Jak pisać kreatywnie? Skuteczne porady

Spis Treści:

Jak nauczyć się pisać w kreatywny sposób? Pisać niebanalne, ciekawe teksty? Wymyślić coś z niczego, coś swojego i niepowtarzalnego? Tworzenie należy do najbardziej podstawowych umiejętności, głęboko zakorzenionych w każdym człowieku. Obudź w sobie twórcę i naucz się pisać kreatywne teksty z pomocą poniższych wskazówek.

Inspiruj się!

Nawet najbardziej kreatywna osoba na świecie przy tworzeniu czerpie z tego, co już zna. Im więcej inspiracji wchłoniesz, im więcej świata poznasz, z tym większą łatwością przyjdzie Ci twórcze pisanie.

Naucz się więc nasycać swoje życie wewnętrzne oraz wyobraźnię. Pomogą Ci w tym poniższe propozycje.

Książki

Jeśli chcesz dobrze pisać, musisz dużo czytać. Nie ma drogi na skróty. Znajdź „swój” rodzaj literatury i szczerze pokochaj czytanie. Kiedy książki staną się Twoją pasją, zdziwisz się, z jaką łatwością zacznie przychodzić Ci pisanie.

Muzyka, sztuka, film

Niezwykle skutecznie pobudzają kreatywność, ponieważ przemawiają do podświadomości i wyobraźni. Przenieś się do świata marzeń, kontemplując malarstwo abstrakcyjne. Zamknij oczy, wsłuchaj się uważnie w piosenkę i wyobraź sobie teledysk do niej. Obejrzyj ambitny film i fantazjuj o losach bohaterów. Aktywne, uczestniczące przyswajanie sztuki zmusza Twój umysł do twórczego wysiłku.

Podróże

Nie darmo mówi się, że uczą. Każde zobaczone miejsce to nowe doświadczenie, nowa potencjalna inspiracja i pożywka dla marzeń.

Ciekawi ludzie

W każdej osobie jest coś wyjątkowego i inspirującego. Im więcej różnych ludzi poznasz, z im większą liczbą odmiennych światopoglądów się spotkasz i więcej prawdziwych historii wysłuchasz, tym szersze staną się Twoje horyzonty. Życie nieodmiennie stanowi najlepszą inspirację.

Zachowaj indywidualność

Możesz inspirować się innymi elementami rzeczywistości lub dziełami kultury, ale musisz pamiętać, by w tym wszystkim zachować indywidualność. Bardzo łatwo wpaść w zachwyt nad utworami innych i zacząć naśladować ich styl czy pomysły. Pamiętaj jednak, by pielęgnować własną kreatywność, poszukiwać czegoś, co Cię wyróżnia w tłumie. Nie bój się eksperymentów, nie bój swojej wyobraźni. Szukaj, zgłębiaj i odkrywaj – przede wszystkim swoje twórcze Ja!

Wyłącz wewnętrznego krytyka

Samokrytycyzm nie wpływa dobrze na kreatywność, bo przez niego możesz na starcie skreślić ciekawy pomysł. Pamiętaj, że czas na selekcję i redakcję przychodzi już po napisaniu tekstu lub wykonaniu zadania.

W początkowej fazie tworzenia otwarta głowa przynosi lepsze efekty. Dlatego spisuj wszystkie pomysły, które wpadną Ci do głowy i nie bój się tych mniej szablonowych.

Naucz się relaksować

Do zrelaksowanej, spokojnej głowy wpadają najlepsze pomysły. Dlatego bardzo dobrą rutyną pisarską jest poświęcenie chwili na odprężenie się przed przystąpieniem do pracy i nietworzenie pod wpływem stresu.

To, w jaki sposób się zrelaksujesz, zależy tylko od Ciebie. Wybierz ulubioną metodę: uspokajająca muzyka, medytacja, spacer, taniec, drzemka, joga… Ważne, jest to, by zachować równowagę między pracą i odpoczynkiem. Staraj się nie myśleć o pracy w czasie relaksu, oczyść głowę i skup się na pozytywnych emocjach.

Ćwicz kreatywność

Brzmi banalnie… ale jak właściwie to zrobić? Uświadom sobie, że do zachowania sprawności Twój mózg wymaga takich samych ćwiczeń, jak Twoje mięśnie. Tylko dobrze „wygimnastykowany” umysł poradzi sobie z wysiłkiem, jaki bez wątpienia stanowi kreatywne pisanie.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji aktywności, które pobudzą Twoją kreatywność.

Gry i zabawy pobudzające kreatywność językową

Czyli scrabble, literaki, dixit, kalambury, krzyżówki… Wszystkie gry, które mają w sobie element wymyślania czegoś, opowiadania jakiejś historii, poszerzają słownictwo, wymagają sprawnego kojarzenia. W niektóre możesz zagrać ze znajomymi, inne zapewnią Ci rozrywkę w samotny wieczór. Przyjemne z pożytecznym.

Nauka języków obcych

Oprócz oczywistych korzyści praktycznych znajomość języków daje szereg benefitów Twojemu umysłowi. Uczenie się słówek wzmacnia Twoje umiejętności lingwistyczne, a przyswajanie reguł gramatycznych ćwiczy intuicję językową. Co jednak najważniejsze, aby trwale i płynnie opanować jakikolwiek obcy język, trzeba zaangażować wyobraźnię – wkuwanie na pamięć nic Ci nie da. Musisz np. skojarzyć sobie nowe wyrazy z polskim odpowiednikiem, narysować je, ułożyć w rymowankę…

Do nauki języka trzeba podejść kreatywnie, jeśli chce się mieć trwałe efekty. A to polepsza ogólne umiejętności twórcze oraz językowe.

Komponowanie muzyki lub malowanie

I wszelka inna działalność twórcza, nawet niezwiązana z językiem i pisaniem. Przełam się i stwórz coś z niczego: ułóż piosenkę, namaluj obraz, wykonaj gipsową figurkę, ale też zmień dekoracje w swoim pokoju i skomponuj bukiet z polnych kwiatów. Obudź w sobie twórcę i kreatora rzeczywistości, a rozbudzona w ten sposób wyobraźnia pomoże Ci w pisaniu ciekawych, niebanalnych tekstów.

Czytanie i interpretowanie poezji

A może i pisanie wierszy? Spróbuj! Poezja jest najbardziej kreatywną i najsilniej zanurzoną w języku formą twórczości literackiej. Nic nie pobudzi Twojej wyobraźni językowej równie mocno, co obcowanie z nią. Postaraj się więc przeczytać codziennie jeden wybrany wiersz. A potem spróbuj zinterpretować jego znaczenie oraz przyjrzeć się technikom stosowanym przez autora.

Wcale nie musisz zastanawiać się, czy Twoja interpretacja jest „słuszna”, nie musisz też przypominać sobie środków stylistycznych z lekcji polskiego. Najważniejsze jest to, by zbadać wiersz samodzielnie, wyciągnąć z niego to, co intrygujące i ciekawe.

Wymyślanie żartów

To niepozorne ćwiczenie może być niezłym wysiłkiem dla umysłu. Nie tak łatwo wpaść na coś, co rozbawi i zainteresuje innych. Dowcip musi być kreatywny, ponieważ jego celem jest m.in. zaskoczenie odbiorcy – oklepane żarty nie śmieszą nikogo. Podejmij wyzwanie i następnym razem, zamiast powtarzać zasłyszany gdzieś kawał, poczęstuj rozmówcę wymyślonym wcześniej przez siebie samego dowcipem. A może pobaw się w stand-upera przed lustrem w łazience i stwórz dłuższy, komiczny monolog lub scenkę?

Pisanie na własny użytek i dla przyjemności

Polub pisanie do przysłowiowej szuflady: dziennika, opowiadań, powieści, luźnych przemyśleń. Załóż zeszyt, w którym będziesz zapisywać wszystkie swoje myśli bez strachu przed oceną. Im częściej coś robisz, tym masz w tym większą sprawność, nie inaczej jest z pisaniem.

Baw się dobrze

Kreatywność i wyobraźnia to przymioty, które cechują większość dzieci, ale duża część dorosłych na pewnym etapie życia je zatraca.

To nie przypadek – o ile wiedzę i intelekt utożsamiamy z powagą, o tyle kreatywność to raczej lekkość, zabawa, swoboda, brak ograniczeń, wolność myśli. By pisać kreatywnie, musisz obudzić w sobie wewnętrzne dziecko. Nauczyć się postrzegać pisanie mniej intelektualnie i mniej zadaniowo, a dostrzec w procesie twórczym wspaniałą, nieograniczoną niczym przygodę.

Czytelnik wyczuje, czy Twój tekst został napisany z przyjemnością i ta przyjemność udzieli się i jemu. Sekret kreatywnego pisania to potraktowanie tego procesu z pasją i ciekawością.

Podsumowanie

  • Dużo czytaj, ucz się, pobudzaj swoją wyobraźnię i szukaj inspiracji.
  • Wspomóż kreatywność specjalnie do tego przeznaczonymi ćwiczeniami, grami i zabawami.
  • Zrelaksuj się, wyłącz wewnętrznego krytyka, zachowaj otwartą głowę i dobrze baw się przy pisaniu.

Chcesz rozbudzić swoją kreatywność i napisać własną książkę? Poznaj nasz praktyczny kurs powieści!

Dowiedz się więcej!

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.2

Katarzyna Kebernik

W 2018 roku ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teksty to nie tylko jej praca, ale i pasja: wydała do tej pory jedną powieść, opublikowała w różnych miejscach, trochę wierszy i opowiadań, zajmuje się też krytyką filmową. Jej artykuły i recenzje można znaleźć na portalu film.org.pl, w miesięczniku "KINO" oraz w "Pleografie. Kwartalniku Akademii Polskiego Filmu". Laureatka II miejsca w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2020), zwyciężczyni konkursu Krytyk Pisze (2020) i finalistka konkursu Połów Poetycki (2016).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki
06.05.2024 Korekta & Redakcja
03.05.2024 Marketing
02.05.2024 Porady & Ciekawostki
01.05.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu