Wyszukiwarki artykułów naukowych – czym są i jak z nich korzystać?

Spis Treści:

Szukasz wiarygodnych źródeł do swojej pracy naukowej? Wyszukiwarka artykułów naukowych pomoże Ci znaleźć rzetelne informacje i publikacje z różnych dziedzin. Od psychologii po elektronikę – wybrane witryny stanowią wielodyscyplinarne źródła wiedzy dla każdego studenta, badacza i doktoranta. Część osób stawia sobie jednak pytanie – gdzie znaleźć fachową literaturę? Dowiedz się, czym są wyszukiwarki artykułów naukowych i jak z nich korzystać!

Czym są wyszukiwarki artykułów naukowych?

Wyszukiwarki naukowe to narzędzia internetowe pozwalające na przeszukiwanie rozmaitych baz danych zawierających artykuły naukowe, raporty, referaty i inne publikacje.

Umożliwiają one użytkownikom filtrowanie i sortowanie wyników celem szybkiego i efektywnego znajdowania konkretnych publikacji.

Wyszukiwarki artykułów naukowych stanowią niezwykle wartościowe źródło informacji dla badaczy i studentów, poszukujących informacji z różnych dziedzin. Osoby zainteresowane konkretną dyscypliną powinny jednak zwrócić swoją uwagę w kierunku witryny przeznaczonej dla pojedynczej specjalności.

Jak korzystać z wyszukiwarek artykułów naukowych?

Zacznij od wyboru odpowiedniej wyszukiwarki. Nieodpowiednie korzystanie z internetowych wyszukiwarek może skutkować gorszymi wynikami, które nie będą odpowiadać na postawione pytanie.

Znaczna część witryn jest wielodyscyplinarna. Wobec tego znajdziesz tam artykuły z licznych dziedzin, takich jak psychologia, biologia i medycyna. Część wyszukiwarek jest jednak poświęcona konkretnej gałęzi nauki.

Aby uzyskać najlepsze wyniki wyszukiwania, wybierz odpowiednie słowa kluczowe. Postawiony w odpowiednim miejscu przecinek czasami może skutkować wyświetleniem odmiennych artykułów. Na pierwszych stronach zazwyczaj umieszczone są publikacje najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Najpopularniejsze wyszukiwarki artykułów naukowych to:

  • Google Scholar,
  • ResearchGate,
  • ScienceDirect,
  • Scopus,
  • PubMed.

Google Scholar

Google Scholar to darmowa i zdecydowanie najpopularniejsza internetowa wyszukiwarka artykułów naukowych uruchomiona w 2004 roku.

Witryna umożliwia dostęp do abstraktów i pełnych tekstów publikacji, metaanaliz, streszczeń, prac doktorskich i innych źródeł naukowych. Google Scholar jest wyszukiwarką wielodscyplinarną. Pomimo tego stanowi źródło wiedzy głównie dla osób zainteresowanych naukami społecznymi i humanistycznymi.

Jedną z najważniejszych zalet Google Scholar jest algorytm indeksowania pozwalający na znalezienie setek tysięcy artykułów naukowych z całego świata. Strona oferuje również filtrowanie wyników według takich kryteriów jak liczba cytowań, data publikacji, autor i czasopismo.

ResearchGate

ResearchGate to platforma społecznościowa umożliwiająca publikowanie, udostępnianie i przeglądanie artykułów naukowych.

Na stronie znajdziesz tysiące publikacji, książek i materiałów do pobrania. Jedną z największych zalet ResearchGate jest możliwość nawiązywania kontaktów z innymi naukowcami z podobnych dziedzin, co znacznie ułatwia współpracę i wymianę informacji. Platforma umożliwia również publikację wstępnych wersji artykułów, aby uzyskać opinie i sugestie od innych użytkowników.

ScienceDirect i Scopus

ScienceDirect i Scopus to dwie popularne wyszukiwarki artykułów naukowych. Oba narzędzia oferują dostęp do bogatej bazy artykułów naukowych, jednak różnią się w kilku kluczowych aspektach.

ScienceDirect to wyszukiwarka publikacji udostępniana przez wydawnictwo Elsevier. Baza zawiera ponad 16 milionów artykułów naukowych z ponad 3 800 czasopism naukowych i 35 000 książek. Scopus natomiast tworzony jest przez ponad 70 milionów artykułów naukowych z ponad 23 000 czasopism naukowych, 100 000 książek i 6 milionów konferencji.

Obie witryny udostępniane są przez wydawnictwo Elsevier. Jakie są różnice między podanymi wyszukiwarkami? Science Direct jest wyszukiwarką wydawniczą, na której czasopisma umieszczają kompletne artykuły naukowe. Scopus to z kolei witryna indeksująca, zawierająca wyłącznie abstrakty.

PubMed

PubMed to wyszukiwarka artykułów naukowych umożliwiająca dostęp do ogromnej bazy danych medycznych National Library of Medicin w USA.

Celem witryny jest znalezienie publikacji dotyczących medycyny, zdrowia publicznego i nauk pokrewnych. Wyszukiwanie w PubMed oparte jest na algorytmie indeksacji MeSH (Medical Subject Headings), który pozwala na dokładne określenie słów kluczowych i kategorii tematycznych.

Jak analizować artykuły naukowe?

W pierwszej kolejności przeczytaj abstrakt, czyli streszczenie artykułu. Znajdziesz tam kluczowe informacje dotyczące badania, takie jak cel, metody, wyniki i wnioski. Przeczytanie abstraktu pozwoli Ci ocenić, czy artykuł jest związany z Twoim tematem. Zwróć uwagę na grafiki i wykresy – często w artykułach naukowych pokazują ważne wyniki badania. Szybkie przejrzenie tych elementów pozwoli Ci na ocenę ważności artykułu.

Zwróć uwagę na grafiki i wykresy ukazujące najważniejsze wyniki badania w formie obrazkowej. W ostatniej części pobieżnej analizy publikacji przeczytaj wnioski. Ten fragment uznawany jest za najważniejszy element artykułu i zawiera podsumowanie wyników badania.

Podsumowanie

  • Wyszukiwarki naukowe to narzędzia pozwalające na przeszukiwanie baz danych zawierających artykuły naukowe, raporty, referaty i inne publikacje.
  • Najpopularniejsze wyszukiwarki artykułów naukowych to: Google Scholar, ResearchGate, ScienceDirect, Scopus i PubMed.
  • Google Scholar to darmowa i zdecydowanie najpopularniejsza internetowa wyszukiwarka artykułów naukowych.
  • ResearchGate umożliwia nawiązywanie kontaktów z innymi naukowcami, co znacznie ułatwia współpracę i wymianę informacji.
  • PubMed to wyszukiwarka artykułów naukowych umożliwiająca dostęp do ogromnej bazy danych medycznych National Library of Medicin w USA.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje w artykułach blogowych, opisach produktów i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania i treningu siłowego. Pozostaje stale otwarty na nowe doznania – kulinarne i sportowe! Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Komentarze

Katarzyna25.10.2023 15:18

Chciałabym otrzymać pomoc odnośnie pracy magisterskiej na temat śmierci. Gdzie mam szukać artykułów naukowych o instytucjach hospicyjnych o umieraniu? Czy jakieś badania w tym kierunku były prowadzone? Czy można badać śmierć?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.12.2024 Korekta & Redakcja
05.12.2024 Porady & Ciekawostki
04.12.2024 Prawo & Finanse
03.12.2024 Porady & Ciekawostki
02.12.2024 Pozycjonowanie
29.11.2024 Porady & Ciekawostki
28.11.2024 Korekta & Redakcja
27.11.2024 Korekta & Redakcja
26.11.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu