback
  Korektor to też człowiek, więc nawet on może się pomylić. Jeśli inna osoba znajdzie jego potknięcie, należy przyjąć informację zwrotną, poprawić błąd i unikać go w przyszłości.

Jakie są umiejętności dobrego korektora tekstów?

Aby zrobić karierę jako korektor, potrzebne są także określone kompetencje, takie jak:

 1. Doskonała znajomość zasad poprawnej polszczyzny
  Przede wszystkim dobry proofreader musi mieć dużą wiedzę na temat języka polskiego (lub innego języka, w którym chce pracować) oraz potrafić wychwytywać różne błędy, literówki, nieścisłości i nadmierne powtórzenia.
 2. Umiejętność obsługi odpowiedniego oprogramowania
  Współcześnie do podjęcia pracy w roli korektora konieczna jest zdolność sprawnego korzystania z Internetu, edytorów tekstów (takich jak MS Office czy Dokumenty Google) oraz innych przydatnych narzędzi (takich jak Grammarly czy LanguageTool).
 3. Właściwa organizacja pracy
  W zawodzie korektora istotna jest umiejętność dobrego rozplanowania swojego czasu pracy i odpowiedniej priorytetyzacji swoich zadań.
 4. Umiejętność odcięcia się od „rozpraszaczy”
  W tej profesji bardzo ważne jest pełne skupienie oraz zdolność do usunięcia elementów, które mogą niepotrzebnie dekoncentrować.
 5. Odpowiednie szacowanie czasu pracy
  Proofreader powinien potrafić dokonać właściwej oceny w kwestii tego, jak długo zajmie mu realizacja danego zlecenia.

Podsumowanie

 • Dobry korektor musi mieć „czujne oko” i umieć sprawnie wychwycić wszelkie niedociągnięcia w każdym tekście.
 • Osoba na tym stanowisku powinna być nie tylko bardzo sumienna, lecz także cierpliwa.
 • Proofreader powinien dostarczać swoje poprawki tak, aby były one klarowne dla każdego, kto się z nimi zapozna.
 • W pracy korektora istotna jest również terminowość i dobra komunikacja.

Chcesz zostać korektorem, ale nie wiesz, od czego zacząć? Sprawdź nasz kurs korekty i zdobądź niezbędną wiedzę!

Kurs korekty tekstu

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Agnieszka Zwolan

Zanim założyła swoją działalność, Aga pracowała jako Social Media Specialist w agencji More Bananas. Przedtem była odpowiedzialna za całość komunikacji marketingowej job boardu Rocket Jobs. Ma doświadczenie m.in. w copywritingu, proofreadingu, prowadzeniu magazynów branżowych czy organizacji eventów. Była prelegentką na jednej z edycji DIMAQ Voice Online. Ukończyła studia dziennikarskie oraz filmoznawcze (oba kierunki w stopniu magistra). Interesuje się reklamą, marketingiem, mediami i PR-em już od 15 lat. Jest osobą samodzielną, komunikatywną, kreatywną i z otwartym umysłem. Potrafi znaleźć literówki nawet tam, gdzie ich nie ma. Prywatnie – wielbicielka piesków, kotków, stretchingu, plażingu, eurodance i kryminalistyki. A przede wszystkim... jest po prostu megaspoko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

01.12.2023 E-commerce
30.11.2023 Pozycjonowanie
29.11.2023 Pozycjonowanie
28.11.2023 Copywriting
27.11.2023 Pozycjonowanie
24.11.2023 Korekta & Redakcja
24.11.2023 Marketing
23.11.2023 Content Marketing
22.11.2023 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu