Direct Answer – czym jest i jak osiągnąć „pozycję zero” w Google?

Spis Treści:

Czy witryna może znaleźć się wyżej niż na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania, bez inwestowania w płatne reklamy Google Ads? Okazuje się, że tak! Umożliwiają nam to Direct Answer, czyli tzw. odpowiedzi bezpośrednie. O co dokładnie chodzi i jak się znaleźć na „pozycji zero” w Google? Podpowiadamy!

Co to jest Direct Answer i jak działa?

Direct Answer (inaczej zwane featured snippets) to boks tekstowy, który wyświetla się nad wynikami wyszukiwania i krótko wyjaśnia zagadnienie interesujące użytkownika.

Odpowiedzi bezpośrednie (Direct Answer) wyświetlają się najczęściej w formie definicji, listy lub tabeli i mają ułatwić odbiorcom znalezienie informacji. Nie trzeba już przeglądać dziesiątek stron w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania – Google podaje nam je na tacy. Poniżej przedstawiamy przykład DA.

Przykład Direct Answer (screen)

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedzi bezpośrednie znacznie ułatwiają użytkownikom poszukiwanie informacji. Z punktu widzenia właścicieli serwisów ta opcja też jest bardzo korzystna – umożliwia wszak zwiększenie widoczności strony w sieci.

Odpowiedzi bezpośrednie wyświetlają się na tzw. pozycji zero – prześcigając zarówno pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania, jak i reklamy Google Ads. Direct Answer wyświetla użytkownikowi najbardziej trafną treść, wybierając pośród pozycji od 1 do 10. Strony, które znajdują się na drugiej karcie w Google, nie mają szansy znaleźć się na samym szczycie w direct boxie.

Co zrobić, aby znaleźć się na „pozycji zero”?

Aby uzyskać to zaszczytne miejsce, zwróć uwagę na poniższe wytyczne:

 1. We wpisach warto tworzyć krótkie i zwięzłe regułki lub definicje, które mogą być odpowiedzią na pytania użytkowników, zaczynające się np. od zwrotów: co to jest, dlaczego, jakie, kiedy, gdzie, jak itp.
 2. Na „pozycję zero” mogą trafić również wypunktowane listy, paragrafy lub tabele, dlatego warto je stosować w swoich artykułach.
 3. W treści powinny znaleźć się słowa kluczowe, związane z możliwym zapytaniem użytkownika, np. „jakie są cechy copywritera?”.
 4. Tekst powinien być w miarę aktualny. Google raczej nie wypromuje na „pozycji zero” przestarzałych informacji.
 5. Warto zadbać o odpowiedni tytuł podstrony (meta title), opis (meta description) oraz adres URL. Wszystkie z wymienionych atrybutów powinny zawierać słowa kluczowe.
 6. Aby tekst znalazł się w direct boxie, Twoja witryna musi być pozycjonowana na daną frazę i znajdować się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania – na pozycjach od 1 do 10. Dalsze miejsca nie są brane pod uwagę, dlatego warto zadbać o wysokie usytuowanie w SERP-ach.

Działanie algorytmów Google nadal pozostaje owiane tajemnicą i nie mamy 100% pewności, czy nasze założenia są słuszne, czy też nie. Możemy spekulować na podstawie obserwacji i wyciągać wnioski, jednak uzyskania gwarancji co do skuteczności naszych działań zapewne się nie doczekamy.

Jak sprawdzić, czy strona znajduje się w Direct Answer?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy Twoja witryna widnieje w direct boxie, jest ręczne wpisywanie fraz, jednak będzie to dość żmudne i czasochłonne. Możesz też skorzystać z dedykowanego narzędzia „Direct Answer” od Senuto, które umożliwia analizę bezpośrednich odpowiedzi na Twojej stronie.

Wady i zalety Direct Answer

Wiesz już, co to jest DA i jak się znaleźć na „pozycji zero”. Czas więc omówić ewentualne korzyści oraz minusy, wynikające z obecności we wspominanym okienku.

Zalety

 • Twoja witryna znajduje się na samym szczycie, nad wynikami wyszukiwania.
 • Kreujesz wizerunek eksperta i zwiększasz wiarygodność w oczach odbiorców.
 • Błyskawicznie dostarczasz użytkownikowi informacji, których szukał.
 • Istnieje możliwość, że zaciekawisz odbiorcę bezpośrednią odpowiedzią i przejdzie on na Twoją stronę internetową, generując przy tym ruch.
 • Ciekawa prezencja direct boxa przykuwa uwagę internautów.
 • Bezpośrednie odpowiedzi są wygodne i użyteczne dla odbiorców.

Wady

 • Największym minusem obecności w Direct Answer jest fakt, że informacja dostarczona odbiorcy może być dla niego wystarczająca i nie będzie miał potrzeby, by odwiedzić Twoją stronę. Możesz zaobserwować więc spadek ruchu, jeśli takie sytuacje będą zdarzały się często.
 • Istnieje ryzyko, że tekst wyświetlany w DA nie będzie konkretnie odpowiadał na zapytanie użytkownika lub będzie wprowadzał w błąd, co poskutkuje negatywnymi odczuciami odbiorcy w stosunku do marki.

Jeśli jednak uznasz, że poprzez wyświetlanie Twojej strony na „pozycji zero” tracisz, zamiast zyskać, zawsze możesz tę opcję zablokować. Wystarczy umieścić poniższy tag w kodzie strony:

<meta name=”googlebot” content=”nosnippet” />

Podsumowanie

 1. Direct Answer to boks tekstowy, który wyświetla się nad wynikami wyszukiwania i odpowiada na pytanie zadane przez użytkownika.
 2. Odpowiedzi bezpośrednie wyświetlają się na „pozycji zero” – prześcigając zarówno pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania, jak i reklamy Google Ads.
 3. Możesz zablokować możliwość wyświetlania Twojej strony w direct boxie poprzez umieszczenie odpowiedniego tagu.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Julia Markiewicz

Julia jest odpowiedzialna m.in. za bloga firmowego – planuje tematy, redaguje artykuły i publikuje je na stronie. Dba o wysoką jakość i atrakcyjność contentu. Jest osobą zorganizowaną, skrupulatną i pełną empatii. Ceni porządek i dobrą organizację czasu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W wolnych chwilach czyta książki, rysuje portrety i doskonali swój skill w grze na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

21.03.2023 Korekta & Redakcja
20.03.2023 Porady & Ciekawostki
18.03.2023 Porady & Ciekawostki
17.03.2023 Copywriting
16.03.2023 Porady & Ciekawostki
15.03.2023 Copywriting
14.03.2023 Korekta & Redakcja
13.03.2023 Copywriting
11.03.2023 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu