Video marketing – jak go wykorzystać w biznesie?

Spis Treści:

Tworzenie i dystrybucja atrakcyjnych oraz wartościowych treści coraz częściej przybiera formę filmu lub animacji. To nowy standard oraz podstawowy sposób komunikacji z pokoleniem Z. Czym właściwie jest video marketing i dlaczego stale zyskuje na popularności? Odpowiedź jest prosta!

Video marketing – co to jest? Konwersja od pierwszego wejrzenia

Video marketing to strategia zaangażowania odbiorców poprzez wykorzystanie różnorodnych materiałów filmowych.

Skondensowana i szybka forma przekazu wideo jest wizualnie intrygująca, co sprawia, że zaledwie w ciągu kilku sekund możesz zyskać uwagę potencjalnych klientów. W przeciwieństwie do e-booków czy blogów, video marketing jest w stanie oczarować odbiorcę już „od pierwszego wejrzenia”. Bez konieczności zagłębiania się w gąszcz słów.

Jest to duża zaleta tej formy komunikacji, ale jednocześnie niesie ona za sobą pewne wyzwania. Otóż jednym z najbardziej istotnych elementów każdego wideo są jego pierwsze sekundy. Bez względu na to, jak wartościowy jest Twój przekaz, nikt nie zechce się z nim zapoznać, jeżeli od razu nie przykujesz uwagi widza.

Dotyczy to w znacznej mierze aplikacji, takich jak Instagram czy TikTok. O ile YouTube z reguły oferuje dłuższe treści, to nowe platformy wideo są już często nastawione na szybki efekt. Przeglądane „w międzyczasie” i „po drodze” mają dać odbiorcy szybki zastrzyk rozrywki i/lub wiedzy.

Zwróć jednak uwagę, że kilkuminutowe filmy to nie przymus, a specyfika danej platformy. Wybierz odpowiednie miejsce dla swoich materiałów. W innym wypadku nawet bardzo dobre treści mogą przejść bez echa.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się jakie treści warto tworzyć, to zapoznaj się z najpopularniejszymi z nich, a są to m.in.:

 • tutoriale,
 • webinaria,
 • wywiady,
 • animacje,
 • porady eksperckie.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj webinaria, które mogą być promowane również za pomocą landing page. Są to proste strony internetowe, najczęściej skupione wokół jednego wydarzenia, np. spotkania online. Przy czym często już one same zawierają video promujące dane wydarzenie.

Video marketing w liczbach i na konkretnych przykładach

Już w 2017 roku Trusted Media Bands ogłosiło, że 68 proc. firm zamieszcza widea w social mediach, jednocześnie aż 60% dzieli się nimi, wykorzystując platformy filmowe. Zaledwie trzy lata później, w roku 2020, HubSpot stwierdziło, że filmy są drugą z najczęściej wykorzystywanych form zaangażowania odbiorców w social mediach.

Marketing w obecnych czasach stawia w znacznej mierze na materiały wideo. Dotyczy to zarówno mikro przedsiębiorców, jak i dużych podmiotów. Jedną z najbardziej pożądanych form są tzw. virale.

Materiały są na tyle atrakcyjne, że internauci sami udostępniają sobie konkretny link z wideo, dzięki czemu rozprzestrzenia się on z siłą, niedostępną niemal żadnym działaniom marketingowym.

Zauważ, że w przypadku „virali” niekoniecznie liczą się pieniądze. Równie dobrze radzą sobie proste filmy nagrywane telefonem, jak i reklamy o wyższym budżecie – np. propozycje Allegro.

Co więc zwiększa Twoje szanse na odniesienie sukcesu w branży video marketingu?

 • jasny i klarowny przekaz skierowany do konkretnej grupy docelowej,
 • autentyczność i przemawianie do emocji,
 • element zaskoczenia.
Przykład:

Warto w tym momencie przytoczyć konkretne przykłady uwidaczniające, jak pojemnym zagadnieniem jest video marketing. Mieszczą się w nim zarówno amatorskie produkcje przedstawiające rozpakowywanie różnych towarów (tzw. unboxing), jak i skok na spadochronie ze stratosfery ­– działanie Red Bulla.

W kontekście video marketingu mieści się również „prankvertising”. Żarty i nabieranie ludzi nie są zjawiskiem nowym, ale z pewnością rozwój Internetu wyniósł je na nowy poziom. Znamiennym przykładem jest akcja promocyjna horroru „Carrie”. Goście jednej z restauracji byli świadkami „samoistnie” unoszących się mebli, co zaowocowało liczbą ponad 75 mln wyświetleń na YouTube.

Video marketing a pozycjonowanie, czyli różne oblicza SEO

Powszechnie znane są praktyki stosowane w pozycjonowaniu treści pisanych, tj. SEO. W tym przypadku użycie słów kluczowych pozwala zapewnić stronie internetowej lepszą widoczność w wyszukiwarkach. Jak jest natomiast w przypadku wideo?

Tutaj liczy się przede wszystkim interakcja:

 • liczba udostępnień,
 • liczba wyświetleń,
 • komentarze,
 • oceny.

Istotnym czynnikiem przekładającym się na zainteresowanie danym wideo jest również jego prezentacja – ruchomy podgląd, który pozwala użytkownikom na zapoznanie się z fragmentami filmu bez konieczności włączania go. To jednak nie wszystko.

Podobnie jak w przypadku treści pisanych, tak i tutaj ważną rolę odgrywa Google. A właściwie jego roboty, które zajmują się przetwarzaniem internetowych materiałów.

Z tego powodu ważne jest, by decydując się na umieszczanie filmów nie blokować im możliwości zapoznania się z Twoim materiałem (plik robots.txt. czy metadane noindex). Upewnij się też, że film jest dostępny na publicznej stronie internetowej i mają do niego dostęp wszyscy użytkownicy w sieci.

Podsumowanie

 1. Video marketing polega na angażowaniu odbiorców dzięki wykorzystaniu różnorodnych materiałów filmowych.
 2. Atrakcyjna i ciekawa forma przekazu wideo może sprawić, że zaledwie w ciągu kilku sekund zyskasz uwagę potencjalnych klientów.
 3. Najpopularniejsze formy video marketingu przybierają postać: tutoriali, webinarów, wywiadów, animacji, porad eksperckich czy unboxingów.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Tomasz Martynowicz

Z wykształcenia specjalizuje się w komunikacji wizualnej i multimediach, z pasji sięga po słowo pisane. Ceni sobie estetykę tekstu i zwięzłość przekazywanych treści. Nastawienie na cel, swoboda i kreatywność to cechy łączące marketing i sztukę użytkową. Czerpiąc z obydwu dziedzin, dostarcza czytelnikom solidnych treści, bogatych w interesujące informacje. Zwolennik porządku i terminowości w pracy oraz bałaganu i chaosu na biurku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

12.07.2024 Korekta & Redakcja
11.07.2024 Marketing
10.07.2024 Porady & Ciekawostki
09.07.2024 Pozycjonowanie
08.07.2024 Korekta & Redakcja Porady & Ciekawostki
05.07.2024 E-commerce
04.07.2024 Marketing
03.07.2024 Korekta & Redakcja
02.07.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu