Czym jest koncepcja double E-A-T i jaki ma wpływ na SEO?

Spis Treści:

Google od lat dba o to, by użytkownicy mogli wyszukiwać w internecie wartościowe strony internetowe. Aby było to możliwe, stosuje różnego rodzaju algorytmy i rozwiązania, które pozwalają oceniać witryny na wielu płaszczyznach i sugerować internautom wyłącznie te najlepsze. Kluczową rolę odgrywa tutaj koncepcja double E-A-T, z którą warto się zapoznać, by efektywnie pozycjonować swoją stronę.

Zaczęło się od koncepcji E-A-T…

Double E-A-T to zaktualizowana wersja koncepcji E-A-T, używanej przez Google w ocenie jakości stron internetowych oraz treści.

Stanowiła ona skrót od Expertise, Authoritativeness i Trustworthiness, czyli trzech kluczowych obszarów, które wyszukiwarka brała pod uwagę, weryfikując wartość witryny i na tej podstawie ustalając jej ranking. Co oznaczają?

E = Expertise (Eksperckość)

Google oczekuje, by na stronie internetowej były publikowane treści „eksperckie”, czyli przygotowywane przez specjalistów w danej dziedzinie. Liczą się tu z jednej strony kwalifikacje autora, a z drugiej merytoryczny content, który przekazuje odbiorcy konkretną wiedzę. Przykładem może być np. artykuł o zdrowym odżywianiu napisany przez dietetyka.

A = Authoritativeness (Autorytet)

Istotna w kontekście oceny strony jest również wiarygodność właściciela witryny lub twórcy contentu, która ustalana jest na podstawie innych treści publikowanych przez niego w internecie. Stanowi wyznacznik tego, jak inni postrzegają content oraz autora i czy jest on dla nich autorytetem w danej dziedzinie. Liczą się tu nie tylko reputacja w branży, ale również linki przychodzące, które powołują się na daną witrynę jako źródło wiedzy, a także opinie ekspertów.

T = Trustworthiness (Zaufanie)

Ostatni składnik koncepcji E-A-T dotyczy zaufania do witryny, które przejawia się m.in. dokładnością przekazywanych przez nią informacji, przejrzystością i transparentnością (np. dane kontaktowe czy polityka prywatności) oraz bezpieczeństwem strony (np. certyfikat SSL czy brak złośliwego oprogramowania).

Wszystkie te składniki są niezbędne, by strona internetowa została doceniona – zarówno przez Google, jak i użytkowników.

…a skończyło na double E-A-T, czyli E-E-A-T

Na przestrzeni lat koncepcja E-A-T przestała być wystarczająca. Google uznało, że od autorów należy wymagać również realnego doświadczenia, które przełoży się na wyższą jakość treści i pozwoli unikać kopiowania informacji z innych źródeł.

I tak powstała koncepcja double E-A-T, której pierwszym i kluczowym elementem stało się Experience (Doświadczenie).

Oznacza w praktyce to, że Google promuje treści napisane przez specjalistów legitymujących się wysokimi kwalifikacjami i dorobkiem w danej dziedzinie. Ponadto teksty powinny zawierać nie tylko teorię, ale również praktyczne spostrzeżenia.

Przykłady to nasz artykuł Content writer – czym się zajmuje?, recenzje produktów tworzone przez osoby, które rzeczywiście je testowały albo relacje z podróży oparte na indywidualnych przeżyciach autora.

Podsumowując, E-E-A-T to koncepcja, której elementami są:

  • E = Experience (Doświadczenie);
  • E = Expertise (Eksperckość);
  • A = Authoritativeness (Autorytet);
  • T = Trustworthiness (Zaufanie).

Jak E-E-A-T wpływa na SEO?

Double E-A-T to koncepcja kluczowa w kontekście oceny jakości stron internetowych i znajdujących się w nich treści. Spełnienie jej wytycznych jest więc obligatoryjne, jeżeli chcesz, aby Twoja witryna znalazła się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania Google.

Co zrobić, by poprawić E-E-A-T pod kątem SEO? Musisz przede wszystkim:

  • publikować w witrynie wartościowe, merytoryczne treści, które odpowiadają na pytania użytkowników i mogą stanowić dla nich główne źródło wiedzy w danym temacie;
  • publikować content zawierający praktyczne porady, realne przykłady oraz osobiste doświadczenia;
  • dodawać informacje o autorach treści, w tym ich kwalifikacje, doświadczenia zawodowe czy osiągnięcia;
  • korzystać ze sprawdzonych źródeł, najlepiej na podstawie gruntownego researchu;
  • zdobywać linki zwrotne od zaufanych stron i współpracować z ekspertami z danej branży;
  • zadbać o bezpieczeństwo witryny, stosując np. certyfikat SSL;
  • podawać źródła informacji i unikać clickbaitów;
  • dodawać na stronie szczegółowe dane kontaktowe oraz politykę prywatności;
  • aktualizować treści na stronie internetowej, by dostarczać użytkownikom aktualną wiedzę na dany temat.

Wszystko to pozwoli Ci nie tylko osiągać wysokie pozycje w Google, ale również zbudować wiarygodność i zaufanie strony internetowej w oczach użytkowników.

Podsumowanie

  • E-E-A-T to rozbudowana wersja koncepcji E-A-T, która stanowi dla Google fundament oceny jakości stron i znajdujących się na niej treści.
  • Double E-A-T składa się z: Experience (Doświadczenia), Expertise (Eksperckości), Authoritativeness (Autorytetu) i Trustworthiness (Zaufania).
  • Dodanie pierwszego E, czyli Experience, miało na celu podniesienie jakości treści w witrynach oraz uniknięcie kopiowania informacji innych stron.
  • Po powstaniu E-E-A-T Google dużo bardziej promuje treści tworzone przez osoby doświadczone w danej dziedzinie i praktyczne spostrzeżenia.
  • Double E-E-A-T ma duży wpływ na proces pozycjonowania strony, dlatego warto poznać bliżej tę koncepcję i stosować jej wytyczne w praktyce.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Specjalizuje się w treściach z obszarów copywritingu, content marketingu, marketingu, SEO i social mediów. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

02.02.2025 Pozycjonowanie
31.01.2025 Korekta & Redakcja
30.01.2025 Copywriting
29.01.2025 Porady & Ciekawostki
28.01.2025 Korekta & Redakcja
27.01.2025 Content Marketing
24.01.2025 Porady & Ciekawostki
23.01.2025 Korekta & Redakcja
22.01.2025 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu