UI&UX design – jak kompleksowo zadbać o stronę?

Spis Treści:

Stworzenie funkcjonalnej i użytecznej strony internetowej jest kluczem do sukcesu firmy w cyfrowym świecie. Aby witryna spełniała oczekiwania Twoich potencjalnych klientów, musisz rozszyfrować tajemnicze skróty – UI oraz UX. To właśnie od nich zależy, czy firmowa strona będzie posiadała doskonały interfejs i zrobi pozytywne wrażenie na użytkownikach. Sprawdźmy, czym są UI oraz UX design i jakie są zasady ich projektowania!

Czym jest UI design i co obejmuje?

UI, czyli User Interface, oznacza projektowanie interfejsów, które będą estetyczne, zrozumiałe i użyteczne.

Obecnie UI design odnosi się przede wszystkim do stron internetowych, ale może dotyczyć także aplikacji mobilnych czy narzędzi.

UI designerzy dbają więc o to, by witryna była funkcjonalna i cieszyła oko. Do ich zadań należy między innymi:

 • dobranie odpowiedniej kolorystyki strony;
 • wybranie odpowiedniego kroju i rozmiaru czcionki;
 • stworzenie przyjaznego układu treści;
 • dopasowanie układu graficznego strony, w tym zdjęć, animacji, a nawet wyglądu przycisków.

Celem UI design jest stworzenie takiego interfejsu strony, by wchodzenie z nią w interakcję nie stanowiło dla użytkownika problemu. Połączenie wszystkich wymienionych wyżej elementów w całość pozwoli stworzyć witrynę atrakcyjną i dobrze reprezentującą Twoją markę.

Zasady projektowania UI

Projektowanie User Interface to niemałe wyzwanie, a od specjalisty wymagana jest wiedza z zakresu programowania, web developmentu, grafiki oraz nowoczesnych technologii. Do najważniejszych zasad UI design zaliczamy:

 • zachowanie prostoty, przy jednoczesnym dbaniu o estetykę strony oraz znajdujących się na niej treści;
 • stosowanie języka i symboli, które będą zrozumiałe dla użytkownika i dzięki którym będzie on wiedział, co nastąpi po kliknięciu w dany przycisk;
 • zapewnienie użytkownikowi kontroli i swobody – np. możliwości korzystania ze skrótów czy łatwego cofania się do poprzednich ekranów;
 • ograniczenie do minimum informacji koniecznych do zapamiętania, by użytkowanie strony było bezproblemowe i proste.

Czym jest UX design?

UX, czyli User Experience, oznacza projektowanie doświadczeń u użytkowników strony internetowej.

Stanowi połączenie technologii, marketingu, psychologii oraz informacji, a jego celem jest wywołanie pozytywnych odczuć, dzięki czemu internauta będzie dobrze kojarzył Twoją markę.

Czym UX design różni się od UI design? O ile specjalista User Interface zadba o odpowiedni motyw przewodni strony i wybierze najlepsze grafiki czy przyciski, o tyle specjalista User Experience określi ich użyteczność, optymalne położenie i przewidzi efekty, jakie przyniesie ich wdrożenie. W praktyce UI jest elementem UX i zawsze powinien iść z nim w parze.

Zasady projektowania UX

UX design to szereg działań, które powinny być poprzedzone dokładnym poznaniem użytkownika strony oraz analizą konkurencji. Po to, by z jednej strony wywołać pozytywne odczucia u potencjalnych klientów, a z drugiej wyróżnić swoją witrynę na tle innych.

Chcąc zbudować stronę internetową zgodną z zasadami User Experience, niezbędne jest przede wszystkim:

 • stworzenie odpowiedniej nawigacji – mowa tu o zaimplementowaniu takich elementów, jak menu, odnośniki do podstron czy wyszukiwarka, dzięki którym poruszanie się po stronie będzie płynne i bezproblemowe;
 • właściwe zaprojektowanie menu – powinno ono być dobrze widoczne, proste w obsłudze, a także posiadać odpowiednią hierarchię, np. podział na kategorie i podkategorie produktów;
 • zaplanowanie strony głównej – oprócz odpowiedniego menu czy logo firmy, powinna posiadać banery i slidery, czytelne i łatwe w skanowaniu treści, a także przyciągać uwagę atrakcyjnymi elementami graficznymi;
 • stworzenie wartościowych treści, w tym informacji o firmie i ofercie, opisów produktów, usług, stosowanych rozwiązań czy technologii, porad i FAQ czy artykułów blogowych;
 • dostosowanie witryny do urządzeń mobilnychresponsywność strony jest ważna nie tylko po to, by prawidłowo wyświetlała się ona na ekranach telefonów czy tabletów, lecz także została doceniona przez Google.

UX design to również perfekcyjne działanie techniczne i bezpieczeństwo strony, podnoszące konwersje przyciski CTA (Call to Action), przydatne skróty klawiszowe, proste formularze kontaktowe i wiele innych elementów, które wspólnie budują pozytywne doświadczenia użytkownika.

Dbając o UI oraz UX, możesz liczyć na to, że Twoja strona internetowa zostanie doceniona zarówno przez potencjalnych klientów, jak też Google. Dlatego warto skorzystać z usług specjalistów w tej dziedzinie, by zbudować witrynę stanowiącą doskonałą wizytówkę Twojej firmy.

Podsumowanie

 • UI design to projektowanie interfejsu strony internetowej. Obejmuje m.in. kolorystykę, układ treści, elementy graficzne czy krój i rozmiar czcionki.
 • Celem UI design jest stworzenie witryny, która z jednej strony będzie estetyczna, a z drugiej funkcjonalna.
 • UX design to budowanie pozytywnych doświadczeń użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę internetową.
 • UX design obejmuje m.in. projektowanie nawigacji i strony głównej, tworzenie wartościowych treści czy dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych.
 • UX i UI design powinny iść ze sobą w parze, by Twoja witryna została doceniona zarówno przez użytkowników, jak i Google.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media
09.02.2024 Korekta & Redakcja
08.02.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu