„Napisz to za mnie”, czyli pisanie prac licencjackich za opłatą
Pisanie prac licencjackich jest nie lada wyzwaniem dla każdego studenta. Chociaż samodzielnie decydujemy, jaki temat zamierzamy omówić, to proces pisania wciąż jest żmudny i czasochłonny. Czy możemy zlecić komuś napisanie pracy licencjackiej za nas? Czy jest to legalne?
Profesorskie i studenckie standardy pisania prac dyplomowych
Każdego studenta czeka obrona pracy – licencjackiej, magisterskiej lub doktorskiej. Bez względu na wybór kierunku, formy studiowania czy stopnień, zdobycie dyplomu wymaga wysiłku i obrony własnej pracy.
Słowo „własnej” jest tutaj kluczowe. Pisząc kolejne rozdziały, kontaktujemy się z promotorem w celu weryfikacji pracy, tematu, skonsultowania wątpliwości i skorygowania ewentualnych błędów. Każdy promotor ma inne poglądy na sposób pisania prac licencjackich, jednak istnieją ogólnouniwersyteckie ramy, których należy przestrzegać. Są to: kilkadziesiąt stron, trzy lub cztery rozdziały, zastosowanie numeracji stron (bez pierwszej), spis treści itd.
Żeby napisać pracę, konieczne jest korzystanie ze źródeł i (zazwyczaj) przeprowadzenie badań. Niektórzy stwierdzą, że wyżej wspomniane zadania można powierzyć osobie, która oferuje pisanie prac licencjackich za pieniądze. Czy jednak jest to legalne i wykonalne?
Przepisy prawa a sprzedaż prac licencjackich i usługi formatowania
Obecnie bardzo wiele firm, witryn internetowych, a nawet osób fizycznych oferuje usługi związane z tworzeniem prac licencjackich. Najczęściej oferują wsparcie merytoryczne, a także pomoc w znalezieniu inspiracji przez udzielenie profesjonalnych i rzeczowych porad. Jeszcze częściej studenci korzystają z usługi formatowania prac zgodnie z wytycznymi. To właśnie ta czynność jest uznawana za najbardziej mozolną część tworzenia pracy licencjackiej.
Jednakże, zlecenie napisania całej pracy dyplomowej nie jest legalne. Chociaż usługa ta cieszy się popularnością, to jest elementem czarnego rynku. Kupowanie gotowych prac licencjackich jest niezgodne z przepisami prawa autorskiego – treść, którą ktoś napisał za nas, mimo przyzwolenia na podpisanie pracy swojej imieniem, jest elementem tego prawa. Jeśli zostanie wykryte kupno gotowej pracy licencjackiej, to mogą zostać wystosowane różne konsekwencje, w tym wydalenie z uczelni.
Przeczytaj również
Nielegalne, ale czy kosztowne?
Nie istnieje jedna cena usługi napisania pracy licencjackiej. Jako że jest to czynność zabroniona, sprzedający zazwyczaj nie podają cennika, a wymagają indywidualnego kontaktu. Negocjacje poprzedzone są wysłaniem swojego numeru telefonu, adresu email, a także tematu, długości i wytycznych pracy w celu wyceny.
Podanie kwoty następuje najczęściej bardzo szybko. Nie jest ona jednak warta tak wielkiego ryzyka. Wybierając studia, należy liczyć się z obowiązkiem napisania pracy licencjackiej. Dlatego też tak ważne jest, żeby wybrać temat, który nam osobiście się podoba. Może on być mniej lub bardziej wymagający, jednak najważniejsze, żeby był nasz.
Czy użycie źródeł narusza przepisy prawa autorskiego?
Wiele osób, rezygnując z usługi tworzenia prac licencjackich, rozpoczyna pisanie samodzielnie, kopiując treść źródeł, z których korzystają. Czynność ta nie jest dopuszczalna przez prawo. Uczelnie mają wykupiony dostęp do programów antyplagiatowych, które wykrywają kopiowanie według pewnych norm.
Niektóre systemy antyplagiatowe wykrywają ciąg 5 skopiowanych, niezmienionych słów. Jeszcze inne zaznaczą nawet 2 zestawienia wyrazów z jednego źródła! Nie oznacza to jednak, że cytowanie jest zakazane. Jeśli cytowany fragment ujmiemy w cudzysłowie, z uwzględnieniem autora i tytułu pracy, to nie należy obawiać się zastrzeżeń. Pamiętajmy jednak, żeby nie nadużywać ilości cytatów.
Jak napisać pracę licencjacką?
Pisanie pracy licencjackiej nie musi być męczące. Niestety, należy być świadomym, że jest to czasochłonny proces, który wymaga wysiłku. Warto rozpocząć pisanie już półtora roku przed obroną. Na studiach licencjackich seminaria odbywają się zazwyczaj pod koniec 4 semestru. Niektórzy studenci piszą pracę przez okres wakacji i ferii.
Poza tworzeniem treści, umieszczeniem przypisów i formatowaniem, często należy przeprowadzić badania własne (pierwotne). Żeby zebrać wystarczająca ilość danych (które często nie są dostępne dla publiczności) i odpowiedzi, warto rozplanować pisanie pracy licencjackiej w czasie tak, żeby móc się obronić bez problemów i w terminie. Faktycznie, są przypadki, kiedy studenci napisali pracę licencjacką w 2 lub 3 dni. Nie polecamy jednak próbować, a tym bardziej korzystać z usług płatnego pisania prac.
Podsumowanie
- Płacenie i korzystanie z usługi tworzenia całych prac licencjackich, ale także magisterskich i doktorskich przez kogoś innego jest niezgodne z prawem
- Mimo ustnego „zrzekania się” praw autorskich przez osobę tworząca tekst, ujęte słowa i styl usługodawcy podlegają ochronie praw autorskich
- Można cytować inne prace (ale podając autora i tytuł) oraz korzystać z pomocy merytorycznej, usługi formatowania i sprawdzania prac.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz