Jak zapisywać nazwy świąt i obrzędów? Poznaj zasady!

Spis Treści:

Ortografia w języku polskim często może być źródłem wielu problemów. Czy i u Ciebie wywołuje czasem ból głowy? Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jak zapisywać nazwy świąt i obrzędów czy zwyczajów, zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Dowiesz się z niego, jakie zasady ortograficzne decydują o formie zapisu nazw świąt oraz czy są jakieś wyjątki od tych reguł.

Reguła dotycząca pisowni nazw świąt

Prof. Jan Grzenia pisze, że nazwy świąt i dni świątecznych zapisujemy wielkimi literami.

Dr Agata Hącia zaś precyzuje, że nazwę każdego święta, które obchodzi się w szerszej społeczności niż rodzinna, powinno się zapisywać wielką literą.

Nazwy świąt urzędowych i kościelnych zawsze zapisujemy wielką literą, podobnie jak nazwy świąt narodowych czy nietypowych bądź starożytnych.

Przykłady nazw świąt zapisywanych wielkimi literami

Zapiszemy zatem: Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Dzień Matki, Święto Niepodległości, Wielki Tydzień, Dionizje, Środa Popielcowa, Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja, Dzień Przebłagania, Święto Wojska Polskiego czy Rękawka.

Pamiętaj jednak o tym, że jeśli wyraz święto czy uroczystość nie są częścią integralną nazwy, która bez tego leksemu będzie zrozumiała, zapisujemy go małą literą, np. uroczystość Objawienia Pańskiego, święta Wielkiejnocy.

Ponadto stosuj się do zasady, że jeśli nazwa jest opisowa, wówczas również użyjemy małych liter, np. święta wielkanocne, dzień duchów.

Warto wiedzieć, że gdy używamy nazwy środa popielcowa na określenie środy, w którą wypada Popielec, wówczas zapiszemy ją małą literą.

Jeśli natomiast życzysz komuś szczęśliwego nowego roku (z intencją, by cały nadchodzący rok był udany, a nie tylko jego pierwszy dzień), zapisz tę nazwę małymi literami: szczęśliwego nowego roku. Używając pisowni wielką literą, odniesiesz się tylko do 1 stycznia.

Reguła dotycząca pisowni nazw obrzędów

Zasady pisowni i interpunkcji języka polskiego jasno orzekają, że nazwy obrzędów i zwyczajów zapisujemy małą literą.

Napisz zatem: dyngus, andrzejki, mikołajki, oczepiny i walentynki.

Jeśli więc idziemy na sylwestra, zapiszemy tę nazwę małą literą, podobnie, gdy udajemy się na andrzejki.

Problem jednak powstaje wtedy, gdy chcesz napisać o dniu św. Walentego jako o święcie, a nie o samym zwyczaju. Wówczas należy napisać: Dzień Zakochanych czy Dzień Świętego Walentego.

Podsumowanie

  • Do zapisywania nazw świąt stosujemy wielką literę. Wyjątek stanowi nazwa opisowa, np. święta wielkanocne.
  • Pisząc o Nowym Roku, odnosimy się do 1 stycznia, natomiast składając życzenia, powinniśmy adresatowi życzyć szczęśliwego nowego roku.
  • Małą literą zapiszemy wyraz święto czy uroczystość, gdy nie wchodzi ono w skład nazwy.
  • Nazwy obyczajów, zwyczajów czy tradycji zapisuje się małą literą, np. walentynki, andrzejki, turoń.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Anna Czudecka-Wrona

Anna z zawodu jest polonistką, ukończyła także edytorstwo w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Słowo pisane jest jej pasją od najmłodszych lat, gdy tworzyła wiersze czy opowiadania. Do dziś pisze teksty literackie do szuflady. Zarówno jako copywriter, jak i czytelnik ceni sobie wartość merytoryczną oraz poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną. Prywatnie poziom endorfin podnosi jej chwila nad książką, dobra kawa czy rodzinna wyprawa. Z przyjemnością również gotuje, recytuje i śpiewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

05.07.2024 E-commerce
04.07.2024 Marketing
03.07.2024 Korekta & Redakcja
02.07.2024 Marketing
01.07.2024 Copywriting
28.06.2024 Pozycjonowanie
27.06.2024 E-commerce
26.06.2024 Social Media
25.06.2024 Social Media

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu