Katalogi SEO – czym są i jaki mają wpływ na pozycjonowanie strony?

Spis Treści:

Pozycjonowanie stron to proces złożony, który wymaga zadbania o wiele aspektów. Jednym z tych najważniejszych jest linkowanie – im więcej wysokiej jakości odnośników prowadzi do witryny, tym lepiej postrzega ją Google. Jeszcze do niedawna kluczem do skutecznego pozycjonowania były katalogi SEO, które generowały ogromne ilości linków i tym samym pozwalały znacząco poprawić ranking strony. Czy dzisiaj korzystanie z nich ma rację bytu? Sprawdźmy!

Katalogi SEO, czyli burzliwa historia bez happy endu

Katalogi stron internetowych to witryny, w których gromadzone są linki zewnętrzne prowadzące do konkretnych serwisów.

Początkowo, gdy cyfrowy świat nie był jeszcze zdominowany przez wyszukiwarki, pozwalały użytkownikom szybciej odnajdywać interesujące ich domeny i treści.

Kiedy jednak Google rozpoczęło swoją internetową ekspansję, a wyszukiwarka firmy okazała się o wiele lepszym rozwiązaniem od poczciwych, ale dość prymitywnych katalogów, specjaliści SEO zaczęli wykorzystywać je do generowania linków i pozycjonowania stron. Były to czasy, gdy algorytmy giganta z Mountain View nie były dopracowane tak, jak teraz. W efekcie wystarczyło umieszczać jak najwięcej linków w katalogach SEO, by zyskać widoczność w Internecie. Google nie potrafiło weryfikować jakości takich odnośników, co sprawiło, że pojawiały się one w ogromnych ilościach i zaburzały pracę wyszukiwarki.

Taka sytuacja miała miejsce aż do 4 października 2013 roku, który okazał się sądnym dniem dla setek tysięcy typowo „pozycjonerskich” katalogów SEO. Google, chcąc zadbać o jakość treści prezentowanych użytkownikom, zdecydowało się wprowadzić nowy algorytm o nazwie Pingwin. Jego zadaniem stało się wyszukiwanie i ograniczanie widoczności witryn, które posiadały nienaturalny profil linków oraz małowartościowe, często zduplikowane treści. W efekcie spadki pozycji w wyszukiwarce zaliczyło wiele stron, a pozycjonerzy zaczęli z dużo większą dbałością traktować prowadzące do nich odnośniki. Mówiąc krótko – jakość w końcu stała się ważniejsza od ilości.

Czy katalogi SEO wciąż mogą wspierać proces pozycjonowania?

Katalogi SEO, choć straciły na znaczeniu, wciąż są obecne w Internecie i w dalszym ciągu stosuje się je w procesie pozycjonowania stron. Z tą różnicą, że dzisiaj liczy się ich jakość.

W praktyce więc jeden link umieszczony w wartościowym katalogu może przynieść więcej dobrego niż setki odnośników znajdujących się w spamerskich witrynach.

Warto jednak pamiętać, że w dobie zaawansowanych algorytmów Google istnieją lepsze sposoby na pozyskiwanie linków. Mowa tu przede wszystkim o artykułach sponsorowanych, które publikowane są na wartościowych, dobrze postrzeganych przez wyszukiwarkę stronach. Katalogi SEO, zwłaszcza te płatne, mogą więc wpłynąć pozytywnie na proces pozycjonowania, ale traktuje się je dzisiaj jako dodatek, a nie klucz do sukcesu.

Czym kierować się podczas poszukiwań dobrego katalogu SEO?

Jeżeli chcesz umieścić linki prowadzące do swojej strony internetowej, by wspomóc proces pozycjonowania, wybieraj wyłącznie wartościowe katalogi SEO. Tylko jak je rozpoznać?

Sposobów na to jest co najmniej kilka. Wysokiej jakości katalog SEO:

  • istnieją od kilku lat – im dłużej funkcjonują w sieci, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że będą miały pozytywny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony;
  • posiadają odpowiednie parametry – przede wszystkim Page Authority, Trust Flow, Citation Flow, Domain Rating i Domain Authority (jakość wskaźników zweryfikujesz dzięki popularnym narzędziom, takim jak Ahrefs czy Majestic);
  • zawierają wiele wysokiej jakości linków, które pochodzą z wiarygodnych źródeł;
  • są moderowane albo stanowią część dużych, zaufanych portali, jak Onet czy WP.

Warto pamiętać, że znalezienie dobrego katalogu SEO to nie wszystko. Należy jeszcze zadbać o to, by dodawane w nich wpisy przedstawiające stronę internetową i firmę były odpowiednio zoptymalizowane. Przede wszystkim stwórz atrakcyjny, wyczerpujący i unikalny opis swojej działalności. Uzupełnij również wszystkie pola w formularzu, łącznie z nazwą strony/firmy, branżą, adresem, numerem telefonu czy NIP-em. Pamiętaj też, by naturalnie podlinkować swoją witrynę i dodać atrybut dofollow.

Masowe dodawanie odnośników do katalogów SEO nie jest dobrym pomysłem, ponieważ Google może uznać je za spam. Kilka linków na tydzień umieszczanych w wartościowych witrynach w zupełności wystarczy.

Podsumowanie

  • Katalogi SEO gromadzą linki zewnętrzne prowadzące do innych witryn internetowych.
  • Przed 2013 rokiem katalogi SEO stanowiły główny sposób na poprawianie widoczności stron internetowych w Google.
  • Algorytm Pingwin sprawił, że ważniejsza od liczby linków stała się ich jakość, co zmniejszyło znaczenie tych katalogów.
  • Dzisiaj katalogi SEO mogą wspomóc proces pozycjonowania, ale tylko wtedy, gdy reprezentują odpowiednio wysoką jakość.
  • Szukaj takich katalogów, które istnieją od dłuższego czasu, są zaufane i sprawdzone przez Google oraz zawierają wiele wysokiej jakości linków.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 0

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

22.02.2024 Social Media
21.02.2024 Korekta & Redakcja
20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu