Jak wydać książkę? Poznaj 3 opcje publikacji
Wydanie książki jest jednym z najważniejszych kroków w karierze pisarza. Udostępnienie tekstu publiczności daje jej możliwość oceny Twojej wielomiesięcznej lub wieloletniej pracy. Wybór sposobu publikacji może mieć duży wpływ na to, jak praca zostanie przyjęta. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwości i poznać ich główne zalety i wady. Tradycyjne wydawnictwo, self-publishing czy vanity publishing – którą opcję wybrać i jak wydać książkę?
Jak wydać książkę? Sposoby publikacji
Dla autorów, którzy decydują się na wydanie książki, zakończenie pisania jest początkiem kolejnego etapu, pełnego dylematów i niepewności. Wybór sposobu publikacji jest pierwszym elementem tej drogi.
Idealnie byłoby, gdyby autor stawiał ostatnią kropkę, przekazywał książkę agentowi, a ten wiedziałby od razu, do którego wydawnictwa pójść. Niestety agenci literaccy w Polsce raczej nie zajmują się debiutantami, a działalność agencji, które oferują pomoc przy pierwszej książce, pozostawia zwykle wiele do życzenia, więc zdecydowanie warto liczyć na siebie.
Jeśli zastanawiasz się, jak wydać książkę, masz do wyboru trzy opcje:
- tradycyjne wydawnictwo;
- self-publishing;
- vanity publishing.
Każda z tych możliwości ma swoje zalety i wady, które postaramy się dokładnie omówić.
Tradycyjne wydawnictwo – doświadczenie i profesjonalizm
Tradycyjne wydawnictwo podpisuje umowę z autorem i zajmuje się wszystkim etapami publikacji – od pierwszej redakcji po dystrybucję do księgarni i promocję książki. Wypłaca pisarzowi wynagrodzenie zależne najczęściej od liczby sprzedanych egzemplarzy (twórca otrzymuje zazwyczaj ok. 2% ceny danej pozycji).
Decydując się na tę metodę wydania książki, musisz pamiętać o dostosowaniu się do profilu wydawniczego, czyli tematyki i gatunku, które obsługuje dane wydawnictwo.
Wysyłanie poezji tam, gdzie zajmują się wyłącznie prozą, nie ma sensu i daje gwarancję niepowodzenia. Istotne jest też właściwe sformatowanie maszynopisu zgodne z zaleceniami, które najczęściej można znaleźć na stronie internetowej konkretnego wydawcy.
Musisz również pamiętać, że decydując się na tę opcję, warto uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi czasami kilka miesięcy.
Zalety
- Profesjonalne usługi – gwarancja usług redakcyjnych, graficznych oraz marketingowych, które mogą znacząco zwiększyć jakość finalnego produktu.
- Dystrybucja – wydawcy mają ustanowione kanały dystrybucji, dzięki czemu Twoja książka może trafić do szerokiego grona czytelników.
- Prestiż – publikacja w tradycyjnym wydawnictwie może zwiększyć Twoją wiarygodność jako godnego uwagi autora.
- Finansowanie – nie musisz pokrywać żadnych kosztów związanych z procesem publikacji.
Wady
- Kontrola – wydawnictwo ma ostateczne zdanie na temat treści, stylu i wyglądu Twojej książki.
- Czas – proces wydawniczy może być długotrwały. Czas od przesłania manuskryptu do ostatecznej publikacji może trwać nawet kilka lat.
- Zyski – wydawnictwo ponosi wszystkie koszty związane z wydaniem książki, ale odbiera znaczną część zysków z jej sprzedaży.
Self-publishing – pełna kontrola nad dziełem
W przypadku self-publishingu autor nie współpracuje z żadnych wydawnictwem, lecz samodzielnie podejmuje się opublikować swoją książkę. Musi więc wynająć wszystkie osoby i usługi, które zapewnia tradycyjne wydawnictwo – redaktora, korektora, składacza, drukarnię, dystrybucję itp.
Self-publishing daje autorowi pełną kontrolę nad procesem publikacji.
W tym przypadku ponosisz całkowity koszt, ale masz pewność, że Twoja książka w krótkim czasie będzie mogła trafić do rąk czytelników. Pamiętaj, żeby poszukać dobrych firm, które m.in. zadbają o korektę i redakcję Twojego tekstu, wyślą samodzielnie opublikowany egzemplarz do Biblioteki Narodowej i zapewnią Ci promocję książki. Możesz skorzystać z usług specjalnych agencji, które oferują zestaw usług dla self-publisherów lub wynająć kilka osób. Powinieneś również założyć działalność gospodarczą, jeśli planujesz rozwijać się jako autor i uczynić z pisania stały dochód.
Zalety
- Kontrola – masz wpływ na treść, wygląd, projekt okładki i promocję swojej książki.
- Zyski – otrzymujesz cały zysk ze sprzedanej książki.
- Szybkość publikacji – cały proces trwa o wiele krócej niż w przypadku tradycyjnych wydawnictw.
Wady
- Koszty – opłacasz cały proces publikacji, w tym korektę, redakcję, projekt okładki, druk i dystrybucję (jest szansa, że wszystko się zwróci, ale ryzyko, że będzie inaczej, również jest realne).
- Dystrybucja – często musisz samodzielnie znaleźć kanały dystrybucji, co może być bardzo trudne.
- Autorytet – wydawnictwa self-publishing wciąż cieszą się mniejszą renomą niż tradycyjne, co może wpływać na gorsze postrzeganie Twojej osoby na rynku wydawniczym.
Vanity-publishing – samoobsługa wydawnicza
Vanity publishing to forma publikacji, w której autor płaci wydawnictwu za wydanie książki.
Decydując się na wydanie książki przez vanity publishing, musisz pamiętać, że firma nie czerpie zysków ze sprzedaży, więc nie zależy jej na dystrybucji, promocji i poczytności Twojej książki. Zazwyczaj wydawnictwa vanity przyjmują każdego autora, który zapłaci odpowiednią sumę, a ta sięga często rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Zalety
- Czas – szybki proces publikacji.
- Koszt – niższy niż w przypadku self-publishingu.
- Kontrola – drukarnia przejmuje część zadań związanych z publikacją, ale autor nadal ma pewną kontrolę nad procesem.
Wady
- Koszty – autor musi ponieść koszty związane z usługami wydawnictwa.
- Reputacja – vanity publishing nie cieszy się najlepszą reputacją w branży, co może wpłynąć na odbiór Twojej książki przez czytelników i recenzentów.
- Brak wsparcia promocyjnego i merytorycznego – musisz sam wypromować swoją książkę i mieć pewność, że faktycznie jest ona dobrej jakości.
Przeczytaj również
Wydawanie książki – wybór wydawnictwa
Jak widzisz, wybór odpowiedniego wydawnictwa może zależeć od wielu czynników, jeżeli więc wciąż nie możesz go dokonać, spróbuj zastanowić się nad kilkoma kwestiami.
- Jakie są Twoje cele jako autora?
Jeżeli chcesz mieć pełną kontrolę nad procesem publikacji, self-publishing może być dla Ciebie. A jeżeli wolisz skupić się na pisaniu i pozostawić proces wydawniczy profesjonalistom, wybierz tradycyjne wydawnictwo. Natomiast, jeśli zależy Ci tylko na tym, żeby szybko wydać książkę, rozważ vanity publishing. - Czy rozumiesz, jak działa proces wydawniczy?
Weź pod uwagę, że każda z metod publikacji to specyficzne procesy. Czy potrafisz nimi zarządzać? A może wolisz powierzyć to profesjonalistom? Twoje preferencje w tym zakresie pomogą Ci dokonać wyboru. - Czy chcesz opłacać publikację?
To chyba podstawowe pytanie, które warto postawić sobie już na samym początku. - Czy wiesz, jak wypromować książkę?
Niezależnie od wybranej metody publikacji marketing może być kluczem do jej sukcesu. Czy potrafisz samodzielnie przeprowadzić działania promocyjne? - Czy wiesz, jak znaleźć kanały dystrybucji?
Tylko tradycyjne wydawnictwa mają dostęp do szerokich sieci dystrybucyjnych, co pozwala na dotarcie do szerokiego grona czytelników.
Nie spiesz się z wyborem. Pamiętaj, że to ważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Upewnij się, że wiesz, co jest najlepsze dla Ciebie, Twojej książki i Twojej kariery jako autora.
Podsumowanie
- Wydanie książki to proces, który zaczyna się od postawienia ostatniej kropki w tekście. Wybór wydawnictwa może mieć realny wpływ na sukces publikacji.
- Jak wydać książkę? Autor ma do wyboru jedną z trzech ścieżek: tradycyjne wydawnictwo, self-publishing i vanity publishing.
- Decyzja o wyborze wydawnictwa powinna być oparta m.in. na celach autora, znajomości procesu wydawniczego czy możliwościach finansowych.
- Ważne jest, aby autor książki dokonał świadomego wyboru, który najlepiej spełnia jego oczekiwania i potrzeby.
Chcesz napisać i wydać własną książkę? Weź udział w naszym kursie pisania powieści. Oferujemy indywidualne konsultacje oraz konkretne porady, które wzbogacą Twój warsztat pisarski i pomogą w wydaniu książki.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz