Czym jest marketing? Definicja oraz rodzaje

Spis Treści:

Marketing stanowi nieodłączny element każdego przedsiębiorstwa. To dzięki niemu firmy mogą dotrzeć z ofertą do potencjalnych klientów i zwiększyć sprzedaż. Ważny jest jednak wybór właściwych działań, dlatego omówimy, czym jest marketing oraz jakie są jego rodzaje.

Marketing – co to jest?

Marketing jest sztuką sprzedawania produktów za pomocą kreowania, promocji oraz dostarczania towarów/usług konsumentom i organizacjom (Philip Kotler).

Jak widzimy, pojęcie marketingu jest pojemne, gdyż obejmuje zespół działań, których końcowym efektem jest sprzedaż. To sprawia, że sama definicja nie mówi nam za wiele – w końcu każda firma cechuje się unikalną drogą do osiągnięcia tego celu.

Aby więc dobrać odpowiednie działania, musimy poznać rodzaje marketingu, które mają zastosowanie w określonych sytuacjach.

Rodzaje marketingu

Istnieje wiele odmian marketingu, a nowe wciąż się tworzą (między 2017 a 2021 rokiem Wikipedia zwiększyła ich liczbę z 19 do 23). Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z postępującej cyfryzacji.

W najprostszym podziale wyróżniamy marketing internetowy oraz tradycyjny.

Marketing internetowy

Inbound marketing (ang. marketing przychodzący) polega na tworzeniu wartości, którą odbiorcy sami znajdą.

Przykładem są merytoryczne artykuły blogowe, infografiki czy webinary. Potencjalni klienci trafią na takie użyteczne materiały, równocześnie poznając markę oraz jej ofertę.

Jest to skuteczny sposób, by trafić na odbiorców, którzy z większym prawdopodobieństwem dokonają zakupów.

Outbound marketing

Analogicznie, outbound marketing (ang. marketing wychodzący) bazuje na wyświetlaniu reklam wbrew woli odbiorców.

Przykładem są reklamy TV, banery reklamowe oraz kampanie w Google Ads. Ta metoda umożliwia szybkie dotarcie do określonej grupy odbiorców – niestety kosztem niższej konwersji.

Co ciekawe, możemy również dokonać podziału marketingu pod kątem koncepcji. Największą popularnością cieszy się tzw. marketing mix, składający się z czterech filarów (4P): produktu, ceny, miejsca dystrybucji oraz sposobu promocji. Wynika to z faktu, że model ten przejrzyście określa, w jaki sposób firma wpływa na rynek. Idea doczekała się rozwinięcia pod postacią 8P czy 4C.

Rodzaje marketingu – który jest lepszy?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj marketingu stosować. Właściwy wybór jest uzależniony od 4 czynników:

  • branży
  • grupy docelowej
  • zasobów firmy (rozpoznawalność marki, wielkość strony internetowej itd.)
  • budżetu inwestycyjnego

Każdy z nich wpływa w istotnym stopniu na właściwą strategię marketingową.

Definicja marketingu internetowego jest wybitnie intuicyjna – wykorzystywanym narzędziem jest tutaj Internet. Do jego odłamów zaliczamy:

  • Content marketing – działania, które wykorzystują atrakcyjną, użyteczną treść, aby wykreować ekspercki wizerunek marki, a także zwiększyć pozycjonowanie strony internetowej.
  • Remarketing – rodzaj marketingu polegający na wyświetlaniu reklam osobom, które odwiedziły wcześniej stronę i znają już markę.
  • Marketing szeptany (buzz marketing) – stosowany na rozmaitych forach internetowych, gdzie wzbudza się tematyczną dyskusję, która ma na celu „okazyjne” wypromowanie oferty.
  • Social media marketing – prowadzenie działań na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn), angażujących użytkowników i zachęcających do skorzystania z oferty.
  • SEM – marketing w wyszukiwarkach internetowych, złożony z dwóch elementów: SEO oraz PPC. Pierwszy polega na optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek, aby zwiększyć jej widoczność i w konsekwencji generować ruch organiczny. Zadaniem drugiego jest wyświetlenie reklam za pomocą platformy Google Ads, aby przyciągać klientów i kreować ruch płatny.

Marketing tradycyjny

Pojęcie marketingu tradycyjnego, zwanego także klasycznym, również nie przysparza większych trudności. Zaliczamy do niego techniki „off-line”, które były stosowane jeszcze przed wynalezieniem Internetu, czyli roznoszenie ulotek, reklama w gazecie, a także:

  • Marketing sportowy – wykorzystujący sponsoring związany ze sportem, na przykład wyświetlenie reklamy podczas relacji wydarzenia, umieszczenie marki na banerze itp.
  • Marketing sensoryczny – angażujący zmysły, aby wywołać skojarzenia z marką. Do jego najpopularniejszych odmian zaliczamy audiomarketing (słuch) oraz aromamarketing (zapach).
  • Shopper marketing – ma miejsce bezpośrednio w sklepie. Jego celem jest przekonanie potencjalnych konsumentów, którzy znajdują się w punkcie sprzedaży, do zakupów.

Inbound marketing

Wymieniliśmy rodzaje marketingu w zależności od wykorzystywanego medium, natomiast możemy dokonać podziału również pod kątem dotarcia do grupy docelowej.

Przykład:
  • Branża IT nie odniesie korzyści z impulsywnego marketingu sensorycznego, gdyż zlecenia mają charakter inwestycyjny i są poparte chłodną kalkulacją. Lepszą koncepcją jest zwiększenie widoczności w wyszukiwarce za pomocą marketingu SEM.
  • Content marketing nie jest optymalnym rozwiązaniem dla lokalnej piekarni, gdyż jej klienci nie muszą zapoznawać się z artykułami eksperckimi dotyczącymi pieczywa, by dokonać zakupów. Rozsądniej będzie postawić na promocję w postaci shopper marketingu, rozpylając zapach świeżego chleba przed lokalem.
  • Inwestycja w remarketing nie przyniesie rezultatów, gdy strona internetowa nie generuje żadnego ruchu. W takiej sytuacji celniejszym rozwiązaniem jest social media marketing, który pozwoli dotrzeć do potencjalnych klientów.
  • Niski budżet predysponuje do reklamowania się w wąskiej grupie zainteresowanych klientów. Budowa ogólnokrajowej rozpoznawalności za pomocą marketingu sportowego nie wchodzi w rachubę.

Wyraźnie dostrzegamy, czym jest marketing w praktyce: zastosowaniem środków sprzedażowych adekwatnych do sytuacji oraz możliwości przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in. w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Komentarze

kuna09.08.2021 15:59

Artykuł spoko. Marketing jednak moim zdaniem powinny prowadzić firmy znające się na tym znają. Jak to mówią rób to, w czym się dobrze czujesz.

Odpowiedz
karol11.08.2021 14:10

Artykuł dobrze przedstawia istotę marketingu.

Odpowiedz
Aneta11.11.2021 19:39

Ostatnie zdanie zamyka wszystko. Marketing to nie jakiś gotowy schemat X tylko praca, praca i ciągłe rozwiązywanie złożonych problemów

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

18.03.2024 Marketing
15.03.2024 Korekta & Redakcja
14.03.2024 Porady & Ciekawostki
13.03.2024 Pozycjonowanie
12.03.2024 Marketing
11.03.2024 Marketing
08.03.2024 Korekta & Redakcja
07.03.2024 Marketing
06.03.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu