Programy graficzne online

Spis Treści:

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że estetyczne grafiki uatrakcyjniają tekst, czynią go ciekawszym i przyciągają uwagę odbiorców. Dlatego ich umieszczanie w artykułach blogowych czy tekstach sprzedażowych jest jak najbardziej wskazane. Co ciekawe, wcale nie trzeba być mistrzem Photoshopa, żeby tworzyć atrakcyjne i oryginalne projekty – wystarczą proste w obsłudze, darmowe programy do tworzenia grafik. Oto narzędzia godne polecenia!

Czym są programy graficzne online?

Programy graficzne online to strony dostępne dla każdego zarejestrowanego użytkownika umożliwiające tworzenie grafik zwiększających atrakcyjność treści pisanych.

Uzyskane obrazy możesz wykorzystać na potrzeby social mediów, banerów reklamowych bądź newsletterów. Z pomocą proponowanych narzędzi stworzysz grafiki, które na dłużej zatrzymają odbiorcę i potencjalnego klienta.

Najpopularniejsze darmowe programy graficzne online to:

Najpopularniejsze programy graficzne online

Przyjrzyjmy się, jakie funkcje oferują konkretne programy graficzne online!

Canva

Canva

 

Canva jest obecnie najpopularniejszym darmowym programem do tworzenia grafiki online. Co wyróżnia ten program? Przede wszystkim bardzo prosty interfejs, który – dzięki metodzie „przeciągnij i upuść” – pozwala sprawnie tworzyć, modyfikować i upiększać grafiki. Canva zapewnia dostęp do bardzo dużej liczby gotowych szablonów, filtrów i efektów, co sprawia, że specjalistyczna wiedza czy duże doświadczenie nie są wymagane. Do atutów narzędzia zaliczyć możemy również funkcję zapraszania innych osób do pracy nad projektami oraz możliwość integracji z zewnętrznymi programami, jak Dropbox czy Google Drive.

Darmowa wersja Canvy (dostępna w polskiej wersji językowej) to ponad 250 tysięcy szablonów, miliony zdjęć i ilustracji oraz wiele rodzajów projektów – daje więc ogromne możliwości każdemu mniej lub bardziej zaawansowanemu grafikowi.

Canva jest obecnie dostępna w trzech planach:

  • Canva za darmo;
  • Canva Pro – 49,99 zł/miesiąc;
  • Canva dla zespołów – 58,99 zł/miesiąc.

Projekt w Canvie utworzysz poprzez wybór prostokąta w lewym górnym rogu ekranu z napisem „Utwórz projekt”. Po lewej stronie obszaru roboczego umieszczona została pełna lista narzędzi. Z jej pomocą możesz dobrać szablon dopasowany do tematyki posta bądź artykułu, który zamierzasz umieścić na stronie. Utworzoną grafikę możesz wzbogacić o dodatkowe elementy, które również znajdziesz w liście narzędzi po lewej stronie ekranu.

Figma

Figma

 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się także Figma, przy czym jest to przede wszystkim narzędzie do projektowania UI (User Interface) oraz UX (User Experience). Pozwala jednak tworzyć zaawansowane grafiki wektorowe i animacje, oferując – podobnie jak Canva – bardzo dużą liczbę gotowych komponentów, które umożliwiają kreowanie wizualnych arcydzieł.

Tym, co wyróżnia ten program do tworzenia grafik, są przede wszystkim funkcje prototypowania i testowania na żywo, a także bardzo prosta obsługa. Figma działa w chmurze, więc wszystkie projekty zapisywane są na koncie użytkownika. Współpracuje z wieloma zewnętrznymi platformami, jak Slack, Dropbox czy Trello. To jedno z najpotężniejszych narzędzi do projektowania stron w internecie, dlatego wykorzystywane jest nie tylko przez początkujących grafików, ale również doświadczonych designerów i web developerów.

Figma posiada bezpłatny wariant, który umożliwia tworzenie ograniczonej liczby projektów i udostępnianie ich wąskiej grupie osób. Powinien być on wystarczający dla pojedynczych użytkowników.

Adobe Express

Adobe Express

Narzędzia od Adobe są powszechnie znane i najczęściej cenione przez użytkowników. Wśród nich znaleźć można Adobe Express, czyli ciekawą alternatywę dla Canvy, która daje ogromne możliwości związane z projektowaniem. Doskonale sprawdza się zarówno do tworzenia prostych infografik, plakatów czy ulotek, jak i stron internetowych czy materiałów wideo.

Również w tym przypadku możemy liczyć na sporo gotowych szablonów i prosty interfejs, co sprawia, że poruszanie się po Adobe Express jest intuicyjne, a kreowanie nowych projektów nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Ciekawą opcją jest możliwość publikowania stworzonych grafik w mediach społecznościowych bezpośrednio z aplikacji.

Adobe Express ma swoją bezpłatną wersję, jednak niektórzy krytykują ją za ograniczenia. Bez wątpienia jednak dostępne opcje spełnią oczekiwania osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w świecie grafiki.

Visme

Visme

To kolejna alternatywa dla Canvy, która – podobnie jak ona – pozwala tworzyć infografiki, prezentacje, dokumenty, wykresy czy proste filmy. Visme zapewnia bardzo duże możliwości początkującym projektantom, ponieważ oddaje do ich dyspozycji tysiące szablonów, wśród których łatwo znaleźć coś dla siebie. Oferuje przy tym zaawansowane możliwości związane z zarządzaniem zbiorami danych i współpracuje z wieloma zewnętrznymi aplikacjami (np. Dysk Google, Dropbox, YouTube czy Salesforce).

Dla kogo jest to idealne narzędzie do tworzenia grafik? Zarówno dla pojedynczych użytkowników, jak i całych zespołów – Visme jest świetną platformą do współpracy w czasie rzeczywistym i przeprowadzania firmowej „burzy mózgów”. Sam interfejs jest bardzo przyjazny użytkownikom – wystarczy kilka minut, aby dowiedzieć się „co i jak”.

W swojej bezpłatnej wersji program zapewnia 100 MB przestrzeni dyskowej i dostęp do większości szablonów, dlatego wariant premium zdecydowanie nie jest wymagany.

Venngage

Venngage

Venngage to prawdopodobnie największe narzędzie do projektowania infografik, które powstają w kilku prostych krokach. W bibliotece Venngage znaleźć można całą masę wysokiej jakości darmowych zdjęć, grafik i szablonów, a łatwość zmieniania czcionki, kolorystyki czy stylu poszczególnych projektów sprawia, że zaawansowana wiedza techniczna nie jest wymagana.

Oczywiście poza infografikami program umożliwia tworzenie plakatów, ulotek, wizytówek, grafik do social mediów i nie tylko. Dużym wsparciem dla użytkowników może okazać się AI, które automatycznie generuje rozmaite projekty dostosowane do konkretnych potrzeb i celów.

Atutem Venngage jest całkiem rozbudowana darmowa wersja, która pozwala na jednoczesne tworzenie 5 projektów i daje dostęp do dużej liczby atrakcyjnych wizualnie szablonów.

VistaCreate

Vista Create

Darmowym programem graficznym online jest również VistaCreate. Z jego pomocą utworzysz wysokiej jakości obrazy zapisane w formacie PNG, GIF bądź JPG. Vista Create, tak samo jak opisana wcześniej Canva, jest portalem opartym na szablonach. Z tego względu poradzą sobie z nim nawet początkujący.

Omawiany program graficzny koncentruje się na infografikach umieszczanych w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook, Twitter itd.). Mimo to z pomocą portalu stworzysz również materiały promocyjne zwiększające atrakcyjność napisanych artykułów. Obszar roboczy VistaCreate do złudzenia przypomina Canvę. Po lewej stronie panelu znajdziesz podstawowe narzędzia do tworzenia treści. Należą do nich m.in.:

  • szablony;
  • animacje;
  • style;
  • zdjęcia;
  • obiekty.

Z pomocą dostępnych szablonów stworzysz wysokiej jakości grafiki uzupełniające napisany wcześniej artykuł. Vista Create oferuje dwa plany cenowe:

  • Starter;
  • Pro – 10$/miesiąc.

Płatna wersja programu umożliwia m.in. usuwanie tła i dostęp do ponad 70 milionów zdjęć, wideo oraz wektorów.

Easil

Easil

Easil jest darmowym programem graficznym online wyróżniającym się na tle nawet najpopularniejszej Canvy. Portal cechuje możliwość zaawansowanego projektowania graficznego z wykorzystaniem warstw, elementów i efektów tekstowych. Z pomocą obszernej biblioteki szablonów stworzysz treści dopasowane do aktualnych trendów. Easil dostępny jest w czterech planach cenowych:

  • Free;
  • Plus – 7,50$/miesiąc;
  • Edge – 59$/miesiąc;
  • Enterprise – cena dostosowywana indywidualnie.

Panel narzędzi w Easil umieszczony został po prawej stronie. Dostępne opcje pozwalają na swobodną edycję rozmiaru, warstw, tekstu i umieszczonych elementów.

Vectr

Vectr

Vectr jest darmowym programem do tworzenia tzw. grafiki wektorowej. Ten typ obrazu wyróżnia możliwość dowolnego skalowania i edycji bez straty jakości. Grafika wektorowa jest często wykorzystywana na stronach internetowych ze względu na wysoką jakość takich treści na komputerze stacjonarnym, smartfonie i innych urządzeniach.

Vectr przypadnie do gustu szczególnie osobom mającym wcześniej do czynienia z takimi programami jak Inkscape bądź Adobe Illustrator. W odróżnieniu od wspomnianych aplikacji program wyróżnia przejrzysty interfejs i możliwość współpracy kilku osób nad pojedynczą grafiką wektorową.

Po lewej stronie obszaru roboczego portalu wyświetlane są warstwy utworzonej grafiki. Prawa strona obejmuje narzędzia do edycji poszczególnych krzywych. Vectr pozwala na swobodną edycję takich elementów, jak:

  • gradienty;
  • wypełnienia;
  • obrysy;
  • kolor tła;
  • kolor krzywych;
  • cień (wewnętrzny i zewnętrzny).

Vectr wyposażony został w podstawowe narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej – pióro. Umożliwia ono rysowanie ścieżek o płynnych krawędziach, posiadających punkty i uchwyty kotwiczenia.

Podsumowanie

  • Darmowe programy graficzne online umożliwiają tworzenie grafik zwiększających atrakcyjność treści pisanych.
  • Canva jest obecnie najpopularniejszym darmowym programem do tworzenia grafiki online.
  • Inne popularne programy graficzne to Figma, Adobe Express, Visme, Venngage, VistaCreate, Easil, Vectr.

Współautorem artykułu jest Jakub Redo.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Specjalizuje się w treściach z obszarów copywritingu, content marketingu, marketingu, SEO i social mediów. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

30.10.2024 Content Marketing
29.10.2024 Pozycjonowanie
28.10.2024 Korekta & Redakcja
25.10.2024 Porady & Ciekawostki
24.10.2024 Copywriting
23.10.2024 Korekta & Redakcja
22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu