Kolory w marketingu – czy wiesz, jak działają?

Spis Treści:

Brand design to jeden z aspektów, który wyróżnia firmę na rynku. Skrupulatne budowanie tożsamości marki jest równoznaczne z skutecznym marketingiem. Na to pojęcie natomiast składa się szereg elementów, które pozwalają zaznajomić odbiorcę z produktem, ofertą bądź usługami. Niewielu jednak zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt, którym pozostaje charakterystyczna dziedzina w psychologii, a mianowicie psychologia kolorów.

Kolory z perspektywy brand design

Barwy działają w sposób wyraźny na psychikę. Dla przykładu niebieski uspokaja i pozwala się skoncentrować, natomiast czerwony pobudza. Kolory w marketingu mają więc ogromny wpływ na odbiorcę, gdyż wpływają bezpośrednio na to, w jaki sposób klient postrzega markę.

Wbrew pozorom na wybór produktu wpływa nie tylko opakowanie, a także ilość elementów w ofercie.

Wielu klientów bardzo dużą uwagę przywiązuje do koloru. Zbyt duża ilość wariantów zniechęca, natomiast źle dobrana paleta barw również skutecznie odstraszy potencjalnego nabywcę.

W psychologii znana jest mechanika 5 sekund. W tym właśnie czasie większość ludzi wyrabia sobie opinię o nowo poznanej osobie. Tak samo jest w przypadku produktów. Wszystko podporządkowane jest pierwszemu wrażeniu, a więc decyzja czy kupić opiera się na kolorze opakowania bądź strony internetowej. Psychologia kolorów ma w tym kontekście niesamowite znaczenie.

Jakie kolory więc wybierać przy budowaniu wizerunku marki?

Przede wszystkim postaw na niebieski, złoty i zielony. Wszystkie te barwy wzbudzają zaufanie u odbiorcy. Dodatkowo w świetle badań wiele osób po prostu lubi niebieski bądź uważa go za swój ulubiony kolor. Warto w tym aspekcie kierować się po prostu statystykami.

Niebieski jest kolorem porządku i lojalności. Dodatkowo pozwala się skoncentrować, a przez to łatwiej wybrać odpowiedni dla siebie produkt lub usługę.

Zieleń kojarzy się z kolei z wiosną, a przez to pozwala nabrać nieco bardziej ciepłego nastawienia przy wyborze. Kolor ten wybierany jest również najczęściej w przypadku marek sprzedających żywność bądź artykuły pochodzenia naturalnego.

Złoty z kolei kojarzy się z karierą oraz dostatkiem. Jeśli poszukujesz partnerów biznesowych, niebieski będzie konkurował u Ciebie ze złotym i jego odcieniami.

Jakich kolorów definitywnie się wystrzegać?

Tutaj konieczna jest znajomość grupy docelowej. Kobiety nie lubią szarego i brązowego. Uwielbiają za to fioletowy i zielony. Wbrew pozorom różowy nie zawsze jest dobrym wyborem, gdyż utożsamiany z kobiecością, nie jest atrakcyjny dla kobiet. Mężczyźni nie przepadają za to za fioletowym i brązowym.

Obie płcie skłaniają się przy tym ku niebieskiemu, co sprawia, że wybór staje się jasny! Kolor ten będzie wręcz idealny w przypadku szerokiego spektrum marek bez względu na ich asortyment i zakres świadczonych usług. Pamiętaj także, aby dobrze się zastanowić nad pomarańczowym. Ta barwa może kojarzyć się z pośpiechem i impulsywnością, a nie w każdym biznesie jest to wskazane.

Podsumowanie

  1. Brand design to jeden z aspektów, który wyróżnia firmę na rynku.
  2. Kolory w marketingu mają ogromny wpływ na odbiorcę, gdyż wpływają bezpośrednio na to, w jaki sposób klient postrzega markę.
  3. Aby mądrze wybrać barwy dla swojego biznesu, niezbędne jest określenie grupy docelowej.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Przemysław Babiec

Prawnik z wykształcenia, copywriter z pasji, a prywatnie opiekun papug i fascynat sportów walki. Doskonale wie, w jaki sposób podejść do odbiorcy docelowego i tworzyć w pełni zindywidualizowane treści. We współpracy z Przemkiem stworzysz zaplecze merytoryczne dla Twoich usług, a także dopracujesz ofertę w najdrobniejszych szczegółach. Autor tworzy treści skierowane bezpośrednio do czytelnika, proste w odbiorze i zachęcające do zapoznania się z marką. Wystarczy, że sprecyzujesz swoją koncepcję lub potrzeby, a Przemek przeleje je na papier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

20.02.2024 Marketing
19.02.2024 Pozycjonowanie
16.02.2024 Porady & Ciekawostki
15.02.2024 Copywriting
14.02.2024 Korekta & Redakcja
13.02.2024 Porady & Ciekawostki
12.02.2024 Social Media
09.02.2024 Korekta & Redakcja
08.02.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu