Co oznacza ZZS i ZBS? Czy warto rozliczać się w ten sposób?

Spis Treści:

Co znaczy ZZS i ZBS? Często w cennikach copywriterów, marketerów i innych osób zajmujących się tworzeniem contentu można spotkać się z właśnie tymi skrótami. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać jakimś bardzo skomplikowanym konstruktem, jednak w rzeczywistości nim nie jest. Ilość ZZS i ZBS to w rzeczywistości świetna miara działań copywriterów.

Co znaczy ZZS i ZBS?

ZZS oznacza liczbę znaków ze spacjami, a ZBS oznacza liczbę znaków bez spacji (ZBS).

Proste, prawda? Teoretycznie na tym mógłby się ten artykuł zakończyć, jednak warto jest się bliżej przyjrzeć tym zagadnieniom, szczególnie w kontekście pracy copywritera.

Długość treści umieszczanych na blogu i w social mediach ma znaczenie. Już m.in WordPress podpowiada, jaka ilość znaków będzie zgodna z zasadami SEO lub poprawnie wyświetlana na stronie.

Długość publikowanych przez markę treści ma też znaczenie w kontekście strategii marketingowej. Istnieją bowiem kanały w mediach społecznościowych, które wręcz słyną ze skromnych i hasłowych wpisów (np. Tiger Energy Drink), jak i te, których znakiem rozpoznawczym jest długa treść i rozbudowane opisy (np. Blog Ojciec).

Podsumowując, nie ma nic dziwnego w tym, że copywriterzy zwracają uwagę na liczbę znaków z i bez spacji oraz że rozliczają swoją pracę właśnie w ten sposób.

Ile to 1000 zzs?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, co kryje się pod tymi skrótami. Warto jest zastanowić się, ile w rzeczywistości zajmuje takie 1000 zzs. Tysiąc jest dużą liczbą i kojarzy się raczej z czymś okazałym – bo przecież jest różnica, czy masz w kieszeni tysiąc złotych czy nie.

1000 znaków ze spacjami zajmuje około 30% strony A4.

Oczywiście wszystko zależy od wybranego fontu, wielkości czcionki i ustawień marginesów. Jeśli pojawią się wątpliwości, liczbę znaków ze spacją, liczbę znaków bez spacji, a także statystykę ilości stron, wersów, wyrazów, można sprawdzić:

  • w Wordzie z pakietu MS Office należy przejść do obszaru „Recenzja” i później „Statystyka wyrazów” lub rozwinąć okno w lewym dolnym rogu pliku (zaraz obok liczby stron).
Ilość znaków w programie Microsoft Word.
  • w Google Docs należy przejść do obszaru „Narzędzia” i później „Liczba słów” lub skorzystać ze skrótu Ctrl+Shift+C.
Ilość znaków w Google Docs.
  • za pomocą kalkulatorów online dostępnych w Internecie.
Licznik znaków dostępny w Internecie.

Czy warto rozliczać się za 1000 zzs?

Copywriterzy dobrze wiedzą, że ilość czasu, jaką trzeba poświęcić, jest zależna od wielu czynników. Bez względu na to, czy mówimy o poście na Facebooka, pracy licencjackiej, artykule na bloga czy rozbudowanym SMS do partnera, w którym staramy się przekazać, że nie ma racji – czas pisania zależy od naszej znajomości tematu, skomplikowania danego zagadnienia lub po prostu od weny.

Mimo tego warto rozliczać się właśnie w taki sposób, gdyż jest to przejrzysty sposób zapłaty za wykonany tekst. Jako klient otrzymujesz treść o wymaganej długości i za to właśnie płacisz. Z tego względu najczęściej copywriterzy przedstawiają na swoich stronach cenę za 1000 znaków ze spacjami.

Ile znaków wychodzi w praktyce?

Długość jest uzależniona od rodzaju treści, dlatego przeciętna liczba znaków ze spacjami wygląda następująco:

  • Artykuły blogowe – od 2500 do 10000
  • Opisy produktów – od 500 do 2000
  • Opisy kategorii – od 1000 do 8000
  • Posty na portale społecznościowe – od 200 do 2000

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

26.11.2022 Porady i Ciekawostki
25.11.2022 Content Marketing
24.11.2022 Aktualności
23.11.2022 Pozycjonowanie
22.11.2022 Porady i Ciekawostki
21.11.2022 Poprawność Tekstów
19.11.2022 Porady i Ciekawostki
18.11.2022 Porady i Ciekawostki
17.11.2022 Porady i Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu