Co oznacza ZZS i ZBS? Czy warto rozliczać się w ten sposób?

Spis Treści:

Co znaczy ZZS i ZBS? Często w cennikach copywriterów, marketerów i innych osób zajmujących się tworzeniem contentu można spotkać się z właśnie tymi skrótami. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać jakimś bardzo skomplikowanym konstruktem, jednak w rzeczywistości nim nie jest. Ilość ZZS i ZBS to w rzeczywistości świetna miara działań copywriterów.

Co znaczy ZZS i ZBS?

ZZS oznacza liczbę znaków ze spacjami, a ZBS oznacza liczbę znaków bez spacji (ZBS).

Proste, prawda? Teoretycznie na tym mógłby się ten artykuł zakończyć, jednak warto jest się bliżej przyjrzeć tym zagadnieniom, szczególnie w kontekście pracy copywritera.

Długość treści umieszczanych na blogu i w social mediach ma znaczenie. Już m.in WordPress podpowiada, jaka ilość znaków będzie zgodna z zasadami SEO lub poprawnie wyświetlana na stronie.

Długość publikowanych przez markę treści ma też znaczenie w kontekście strategii marketingowej. Istnieją bowiem kanały w mediach społecznościowych, które wręcz słyną ze skromnych i hasłowych wpisów (np. Tiger Energy Drink), jak i te, których znakiem rozpoznawczym jest długa treść i rozbudowane opisy (np. Blog Ojciec).

Podsumowując, nie ma nic dziwnego w tym, że copywriterzy zwracają uwagę na liczbę znaków z i bez spacji oraz że rozliczają swoją pracę właśnie w ten sposób.

Ile to 1000 zzs?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, co kryje się pod tymi skrótami. Warto jest zastanowić się, ile w rzeczywistości zajmuje takie 1000 zzs. Tysiąc jest dużą liczbą i kojarzy się raczej z czymś okazałym – bo przecież jest różnica, czy masz w kieszeni tysiąc złotych czy nie.

1000 znaków ze spacjami zajmuje około 30% strony A4.

Oczywiście wszystko zależy od wybranego fontu, wielkości czcionki i ustawień marginesów. Jeśli pojawią się wątpliwości, liczbę znaków ze spacją, liczbę znaków bez spacji, a także statystykę ilości stron, wersów, wyrazów, można sprawdzić:

  • w Wordzie z pakietu MS Office należy przejść do obszaru „Recenzja” i później „Statystyka wyrazów” lub rozwinąć okno w lewym dolnym rogu pliku (zaraz obok liczby stron).
Ilość znaków w programie Microsoft Word.
  • w Google Docs należy przejść do obszaru „Narzędzia” i później „Liczba słów” lub skorzystać ze skrótu Ctrl+Shift+C.
Ilość znaków w Google Docs.
  • za pomocą kalkulatorów online dostępnych w Internecie.
Licznik znaków dostępny w Internecie.

Czy warto rozliczać się za 1000 zzs?

Copywriterzy dobrze wiedzą, że ilość czasu, jaką trzeba poświęcić, jest zależna od wielu czynników. Bez względu na to, czy mówimy o poście na Facebooka, pracy licencjackiej, artykule na bloga czy rozbudowanym SMS do partnera, w którym staramy się przekazać, że nie ma racji – czas pisania zależy od naszej znajomości tematu, skomplikowania danego zagadnienia lub po prostu od weny.

Mimo tego warto rozliczać się właśnie w taki sposób, gdyż jest to przejrzysty sposób zapłaty za wykonany tekst. Jako klient otrzymujesz treść o wymaganej długości i za to właśnie płacisz. Z tego względu najczęściej copywriterzy przedstawiają na swoich stronach cenę za 1000 znaków ze spacjami.

Ile znaków wychodzi w praktyce?

Długość jest uzależniona od rodzaju treści, dlatego przeciętna liczba znaków ze spacjami wygląda następująco:

  • Artykuły blogowe – od 2500 do 10000
  • Opisy produktów – od 500 do 2000
  • Opisy kategorii – od 1000 do 8000
  • Posty na portale społecznościowe – od 200 do 2000

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Baza Wiedzy

Ostatnio na blogu

18.06.2021 Pozycjonowanie
17.06.2021 Copywriting
17.06.2021 Marketing
16.06.2021 Marketing
15.06.2021 Marketing
14.06.2021 Pozycjonowanie
11.06.2021 Content Marketing
10.06.2021 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Otrzymaj wycenę

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy