Zawody idealne dla introwertyków

Spis Treści:

Mało przebojowy? Spokojny? Stroniący od ludzi? Takie cechy wcale nie muszą być przeszkodą w rozwoju kariery. Jest bowiem wiele zawodów dla introwertyków, które pozwalają rozwinąć skrzydła bez konieczności wychodzenia ze strefy komfortu.

Kim jest introwertyk?

Termin introwersja pochodzi od łacińskich słów intra (wewnątrz) oraz vertere (zwracać się). Introversus oznacza więc „zwrócony do środka”.

Kim jest introwertyk? To osoba, która najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, skupiając się na swoich myślach i emocjach.

Carl Gustav Jung, wybitny psychiatra i psycholog, dokonał klasyfikacji typów osobowości na podstawie tego, z czego jednostki czerpią energię do podejmowania codziennych wyzwań. Wyróżnił dwa typy – ekstrawertyczny, któremu do życia niezbędna jest energia innych ludzi, oraz introwertyczny czerpiący korzyści i motywację z własnego wnętrza, niewymagający i niepotrzebujący bodźców zewnętrznych.

Introwertyk niekoniecznie musi być nieśmiały czy trudny w nawiązywaniu kontaktów. Przyjmuje świadomą postawę – to samotnik z wyboru, który nie potrzebuje żadnej zewnętrznej stymulacji ani ze strony środowiska, ani ludzi, by odczuwać satysfakcję ze swojego życia. Introwertycy mogą być powściągliwi w okazywaniu emocji, a także flegmatyczni.

Jednocześnie introwertyków nie należy utożsamiać z egoistami i egocentrykami. Są to osoby, które chętnie wchodzą w interakcje z innymi pod warunkiem, że mają, można powiedzieć, godnego rozmówcę. Wolą konkrety – nie wypowiadają się na wszystkie tematy, a jedynie na te, które są dla nich interesujące. Posiadają analityczne umysły i w mig dokonują bilansu zysków i strat z danej sytuacji czy rozmowy. Nie poddają się spontanicznym gestom i nie działają impulsywnie ani pod wpływem emocji.

Potrzebują ciszy, skupienia i spokoju, a większe grono osób oraz hałas sprawiają, że nie potrafią się odnaleźć. Są bardzo dobrymi słuchaczami, którzy umieją wykazać się empatią i roztropnie dobierają grono przyjaciół, zazwyczaj wąskie. Introwertycy cenią swoją prywatność i własny komfort. Co ciekawe – tak, jak oczekują konkretności w rozmowach, tak samo ją oferują, dlatego są świetnymi mówcami, którzy nie marnują czasu swoich rozmówców.

Praca dla samotnika – jakie zawody są najlepsze dla introwertyków?

Introwertyk to osoba wręcz stworzona do pracy, którą może wykonywać w zaciszu własnego domu – a więc do pracy zdalnej.

Czy introwertyk nadaje się na każde stanowisko? Niekoniecznie. Może mieć bowiem problem w nawiązywaniu kontaktów i wchodzeniu w interakcje z kontrahentami, co w wielu pracach, także zdalnych, jest wymagane. Z drugiej strony – introwertycy są bardzo dobrymi słuchaczami, co jest przydatne w pracy z klientem.

Introwertycy doskonale sprawdzają się na samodzielnych stanowiskach, w których nie muszą utrzymywać na co dzień kontaktów z wieloma osobami i pracować zespołowo. Dobrze odnajdą się więc w takich pracach, jak m.in.:

Przykłady można mnożyć! Jest wiele zawodów stworzonych dla osób, które wolą pracować w samotności. Co ciekawe, introwertyk odnajdzie się także na takich stanowiskach, jak krawiec, jubiler czy cukiernik, które wymagają precyzji, skupienia i wczucia się w oczekiwania klienta. I choć konieczny będzie tu kontakt z ludźmi, jest on dość ograniczony, co nie stanowi przeszkody, by świetnie czuć się na swoim stanowisku.

Nie każdy lubi być otoczony wianuszkiem ludzi na biznesowych spotkaniach w zatłoczonym biurze. Czasem nawet przebywanie wśród kilku osób w jednym pokoju bywa męczące, a najbardziej ceni się chwile spędzane sam na sam z własnymi myślami. To wcale nie świadczy o tym, że jest się dziwakiem, odludkiem czy outsiderem, tylko osobą osiągającą komfort w innych warunkach. Jest to zresztą zupełnie naturalne, ponieważ każdy człowiek ma odmienne poczucie wygody i z czego innego czerpie satysfakcję. Na szczęście rynek pracy jest otwarty na każdego, kto chce na niego wejść.

Introwertyk w pracy – jaki jest?

Wiele cech charakterystycznych dla introwertyzmu jest cenionych w pracy. Należą do nich:

  • skrupulatność;
  • zdolność analitycznego myślenia;
  • opanowanie;
  • samodzielność;
  • konkretność;
  • skupienie;
  • kreatywność.

Jednocześnie istnieją cechy, które mogą utrudnić introwertykowi odnalezienie się na niektórych stanowiskach. Są to:

  • nieumiejętność pracy w grupie;
  • niechęć do działania pod presją czasu;
  • małomówność;
  • flegmatyczność;
  • brak spontaniczności;
  • tendencja do szybkiego poczucia przebodźcowania: zmęczenie, rozdrażnienie, brak skupienia.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy introwertyk będzie dobrym, czy złym pracownikiem, ponieważ wszystko zależy od tego, w jakim zawodzie podejmuje pracę. Niektóre cechy z pewnością mogą utrudnić rozwój kariery, inne są z kolei idealne, by osiągnąć sukces. Co więcej – wydaje się, że w osobowości introwertycznej jest więcej zalet niż wad, jeśli chodzi o kwestie zawodowe.

Po czym poznać, że jesteś introwertykiem?

Jak sprawdzić, czy jesteś introwertykiem? Nie potrzeba do tego wizyty u psychologa. Możesz samodzielnie przeprowadzić na sobie test osobowości i odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy lubisz przebywać w samotności i najlepiej czujesz się w swoim towarzystwie?
  • Wolisz pracować w pojedynkę niż zespołowo?
  • Chronisz swoją prywatność?
  • Jesteś małomówny?
  • Potrzebujesz ciszy, by móc się w pełni skoncentrować, unikasz zatłoczonych miejsc i hałasu?
  • Nie lubisz spontanicznych wydarzeń?
  • Jesteś typem domatora?
  • Nie lubisz jałowych dyskusji?
  • Ludzie cenią Cię jako dobrego słuchacza?
  • Otaczasz się wąskim gronem znajomych, a nawiązywanie nowych znajomości przychodzi Ci z trudem?

Jeśli na większość z tych pytań odpowiesz twierdząco, można sądzić, że jesteś typem introwertyka.

Podsumowanie

  • Introwertyk to osoba lubiąca samotność, ceniąca sobie spokój, niepotrzebująca bodźców ze świata zewnętrznego, by czerpać satysfakcję z życia i pracy.
  • Cechuje ją samodzielność, cierpliwość, dokładność, opanowanie, konkretność i analityczny umysł, co ceni się w wielu zawodach.
  • W pracy zawodowej introwertyk najlepiej będzie się czuł na samodzielnym stanowisku, działając w samotności.
  • Introwertycy są doskonałymi słuchaczami, co może być wyjątkowym atutem w pracy z indywidualnym, wymagającym klientem.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Roksana Krysa

Roksana z wykształcenia jest filologiem, specjalizującym się w komunikacji społecznej i krytyce literackiej. Współpracowała z wieloma portalami i magazynami kulturalno-literackimi, m.in. z Wirtualną Polską, miesięcznikiem „Śląsk”, ARTpapierem i FA-artem. W 2010 roku zadebiutowała jako prozaik. Pisze od zawsze i szczerze to uwielbia, więc bycie copywriterem to nie tylko jej zawód, ale i pasja. Prywatnie – szczęśliwa mama i żona, miłośniczka literatury, górskich wędrówek, LEGO, gotowania, planszówek, gier karcianych i przyrody. Pisze tak, jak się tego oczekuje, przywiązując jednakową wagę do treści i formy. Cechuje się kreatywnością i wyczuciem stylu. Świetnie przekazuje w tekstach emocje i zgrabnie bawi się słowami. Stara się, by miały one moc sprawczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

29.10.2024 Pozycjonowanie
28.10.2024 Korekta & Redakcja
25.10.2024 Porady & Ciekawostki
24.10.2024 Copywriting
23.10.2024 Korekta & Redakcja
22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja
17.10.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu