Strategia produktu – jak ją ułożyć?
Skuteczny marketing opiera się na przemyślanych działaniach, a te nie byłyby możliwe, gdyby nie odpowiednia strategia produktu. Dlatego w niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jak ułożyć optymalny plan, który poprawi wyniki biznesowe Twojej firmy.
Co to jest strategia produktu?
Strategia produktu polega na możliwie ścisłym dopasowaniu oferowanego produktu do wymagań klientów.
Musi skupiać się na każdym etapie – od tworzenia zarysu produktu, przez jego rozwój, promocję, sprzedaż, a nawet fazę schyłkową, czyli znikanie z rynku.
W strategii produktowej planujesz, jak rozwijać swoje produkty, by sięgali po nie klienci.
Aby ją ułożyć, należy zaplanować wszystkie działania, które będą oddziaływać na potrzeby odbiorców i wytwarzać decyzję zakupową.
Do tego celu służą nam modele marketingowe, gdyż umożliwiają dokładną analizę procesu sprzedażowego, przez jaki musi przejść produkt. Omówmy najpopularniejszy z nich, czyli marketing mix, zwany również koncepcją 4P.
Podstawowe założenia strategii
W tym schemacie rozpatrujemy cztery podstawowe filary, które wpływają na relację między firmą a potencjalnym klientem.
- Product (produkt) – czyli jego walory użytkowe, jakość, atrakcyjność, rozpoznawalność i wszelkie inne cechy dotyczące stricte tego produktu. Jest to Twój punkt wyjścia, bez którego skuteczna sprzedaż nie jest możliwa.
- Price (cena) – w tym aspekcie należy przemyśleć adekwatną cenę za oferowany produkt, a także możliwe zniżki, które zachęcą odbiorców do kupna.
- Place (miejsce) – chodzi o dystrybucję, a więc zaplanowanie optymalnych rozwiązań tego, w jaki sposób produkt może dotrzeć do klienta. Konieczna jest odpowiedź na pytania, jak wygląda przebieg transakcji, czy występuje problem z dostępnością itd.
- Promotion (promocja) – określa metody zareklamowania produktu, takie jak copywriting, content marketing czy działania w social media.
Warto zaznaczyć, że występuje wiele pokrewnych alternatyw dla modelu 4P. Przykładem jest 8P, który wzbogaca schemat o cztery dodatkowe filary (people, process, psychical evidence, pleasure) bądź 4C, który każe spojrzeć na strategię produktu z perspektywy klienta (cost, communication, convenience, consument).
Na potrzeby zwięzłości będziemy się jednak trzymać podstawowego schematu. Sprawdzimy na podstawie praktycznych przykładów, jak wygląda strategia produktu wedle przedstawionych wskazówek.
Strategia produktu – jak ją ułożyć?
Do sporządzenia strategii potrzebujemy zarówno szczegółowej oceny naszych zasobów, jak i zewnętrznej analizy rynkowej. Zacznijmy od tej pierwszej.
Produkt
Sprecyzowanie właściwości, jakimi wyróżnia się produkt na tle konkurencji, to ważna kwestia pod kątem przyszłej promocji. Co więcej, pozwala wykryć i wyeliminować wady, a także skupić się na atutach, które przyciągną klientów.
Przede wszystkim, musisz mieć pewność, po co chcesz tworzyć dany produkt i jak przysłuży się potencjalnym klientom. Należy to wiedzieć przed jego powstaniem. Zadaniem produktu jest odpowiadanie na potrzeby odbiorców, a nie sama sprzedaż.
Dlatego tak ważna jest świadomość tego, dla kogo tworzysz i z jakiego powodu.
Przy sprzedaży napojów pomarańczowych należy rozważyć między innymi:
- Smak – czy produkt jest wystarczająco słodki? Co można w nim poprawić?
- Wygląd – czy napój ma odpowiedni, nasycony kolor? W jaki sposób można go poprawić?
- Opakowanie – czy wygląd przyciąga uwagę? Czym się wyróżnia – kształtem, a może łatwością otwierania? Czy informacja o witaminach bądź obniżonej zawartości cukru jest na nim wyróżniona?
Oczywiście jest to zaledwie ułamek – im więcej cech przeanalizujemy, tym lepiej zaplanowana będzie finalna strategia produktu.
Cena
Polityka cenowa to elastyczna kwestia i – wbrew pozorom – należy ją bardzo dokładnie przemyśleć. Cena zakupu nie jest bowiem uzależniona wyłącznie od kosztów produkcji. Jest złożona również z finansowych nakładów na promocję, metody dystrybucji, marży oraz profilu potencjalnych klientów.
Firma, która sprzedaje świeżo tłoczone soki z wyselekcjonowanych pomarańczy, będzie oferować swój produkt w wyższej cenie. Nie oznacza to jednak, że stoi na przegranej pozycji względem popularnych napojów z marketu. Po prostu kieruje ofertę do innej grupy odbiorców, a jej produkt ma zupełnie inną specyfikę od masowych płynów znajdujących się na sklepowych półkach.
Jak widzisz, mniej nie znaczy lepiej, a wysoka cena również ma swoje zastosowanie w strategii produktowej. Kluczem jest adekwatność, gdyż potencjalni klienci poniosą wydatek tylko wtedy, gdy będzie miał on swoje pokrycie w nabytym produkcie.
Miejsce
Zaplanowanie kanałów dystrybucji to kolejny milowy krok w ułożeniu strategii produktowej. W końcu klient może go nabyć wyłącznie za określonym pośrednictwem, np. placówki czy sklepu internetowego. Wybór nie pozostaje bez wpływu na cenę i dalszą politykę biznesową.
Sklep internetowy jest strzałem w kolano dla firmy, która reklamuje soki jako świeżo wyciskane. Wąskie zdefiniowanie produktu oraz grupy docelowej wymaga od niej zupełnie innego wyboru, gdyż dwudniowa wysyłka niweluje główny atut oferty. Lepszą metodą dystrybucji może okazać się na przykład mała wysepka w galerii handlowej, gdzie klient otrzyma produkt w trzy minuty od zamówienia, a przy okazji będzie mógł podejrzeć cały proces przygotowania soku.
Wynika stąd, że odpowiednia decyzja jest po części ukształtowana przez specyfikę oferty. Należy więc określić optymalne rozwiązania spośród dostępnych opcji, aby zachować dobrą jakość przy atrakcyjnych cenach.
Promocja
Ostatnim, ale nie mniej ważnym filarem, jest sposób promocji. Świetny produkt i niska cena nie zdadzą się na nic, jeśli informacja o ofercie nie dotrze do potencjalnych klientów. Co na to zaradzić? Ponownie – wybrać najlepszą metodę spośród wielu możliwości. Brzmi to ogólnie, lecz w każdym biznesie kryje się inna odpowiedź.
Jeśli firma sprzedaje świeże soki w galerii handlowej, reklama telewizyjna byłaby srodze kosztowna, a efekty – wątpliwe. Ludzie z całego kraju nie muszą w końcu wiedzieć, że w jakimś mieście kryje się budka blendująca pomarańcze. Wszak grupą docelową są osoby znajdujące się w galerii, a nie w innym województwie. Dlatego, zważając na impulsywny charakter decyzji zakupowej, lepiej byłoby zadbać o lokalną promocję, np. przyciągający wygląd miejsca sprzedaży bądź marketing sensoryczny.
Pamiętajmy więc, że każdy sposób promocji wiąże się z określonym nakładem kosztów i pracy. Należy zatem kierować się metodami ściśle adekwatnymi do wybranej grupy docelowej, aby działania były oszczędne, a zarazem skuteczne.
W dzisiejszych czasach trudno znaleźć branżę, w której nie spotkasz się z dużą konkurencją, a tym samym – wysokimi oczekiwaniami klientów.
Dlatego musisz przygotować strategię produktową, która będzie obejmowała każdy etap produktu – jego koncepcję, kształtowanie cech i funkcji, dystrybucję na rynek, wszelkie zmiany, które mają go ulepszyć, ale też plan na czas, w którym produkt będzie przynosił straty, a jego cykl życia zmierzał ku końcowi.
Podsumowanie
- Strategia produktu to stworzenie planu pozwalającego na dopasowanie produktu do oczekiwań i potrzeb klienta.
- Jednym ze sposobów na jej stworzenie jest wykorzystanie koncepcji marketingowej 4P.
- Strategia powinna obejmować wszystkie etapy – od powstania, przez rozwój po fazę końcową życia produktu.
- Dla każdego biznesu proces ten będzie wyglądał inaczej, dlatego warto przeanalizować wewnętrzne możliwości firmy, jak i zewnętrzne wymagania rynkowe.
- Odpowiednia strategia produktowa przekłada się na efektywniejsze działania i wyższe wyniki sprzedaży – a to jest podstawowym celem każdego przedsiębiorstwa.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz