Syndrom Kopciuszka w pracy – jak się objawia

Spis Treści:

Syndrom Kopciuszka może przejawiać się zarówno w życiu prywatnym, jak i na gruncie zawodowym. Najczęściej dotyka kobiet. To zjawisko psychologiczne związane z wartościowaniem siebie w zależności od czynników zewnętrznych. Czym się charakteryzuje syndrom Kopciuszka i jakie są jego przyczyny? Jak można sobie z nim radzić?

Syndrom Kopciuszka – co to?

Syndrom Kopciuszka, zwany także kompleksem Kopciuszka, to nieświadome dążenie kobiety do znalezienia partnera, który się nią zaopiekuje, da jej poczucie bezpieczeństwa, aby mogła osiągnąć (jak jej się wydaje) szczęście absolutne.

Niestety jednocześnie taka kobieta zaniedbuje własne ambicje, rezygnuje z realizacji swoich celów, planów, zainteresowań. Stroni od wszelkiego rodzaju odpowiedzialności zarówno emocjonalnej, finansowej, jak i fizycznej. Szuka osoby, która zadba o te aspekty za nią i uratuje ją przed ciężarem codziennych obowiązków. Kopciuszek nie jest jednak leniwy i roszczeniowy, lecz po prostu nie wierzy w siebie i swoje możliwości.

Syndrom opiera się na idei kobiecości przedstawionej w baśni o Kopciuszku, stąd też wzięła się jego nazwa. Pierwszy raz został opisany przez psychoterapeutkę Colette Dowling, która wydała książkę o kobiecym strachu przed niezależnością.

Syndrom Kopciuszka w pracy

Podświadoma rezygnacja z niezależności może znacząco odbijać się na karierze.

Syndrom Kopciuszka w pracy to przybieranie biernej postawy podczas zadań zespołowych, brak sprawczości i unikanie odpowiedzialności. Takie osoby nie wyznaczają sobie celów, wykonują polecenia innych, ale nie dają nic od siebie, gdyż nie chcą się wychylać i zwracać na siebie uwagi, dzięki temu zyskują poczucie bezpieczeństwa. Niestety jednocześnie tracą przez to szansę na otrzymanie awansu i wyższe zarobki.

Osoby z syndromem Kopciuszka charakteryzuje brak pewności siebie, dlatego nigdy nie pójdą do szefa po podwyżkę, za to w każdej chwili mogą złożyć wypowiedzenie i zrezygnować z pracy. Zazwyczaj przez lata tkwią w zawodach i na stanowiskach, które nie dają im satysfakcji, co więcej – wcale nie dążą do poprawy swojego bytu. Kobiety z syndromem Kopciuszka bardzo często myślą, że dopiero u boku mężczyzn mogą stać się wartościowe i tylko partner jest w stanie zapewnić im godne warunki do życia.

Osoby z kompleksem Kopciuszka cechuje:

  • niska samoocena,
  • brak pewności siebie,
  • bezradność,
  • stała zależność od innych osób,
  • lęk przed odpowiedzialnością,
  • lęk przed krytyką,
  • strach przed wyjściem ze strefy komfortu,
  • idealizacja partnera.

Przyczyny kompleksu Kopciuszka

Kompleks Kopciuszka potrafi sprawiać dużo kłopotów zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Zdaniem psychologów źródła problemu należy szukać w dzieciństwie, kiedy to dzieci – a szczególnie dziewczynki – bardzo często musiały spełniać określone wymagania rodziców oraz role społeczne. Dzieci, które w dzieciństwie były kochane nie za to, jakie są, ale za to, że były posłuszne, w życiu dorosłym mogą borykać się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej.

Jeżeli w dzieciństwie kobieta była krytykowana, traktowana jako bezradne, delikatne, niesamodzielne dziecko, odbierano jej prawo wyrażania własnego zdania, uczuć, najprawdopodobniej w dorosłym życiu także będzie niesamodzielna. Zamiast wierzyć w siebie i żyć na swoich zasadach, będzie skupiona na szukaniu księcia z bajki, który się nią zaopiekuje. Zamiast rozwijać się zawodowo, walczyć o awans, będzie tkwić na bezpiecznym, jednak mało satysfakcjonującym stanowisku.

Czy można czuć się niekompetentnym do tego, aby samodzielnie decydować o swoim życiu? Okazuje się, że tak. Niemniej jednak niezależnie od tego, jakie wychowanie odebraliśmy od rodziców, będąc dorosłym człowiekiem, odpowiadamy za siebie i możemy zmienić swoje życie na lepsze. Pierwszym krokiem jest samoświadomość, czyli zdanie sobie sprawy z istnienia problemu.

Syndrom Kopciuszka – jak sobie z nim radzić?

Najważniejsze w przypadku syndromu Kopciuszka jest to, aby zauważyć w ogóle istnienie problemu.

Zastanów się skąd i dlaczego biorą się w Twojej głowie takie myśli, następnie zacznij działać. Droga nie będzie prosta, jednak przyniesie wymierne korzyści zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym.

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że Twoja wartość nie jest od nikogo zależna. Tak naprawdę tylko do Ciebie zależy to, czy będziesz robić to, co lubisz, oraz z kim się zwiążesz. Zarówno budowanie kariery zawodowej, jak i zdrowej relacji z partnerem wymaga zaangażowania.

Możesz zacząć od wyznaczenia sobie specjalnej przestrzeni, w której będziesz aktywną osobą. Potraktuj to jako wyzwanie i sposób na samorozwój, zacznij przejmować inicjatywę w wybranej dziedzinie życia. Weź udział w ciekawym szkoleniu, kursie, zacznij zabierać głos na spotkaniach w pracy, nie bój się przedstawiać swoich pomysłów, rozwijaj zainteresowania.

Małe sukcesy pomogą Ci budować pewność siebie. Dużo wiedzy na temat budowania poczucia własnej wartości znajdziesz w poradnikach, książkach popularnonaukowych, dobrym pomysłem może okazać się także psychoterapia, gdzie z pomocą specjalisty zajrzysz w głąb siebie i znajdziesz wiele odpowiedzi.

Podsumowanie

  • Syndrom Kopciuszka to zjawisko psychologiczne polegające na podświadomej rezygnacji z niezależności na rzecz poczucia bezpieczeństwa.
  • Poczucie to może może negatywnie wpływać zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe.
  • Osoby borykające się z syndromem Kopciuszka pozostają bierne, unikają odpowiedzialności, bardzo często rezygnują ze swoich planów, celów, ambicji.
  • Wśród przyczyny syndromu Kopciuszka można wymienić między innymi brak pewności siebie, bezradność, lęk przed zmianami i krytyką.
  • Jak radzić sobie z syndromem Kopciuszka? Przede wszystkim trzeba zacząć działać i pracować nad rozwojem osobistym.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.5

Dominika Cudziło

Copywriterka z pasji, dziennikarka z wykształcenia. Pracą z tekstem zajmuje się od 2011 roku. Tworzy wartościowe treści, które zwiększają rozpoznawalność firm w sieci. Specjalizuje się w artykułach sponsorowanych, tekstach na strony WWW, dużo przyjemności sprawia jej także tworzenie treści na potrzeby sklepów internetowych. W swojej pracy stawia na proste, skuteczne rozwiązania, ale nie lubi sztampy. Pisanie to jej sposób na życie. W dalszym ciągu pisze wiersze do szuflady, praktykuje też pisanie ekspresywne. W wolnych chwilach czyta książki albo maluje abstrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.09.2024 Korekta & Redakcja
04.09.2024 Social Media
03.09.2024 Marketing
02.09.2024 Porady & Ciekawostki
30.08.2024 E-commerce
29.08.2024 Copywriting
28.08.2024 Korekta & Redakcja
27.08.2024 Social Media
26.08.2024 Pozycjonowanie

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu