Syndrom oszusta – czym jest?
Syndrom oszusta może skutecznie blokować Twoją karierę. Brak wiary we własne kompetencje, osiągnięcia, a także możliwości dotyka wielu osób, nawet tych, które odnoszą sukcesy i teoretycznie nie powinny mieć sobie nic do zarzucenia. Poczucie niewystarczalności może bardzo negatywnie wpływać na wiele aspektów Twojego życia, dlatego warto wiedzieć, czym jest syndrom oszusta i jak można sobie z nim radzić.
Syndrom oszusta – co to znaczy?
Syndrom oszusta to zjawisko psychologiczne, które dotyczy braku wiary w siebie pomimo obiektywnych dowodów na to, że posiadasz wiedzę, kompetencje oraz odpowiednie umiejętności.
Osoby nim dotknięte są z siebie wiecznie niezadowolone, uważają, że nie zasługują na sukces, który odniosły, co więcej – odczuwają lęk przed zdemaskowaniem. Niestety syndrom oszusta może być bardzo kłopotliwy, gdyż skutecznie ogranicza zdolność do działania, blokuje kreatywność oraz karierę.
Co ciekawe, syndromu tego doświadczają przede wszystkim osoby, które są utalentowane i kompetentne. Skąd bierze się poczucie niepewności w związku ze swoimi umiejętnościami i zajmowanym stanowiskiem?
Na początku warto podkreślić, że szacuje się, iż 70 proc. osób zmagających się z tym problemem to kobiety. Syndrom oszusta często ma związek z chorobliwym perfekcjonizmem. Zaczyna się dość niewinnie, bo od poczucia, że chcesz robić wszystko najlepiej, jak tylko potrafisz. Niemniej, gdy osiągniesz cel, zaczynasz wątpić w to, czy zasługujesz na sukces. Zastanawiasz się nad tym, czy Twoje zaangażowanie na pewno było stuprocentowe, w końcu dochodzisz do wniosku, że poszczególne zadanie można było wykonać inaczej i lepiej. Powodem występowania syndromu oszusta zazwyczaj są nasze przekonania na własny temat, dlatego tak ważne jest to, aby nad sobą pracować i być dla siebie bardziej wyrozumiałym.
Jak objawia się syndrom oszusta?
Główne objawy syndromu oszusta to:
- poczucie niewystarczalności;
- obawa przed zdemaskowaniem braku kompetencji;
- poczucie bycia niegodnym osiągniętego sukcesu;
- przekonanie, że osiągane sukcesy to wynik szczęścia, a nie ciężkiej pracy i odpowiednich kompetencji;
- brak wiary w pochwały płynące z zewnątrz;
- chorobliwy perfekcjonizm;
- niedocenianie swoich osiągnięć.
Dostajesz pochwałę od szefa, udaje Ci się zrealizować samodzielnie duży projekt, odnosisz sukces w biznesie, otrzymujesz wyróżnienie w pracy, a mimo to nie potrafisz się docenić i wcale nie cieszysz się z sukcesu? Zamiast satysfakcji i zadowolenia z własnych osiągnięć, czujesz wyrzuty sumienia i nie wierzysz w to, że zasługujesz na to, co masz? Najprawdopodobniej doświadczasz syndromu oszusta.
Przeważnie dotyka on osób, które są ambitne, ale mają zaniżone poczucie własnej wartości oraz skłonności do perfekcjonizmu. Ta wewnętrzna sprzeczność potrafi skutecznie utrudnić życie, bo z jednej strony chcesz dobrze wykonywać swoje obowiązki i dostawać pochwały, z drugiej zaś nie wierzysz w to, że rzeczywiście udało Ci się coś osiągnąć.
Osoby z syndromem oszusta nie skupiają się tak naprawdę na celu, ale starają się ciągle udowadniać otoczeniu swoją wartość, dlatego często są bardzo skoncentrowane na sobie i brakuje im dystansu.
Jak sobie radzić z syndromem oszusta?
Gdy podejrzewasz u siebie występowanie syndromu oszusta, powinieneś pamiętać, że nie jesteś sam i wiele osób zmaga się z podobnymi odczuciami na temat własnej osoby.
Jest kilka metod, które bez wątpienia mogą okazać się pomocne w przezwyciężeniu obaw i lęków na temat swoich kompetencji zawodowych.
Po pierwsze, wyznaczaj sobie realistyczne cele, troszcz się o siebie i ustal zdrowe granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Po drugie, zacznij patrzeć pozytywniej na siebie i swoje dokonania, bądź dla siebie bardziej wyrozumiały i doceniaj to, co masz. Choć nie jest to takie proste, jak może się wydawać, regularna praca nad rozwojem osobistym może przynieść naprawdę dobre efekty.
Dobrym wsparciem może okazać się psychoterapia, na której dowiesz się, skąd bierze się Twoje zaniżone poczucie własnej wartości i jak sobie z nim radzić. Zrozumienie samego siebie nie jest łatwe, jednak zyskując większą samoświadomość, będziesz w stanie lepiej radzić sobie z perfekcjonizmem oraz bez wątpienia uda Ci się przezwyciężyć syndrom oszusta.
Lepsze samopoczucie osiągniesz poprzez większy dystans do siebie oraz tego, czym zajmujesz się zawodowo. Musisz pamiętać, że praca to nie wszystko.
Podsumowanie
- Syndrom oszusta to zjawisko psychologiczne, które dotyczy braku wiary w siebie pomimo obiektywnych dowodów na to, że masz kompetencje i wiedzę.
- Syndrom oszusta może skutecznie blokować Twoją karierę, dlatego walcz z nim.
- Masz poczucie niewystarczalności? Nie potrafisz docenić własnych sukcesów? Najprawdopodobniej doświadczasz syndromu oszusta.
- Wyznaczaj realne cele, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne, bądź dla siebie bardziej wyrozumiały, dzięki temu docenisz swoje sukcesy.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz