Q&A – czym jest?

Spis Treści:

Pytania i odpowiedzi, czyli w skrócie Q&A, to coraz powszechniejszy element stron internetowych. W poniższym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób je formułować, aby przyniosły korzyści biznesowe.

Q&A – co to jest?

Już na wstępie wyjaśniliśmy, co to znaczy Q&A. Jest to nic innego, jak skrót nazwy Questions and Answers (ang. pytania i odpowiedzi).

Często zamiennie używa się określenia FAQ, czyli Frequently Asked Questions (ang. najczęściej zadawane pytania).

Q&A to narzędzie, które jest coraz częściej stosowane na portalach informacyjnych, stronach i platformach e-commerce.

Wynika to z faktu, że znacząco poprawia UX strony, umożliwiając zebranie kluczowych informacji w jednym miejscu. Wraz z tym generuje szereg korzyści biznesowych.

Q&A – korzyści

Zalety tego rozwiązania obejmują zarówno komfort użytkowników, jak i kwestię SEO.

Komfort użytkowników

Zestawienie pytań i odpowiedzi jest wysoce skuteczną formą przedstawiania ważnych informacji. Czytelnik z łatwością przyjmuje perspektywę pytającego i szybko rozwiewa swoje wątpliwości po przeczytaniu potrzebnej odpowiedzi.

Warto zaznaczyć, że często Q&A ma formę listy rozwijanej, co oznacza możliwość wyświetlenia tylko tych treści, jakich użytkownik potrzebuje. Jest to spore ułatwienie w porównaniu do tradycyjnych bloków tekstowych, gdzie nadmiar informacji utrudnia wyszukanie tych pożądanych.

Mówiąc inaczej, narzędzie Q&A nie tylko zwięźle i precyzyjnie prezentuje wiadomości, ale również porządkuje je. Dzięki temu każdy może znaleźć to, czego szuka!

Pozycjonowanie

Zasadność Q&A w optymalizowaniu strony pod SEO wynika z pojawienia się algorytmu Koliber, który rozpoczął swoje działanie w sierpniu 2013 roku. Wtedy też pisanie tekstów pod SEO zmieniło swoją formę – zamiast ściśle dopasowywać frazy kluczowe, skupiło się na tworzeniu bardziej złożonych sformułowań, które lepiej odpowiadają intencjom użytkownika.

Co ma do tego wszystkiego Q&A? Ano to, że stanowi świetną metodę do realizowania założeń algorytmu Koliber. Pozwala zastosować słowa kluczowe w pytaniach, jakie mogą pojawiać się w wyszukiwarce. Tym samym sprawia, że tekst celniej odpowiada potrzebom użytkownika, co wzmacnia pozycjonowanie treści.

Z kolei lepsza widoczność w Google nasila ruch na stronie, zwiększając liczbę potencjalnych klientów. Wniosek z tego jest taki, że Q&A może przełożyć się nawet na wzrost sprzedaży. To niewątpliwie solidny argument, by wdrożyć owo rozwiązanie do swojej strony.

Jak napisać Q&A?

Znając już korzyści płynące z tego narzędzia, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można to wykorzystać.

Zamieść słowa kluczowe

Po pierwsze, zadbaj o to, by w pytaniach zastosować frazy kluczowe (najlepiej w różnych odmianach). Dzięki temu dostosujesz się do wymagań wspomnianego algorytmu Koliber.

Idealnie będzie, jeśli pytania pokryją się z tym, co rzeczywiście wpisują użytkownicy w wyszukiwarkę. Im lepiej odkryjesz ich potrzeby, tym wyższą pozycję w wyszukiwarce uzyska Twój tekst.

Bądź praktyczny

Questions & Answers służy przedstawieniu informacji na stronie. Wykorzystaj to w pełni, odpowiadając na wszystkie pytania, z którymi często się spotykasz. Dzięki temu zwolnisz siebie z obowiązku notorycznego wyjaśniania wątpliwych kwestii klientom. Klienci szybciej znajdą odpowiedź, a Ty zaoszczędzisz dodatkowy czas!

Jeśli często otrzymujesz zapytanie dotyczące tego, czy wystawiasz fakturę, zamieść tę informację w formie Q&A.

Przykład:

Dodaj pytanie: „Czy otrzymam fakturę?” oraz odpowiedź „Tak, faktura zostanie przesłana niezwłocznie po zakończeniu zlecenia” itd.

Stosuj odpowiednią formę

Pamiętaj, że odbiorca utożsamia się z pytaniami, dlatego powinny one cechować się formą 1 os. l.p.

Przykład:

Trzymając się powyższego przykładu, poprawny zapis to „Czy otrzymam fakturę?”, a niepoprawny: „Czy wystawimy fakturę?”.

Przykład Q&A

Poniżej prezentujemy, jak Questions & Answers wygląda w praktyce. Na cele przykładu używamy najpopularniejszej formy, czyli listy rozwijanej.

Co to znaczy Q&A?

Q&A to angielski skrót od wyrażenia Questions & Answers, który oznacza po polsku „Pytania i odpowiedzi”.

Często spotykanym synonimem jest FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania.

Jakie są korzyści Q&A?

Podstawowe zalety tego rozwiązania to uporządkowanie informacji i większa wygoda dla użytkowników. Nie bez znaczenia pozostaje również wzrost pozycji w wyszukiwarce, który przekłada się na większy ruch organiczny.

Jak napisać Q&A?

Podczas tworzenia pytań i odpowiedzi staraj się rozwiewać najczęstsze wątpliwości, z jakimi boryka się użytkownik. Im więcej informacji, tym lepiej.

Ponadto użycie fraz kluczowych w pytaniach może przełożyć się na dodatkową poprawę pozycjonowania. Staraj się jednak wkomponować je w sposób naturalny i urozmaicony.

Czy warto zamieszczać pytania i odpowiedzi?

Oczywiście. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, zastosuj to narzędzie – ma bowiem znaczną przewagę nad tradycyjnym przekazem informacji. Uporządkowana i intuicyjna struktura, a także możliwość zastosowania fraz kluczowych long tail, to bezdyskusyjne wskazania, by stosować Q&A.

Podsumowanie:

  1. Q&A to pytania i odpowiedzi, które coraz częściej zamieszcza się na stronach i sklepach internetowych, a także portalach informacyjnych.
  2. Zalety tego rozwiązania, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek wad, wyraźnie obrazują jego potencjał. Przede wszystkim wzmacnia pozycjonowanie i ułatwia znajdowanie informacji, ale korzyści obejmują nawet wzrost sprzedaży czy odciążenie działu obsługi klienta.
  3. Podczas tworzenia pytań i odpowiedzi skup się na praktycznych problemach, z którymi mierzą się Twoi klienci. Nie zapomnij o zamieszczaniu fraz kluczowych, by wzmocnić widoczność tekstu. Możemy uznać pytania za wzorowe, jeśli są identyczne z tymi, jakie użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Baza Wiedzy

Ostatnio na blogu

21.09.2021 Content Marketing
20.09.2021 Copywriting
15.09.2021 Pozycjonowanie
14.09.2021 Marketing
13.09.2021 Marketing
10.09.2021 E-commerce
09.09.2021 Marketing
08.09.2021 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Zamów treści

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy