Wady i zalety pracy zdalnej

Spis Treści:

Pandemia COVID-19 sprawiła, że duża liczba firm przeszła na tryb pracy zdalnej. Z tą nową rzeczywistością musiało zmierzyć się wielu pracowników – dla jednych okazało się to bardzo ciekawym doświadczeniem, a dla innych niemałym problemem. Sprawdźmy zatem, jakie są wady i zalety pracy zdalnej. Być może dzięki temu dowiesz się, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie!

Wady pracy zdalnej

Zacznijmy od wad. Większość z nich jest mocno widoczna i może być przytłaczająca zwłaszcza na początku, kiedy dopiero wkraczasz w nowy tryb i musisz przestawić się na system pracy, w którym to Ty – nawet, będąc zatrudnionym na etacie – jesteś po części swoim własnym szefem.

Zachowanie samodyscypliny

Jeżeli pracujesz w firmie, gdzie szef lub kamery monitoringu bacznie śledzą Twoje ruchy, o samodyscyplinę nietrudno. Natomiast pracując zdalnie, musisz kontrolować samego siebie. Telewizor w drugim pokoju będzie krzyczał, byś go włączył. Ulubiona gra lub książka będą wszędzie tam, gdzie spojrzysz. Wszelkie „rozpraszacze” mogą skutecznie odciągać Cię od tego, co najważniejsze – zadań do wykonania.

Musisz więc zachować pełną koncentrację, o co, zwłaszcza na początku, może być trudno.

Konieczność samodzielnej organizacji dnia pracy

Inną wadą pracy zdalnej może być dla wielu osób konieczność planowania tego, co trzeba zrobić w danym dniu i w jakiej kolejności wykonywać swoje zadania. Oczywiście, gdy nie jesteś freelancerem albo nie posiadasz własnej działalności, ale pracujesz na etacie, Twoje obowiązki mogą zostać narzucone odgórnie przez szefa.

Nie będzie on jednak w stanie kontrolować cały czas tego, co i jak robisz. To Twoje zadanie – stworzyć taki plan działania, by poradzić sobie z licznymi obowiązkami i zdążyć przed deadlinem.

Problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego

Niewiele osób może pozwolić sobie na komfort posiadania domowego biura, zwłaszcza na początku. Stworzenie sobie miejsca pracy w salonie czy sypialni to norma i pewien problem. W końcu pracujesz tam, gdzie mieszkasz i żyjesz. Zawsze jesteś więc i w domu, i w biurze, co może powodować dyskomfort.

Najważniejsze jest więc stworzenie własnego, spokojnego azylu, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. I oddzielenie go od miejsca relaksu, w którym odpoczywasz po pracy. To kluczowe kwestie, by zachować koncentrację w pracy zdalnej i móc w stu procentach poświęcić się swoim obowiązkom.

Samotność pracownika zdalnego

Niekiedy wady i zalety pracy zdalnej mogą się zacierać. I tak jest w tym przypadku:

  • dla introwertyka brak kontaktu z innymi pracownikami okaże się plusem;
  • dla ekstrawertyka z kolei może to być prawdziwa udręka.

Co więcej, samotność pracownika jest dostrzegalna również wtedy, gdy nie możesz natychmiast zapytać przełożonego, czy dobrze wykonujesz zadanie albo poradzić się kolegi z zespołu.

Na szczęście dzisiaj mamy dostęp do komunikatorów, dzięki którym w każdej chwili można z kimś porozmawiać albo zadać pytanie dotyczące pracy. To duże udogodnienie, choć musisz zdawać sobie sprawę, że nigdy nie zastąpi w pełni fizycznego kontaktu z drugą osobą.

Zalety pracy zdalnej

Zalety pracy zdalnej są liczne i przekonuje się o nich coraz więcej osób – zwłaszcza teraz, w dobie pandemii. Które z nich zaliczamy do najważniejszych?

Komfort

Pracując zdalnie, nie musisz martwić się odpowiednim ubiorem czy ciągłym nadzorem kamer biurowego monitoringu. Pracujesz, jak chcesz i gdzie chcesz, a do tego nie musisz wstawać wcześnie rano, by zdążyć na autobus i prosić szefa o przerwę na śniadanie.

Pracując zdalnie, zyskujesz komfort i możesz pozwolić sobie na bycie w stu procentach sobą.

Oszczędność czasu

Mowa tu zwłaszcza o czasie związanym z dojazdami do pracy. Te, w skrajnych przypadkach, mogą trwać nawet kilka godzin. Oczywiście, w ich trakcie możesz poczytać, posłuchać muzyki, a nawet pograć w ulubioną grę. Ale wciąż masz poczucie, że jadąc autobusem czy pociągiem, tracisz czas, który mógłbyś spożytkować inaczej, np. spędzając go z bliskimi albo uprawiając sport.

Zaletą pracy zdalnej jest więc to, że nie musisz nigdzie dojeżdżać. Nie tylko oszczędzasz czas, ale i siły, co pozwoli Ci na więcej aktywności już po wykonaniu swoich zadań.

Praca z każdego miejsca

Praca zdalna daje wiele możliwości także w kwestii miejsca pracy. Większość z nas wybiera własne cztery ściany, co nie oznacza, że musisz ograniczać się wyłącznie do nich.

Możesz pójść do kawiarni i zabrać ze sobą laptopa. Możesz też skorzystać z biura na godziny, gdy doskwiera Ci domowa rutyna albo pojechać na plażę i tam sprawdzić poprawność wykonanych wcześniej zadań. W niektórych miastach istnieją także specjalne strefy co-workingowe i kawiarnie połączone ze strefą do pracy.

Więcej czasu dla bliskich

Będąc w domu, możesz cieszyć się częstszymi chwilami spędzanymi z bliskimi Ci osobami, o co – przy standardowym, 8-godzinnym trybie pracy – niezwykle trudno. W ten sposób łatwiej o zadowolenie członków rodziny czy dbanie o relacje w związku.

Czy warto pracować zdalnie?

Na to pytanie  musisz odpowiedzieć sobie sam. Wady i zalety pracy zdalnej mogą być inaczej odbierane przez każdego z nas, dlatego warto dobrze je przeanalizować, a najlepiej sprawdzić w praktyce, czy praca w domu będzie dla Ciebie satysfakcjonująca i równie efektywna, co w biurze.

Podsumowanie

  • Najważniejsze zalety pracy zdalnej to przede wszystkim komfort, oszczędność czasu, więcej czasu dla bliskich oraz możliwość pracy z dowolnego miejsca.
  • Do wad pracy z domu z kolei możemy zaliczyć konieczność zachowania samodyscypliny i dobrej organizacji własnych obowiązków, problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego, a także samotność.
  • Praca zdalna z pewnością nie będzie odpowiednia dla wszystkich. Jeśli zastanawiasz się, czy mógłbyś odnaleźć się na wiecznym home office, przeanalizuj wszystkie za i przeciw, a następnie sprawdź to w praktyce.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Specjalizuje się w treściach z obszarów copywritingu, content marketingu, marketingu, SEO i social mediów. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.12.2024 Korekta & Redakcja
05.12.2024 Porady & Ciekawostki
04.12.2024 Prawo & Finanse
03.12.2024 Porady & Ciekawostki
02.12.2024 Pozycjonowanie
29.11.2024 Porady & Ciekawostki
28.11.2024 Korekta & Redakcja
27.11.2024 Korekta & Redakcja
26.11.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu