Pisownia tytułów – jak poprawnie zapisywać tytuły dzieł?

Spis Treści:

Czytając rozmaite artykuły w Internecie i gazetach, często można spotkać się z odmiennym zapisem tytułów. Choć zapewne masz świadomość istnienia wewnętrznych wytycznych, nazywanych w wydawnictwach normą wydawniczą, być może trudno Ci zdecydować, jak należy zapisywać tytuły. Jeśli masz wątpliwości co do pisowni tytułów, przeczytaj nasz tekst, a wszystkie się rozwieją!

Pisownia tytułów – użycie wielkiej litery

Pisząc o tytułach, mamy na myśli nazwy nadane książkom, filmom, obrazom, utworom muzycznym, czasopismom, programom radiowym i telewizyjnym, rozdziałom książek czy seriom wydawniczym.

Podstawową zasadą w pisowni tytułów dzieł jest używanie wielkiej litery na początku tejże nazwy. Zastosowanie małej lub wielkiej litery w kolejnych jej członach jest zależne od tego, czy utwór jest czasopismem, czy książką bądź artykułem.

Otóż w przypadku czasopism o nazwach wieloczłonowych wielką literą zapisujemy wszystkie człony poza spójnikami i przyimkami, np. „Literatura na Świecie”. Taki sam zapis możemy zastosować w przypadku audycji radiowych i programach telewizyjnych, jeśli mają charakter cykliczny, np. „Pytanie na Śniadanie”. W tym przypadku również użyjmy cudzysłowu.

Natomiast w tytułach książek, rozdziałów, tomów, artykułów, utworów muzycznych, filmów oraz niecyklicznych programów telewizyjnych i radiowych zastosujemy wielką literę jedynie na początku i w nazwach własnych, pozostałe człony zaś zapiszemy małą literą.

Wyjątkiem od tej reguły jest zwyczajowy zapis nazw ksiąg biblijnych, w których każdy człon samodzielny znaczeniowo zapisujemy wielką literą, np. „Księga Wyjścia”.

Pisownia tytułów a kursywa i cudzysłów

Tytuły można zapisywać kursywą lub w cudzysłowie. Jest to zależne od normy wydawniczej danego wydawnictwa czy agencji. Koniecznie jednak zadbaj o jednolitość zapisu – stosuj kursywę lub cudzysłów konsekwentnie.

Nie zapominaj także o tym, że panuje zwyczaj umieszczania tytułów czasopism w cudzysłowie. W ten sposób zapiszemy również tytuły serii wydawniczych. Jeśli natomiast w tekście pojawia się sporo cytatów i są one umieszczone w cudzysłowie, wówczas zaleca się zapisywanie tytułów kursywą. Dzięki temu bowiem nie będzie wątpliwości, czy jest to cytat, czy tytuł. Poza tym tekst będzie przejrzysty i uporządkowany.

Mamy nadzieję, że zapis tytułów nie stanowi już dla Ciebie żadnego problemu. Jak widać, zasady języka polskiego w tej kwestii nie są zbyt skomplikowane. Należy jednak pamiętać o konsekwencji pisowni tytułów, co sprawi, że Twoja treść zostanie lepiej przyswojona.

Podsumowanie

  • Pierwszy człon tytułu dzieła zapisujemy zawsze wielką literą, choćby zostały zaprojektowane graficznie tylko w minuskule.
  • W tytułach książek, obrazów, utworów muzycznych, programów telewizyjnych kolejne człony zapisujemy małą literą.
  • Pisownia tytułów czasopism w cudzysłowie jest obligatoryjna. Kursywą możemy zapisywać tytuły pozostałych rodzajów utworów.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Anna Czudecka-Wrona

Anna z zawodu jest polonistką, ukończyła także edytorstwo w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Słowo pisane jest jej pasją od najmłodszych lat, gdy tworzyła wiersze czy opowiadania. Do dziś pisze teksty literackie do szuflady. Zarówno jako copywriter, jak i czytelnik ceni sobie wartość merytoryczną oraz poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną. Prywatnie poziom endorfin podnosi jej chwila nad książką, dobra kawa czy rodzinna wyprawa. Z przyjemnością również gotuje, recytuje i śpiewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja
17.10.2024 Porady & Ciekawostki
16.10.2024 Content Marketing
15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu