Jak uniknąć plagiatu?
W dzisiejszych czasach najczęściej wybieranym źródłem informacji jest internet. Można w nim znaleźć odpowiedzi na praktycznie każdy temat, jaki może przyjść nam do głowy. Pisząc artykuł na bloga, tekst sprzedażowy czy nawet opis produktu do sklepu internetowego chcemy, aby był on jak najbardziej przydatny, konkretny i oryginalny. Robiąc research w internecie, czerpiemy inspirację do własnej pracy. Należy jednak pamiętać, gdzie mieszczą się granice inspiracji, a gdzie zaczyna się już plagiat. W dalszej części artykułu zajmiemy się właśnie tym tematem, mianowicie – jak uniknąć plagiatu?
Co to jest plagiat?
Pojęcie plagiatu wywodzi się z zakresu prawa autorskiego i oznacza kradzież poprzez powielenie całości lub części czyjejś publikacji oraz ukrycie pochodzenia treści.
Plagiatowi mogąc ulec nie tylko teksty, ale również grafiki, prace dyplomowe czy muzyka.
Plagiat możemy podzielić na dwa rodzaje:
- Plagiat jawny – osoba, która się go dopuszcza, przejmuje całość lub tylko jakąś część cudzej pracy i podpisuje się pod nią swoim nazwiskiem.
- Plagiat ukryty – osoba, która się go dopuszcza, przejmuje tylko niektóre fragmenty cudzego utworu, nie podaje źródła ani pierwotnego autora. Zapożyczone słowa używa w swojej pracy i umieszcza je pomiędzy własne. Odwzorowuje konkretny temat poprzez użycie innych wyrazów, jednak treść i zamysł samej pracy pozostają niezmienione.
Istnieje jeszcze pojęcie autoplagiatu, który polega na powieleniu własnej twórczości. Sprawia on wrażenie, że dane dzieło jest nowe, gdy tak naprawdę jest to dawna praca, opublikowana ponownie bez większych zmian.
Jakie są skutki plagiatu?
Jeśli po umieszczeniu danego artykułu w sieci okaże się, że nie jest on unikalną pracą autora, lecz plagiatem, mogą zostać z tego wyciągnięte konsekwencje. O jakich konsekwencjach mowa?
- Po pierwsze przeglądarki mogą nałożyć na artykuł filtr blokujący jego wyszukanie lub nawet znalezienie całej witryny.
- Za popełnienie plagiatu grozi odpowiedzialność karna np. grzywna, ograniczenie czy pozbawienie wolności.
- Prawdziwy autor może wymagać przeprosin, usunięcia plagiatu z sieci albo odszkodowania finansowego.
- Autor, który dopuści się skopiowania czyjejś pracy, może stracić zaufanie ze strony swoich odbiorców, co odbije się negatywnie na jego dalszej karierze.
Jak sprawdzić, czy to plagiat?
Najprostszy sposób na sprawdzenie plagiatu polega na kopiowaniu urywków danego artykułu i wklejanie ich kolejno do okna przeglądarki. W ramach wyników wyszukiwania ukażą się nam strony, które zawierają podobne lub identyczne fragmenty.
Można również skorzystać z dedykowanych witryn i programów antyplagiatowych. Część z nich jest dostępna za darmo, za użytkowanie pozostałych musimy zapłacić. Przykładami takich stron są np.: webanaliza.com lub plag.pl.
Na polskich uczelniach wyższych obowiązuje np. Jednolity System Antyplagiatowy (JSA), w którym sprawdzane są prace dyplomowe studentów.
Przeczytaj również
Jak uniknąć plagiatu?
Aby uniknąć plagiatu, warto pisać zawsze swoimi słowami. Spojrzeć na dane zagadnienie z innej, własnej perspektywy, być może zauważyć coś, czego jeszcze nikt wcześniej nie zdołał.
Można oczywiście poszukać informacji w sieci, książkach czy pracach naukowych i na ich podstawie napisać nowy artykuł. W pracy copywritera nie zawsze przecież można pisać na tematy, które są tak bliskie, że nie trzeba się wspomagać innymi publikacjami. I na tym właściwie polega dobry research do artykułu, by znaleźć wartościowe informacje, a później umiejętnie wykorzystać je w swojej pracy.
Aby pisać unikalne artykuły, nie trzeba być wybitnym pisarzem, wystarczy poświęcić temu czas i włożyć w swoje prace odrobinę serca. Najważniejsze to pisać tak, jak się czuje i potrafi najlepiej. Prosto, zwięźle i na temat. Własnymi słowami, dla ludzi. Dzięki temu zyskujesz pewność, że Twoje teksty są po prostu Twoje – unikalne i jedyne w swoim rodzaju, mimo że może napisane na temat, który był już poruszany wielokrotnie.
Podsumowanie
- Plagiat to kradzież poprzez powielenie całości lub części czyjejś publikacji oraz ukrycie pochodzenia treści.
- Inspirowanie się tym, co już istnieje, jest możliwe, ale należy pamiętać, że granica między inspiracją a plagiatem jest cienka.
- Plagiat dzieli się na jawny i ukryty. Istnieje również pojęcie autoplagiatu i jest on powieleniem własnej pracy.
- Najprościej można sprawdzić, czy tekst jest plagiatem poprzez wklejenie jego fragmentu do przeglądarki. Można też skorzystać z programów antyplagiatowych dostępnych w sieci.
- Jak uniknąć plagiatu? Należy po prostu pisać własnymi słowami i pamiętać, że granica między inspiracją a plagiatem jest bardzo cienka.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz