Co znaczy ZZS i ZBS? Czy warto się tak rozliczać? | Content Writer
co znaczy zzs

Co oznacza ZZS i ZBS? Czy warto rozliczać się w ten sposób?

Co znaczy to magiczne ZZS i ZBS? Często w cennikach copywriterów, marketerów i innych osób zajmujących się tworzeniem contentu można spotkać się z właśnie tymi skrótami. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać jakimś bardzo skomplikowanym konstruktem, jednak w rzeczywistości na szczęście nim nie jest. To tajemnicze rozliczanie pracy np. za 1000 zzs (jak w przypadku naszej firmy – zobacz cennik) nie jest czarną magią. Ilość ZZS i ZBS jest w rzeczywistości świetną miarą działań twórców treści.

Co znaczy ZZS i ZBS

Te skróty nie są niczym innym jak liczbą znaków ze spacjami (ZZS) oraz liczbą znaków bez spacji (ZBS). Proste prawda? Teoretycznie na tym mógłby się ten artykuł zakończyć, jednak warto jest się bliżej przyjrzeć tym zagadnieniom, szczególnie w kontekście pracy copywritera.

Długość treści umieszczanych na blogu i w social mediach ma znaczenie. Już między innymi Facebook czy WordPress podpowiadają, jaka ilość znaków, wyrazów czy wersów będzie najlepiej współdziałała z algorytmem wyszukiwarki (pisanie pod SEO) lub będzie poprawnie wyświetlana na stronie.

Długość publikowanych przez markę treści ma też znaczenie w kontekście strategii marketingowej. Istnieją bowiem kanały w mediach społecznościowych, które wręcz słyną ze skromnych i hasłowych wpisów (np. Tiger Energy Drink), jak i te, których znakiem rozpoznawczym jest długa treść i rozbudowane opisy (np. Blog Ojciec lub nasz Fanpage).

Podsumowując, nie ma nic dziwnego w tym, że copywriterzy zwracają uwagę na liczbę znaków z i bez spacji. Oraz, że rozliczają swoją pracę właśnie w ten sposób.

Ile to 1000 zzs?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, co kryje się pod tymi skrótami. Warto jest zastanowić się, ile w rzeczywistości zajmuje takie 1000 zzs. Tysiąc jest dużą liczbą i kojarzy się raczej z czymś okazałym – bo przecież jest różnica, czy masz w kieszeni tysiąc złotych czy nie. Czy musisz przenieść do domu 1000 ziemniaków czy 10 🙂

W rzeczywistości, 1000 znaków ze spacją zajmuje około 30% strony A4. Oczywiście wszystko zależy od wybranego fontu, wielkości czcionki i ustawień marginesów. Jeśli wystąpią wątpliwośći, liczbę znaków ze spacją, liczbę znaków bez spacji, a także statystykę ilości stron, wersów, wyrazów, można podpatrzeć:

  • w Wordzie z pakietu MS Office należy przejść do obszaru „Recenzja” i później „Statystyka wyrazów” lub rozwinąć okno w lewym dolnym rogu pliku (zaraz obok liczby stron). ile to 1000 zzs
  • w Google Docs należy przejść do obszaru „Narzędzia” i później „Liczba słów” lub skorzystać ze skrótu Ctrl+Shift+C.

Czy warto rozliczać się za 1000 zzs?

Każdy, kto kiedykolwiek pisał jakąkolwiek treść wie, że ilość czasu, jaką trzeba poświęcić jest zależna od wielu czynników. Bez względu na to, czy mówimy o poście na Facebooka, pracy licencjackiej, artykule na bloga czy rozbudowanego SMS do partnera, w którym staramy się przekazać, że nie ma racji – czas pisania zależy od naszej znajomości tematu, skomplikowania danego zagadnienia lub po prostu od weny.

Copywriterzy też wiedzą, że czasami tysiąc znaków bez spacji tysiącowi nierówny. Mimo tego, warto jest rozliczać się właśnie w taki sposób z agencjami copywriterskimi. Głównie dlatego, że sytuacja jest wtedy klarowna – jako Klient otrzymujesz dokładnie to, za co płacisz. Szczególnie, że w przypadku naszej agencji, podchodzimy indywidualnie do każdego zlecenia. Odpowiadamy na konkretne wymogi, nanosimy sugerowane poprawki i korekty, nawet po wykonaniu zadania – niezmienna pozostanie ilość znaków ze spacjami:)

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wycenimy Twoje znaki ze spacjami – skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *