Jak pozycjonować stronę pod LLM? Budowa SEO pod AI

Spis Treści:

Wyszukiwanie informacji przez LLM (ang. Large Language Models) stało się na tyle powszechne, że część specjalistów wróży rychły koniec tradycyjnym wyszukiwarkom. Choć raport StatsCounter wskazuje, że Google wciąż trzyma w ryzach solidne 90% rynku¹, gwałtowny wzrost wyszukiwań przez AI zasługuje na uwagę – sprawdźmy więc, jak pozycjonować strony pod LLM, aby wyniki pokazywały się w takich narzędziach jak ChatGPT.

Na czym polega pozycjonowanie LLM?

Pozycjonowanie pod LLM polega na publikowaniu informacji, które mogą być wtórnie wykorzystane przez duże modele językowe.

Zazwyczaj chatboty, które wykorzystują LLM do generowania odpowiedzi, nie przeprowadzają researchu, gdyż dysponują wieloma informacji, na których były trenowane ich modele. Mowa przede wszystkim o powszechnie znanych faktach, definicjach czy zasadach.

Research uaktywnia się jednak, gdy:

  • zapytanie wymaga aktualnych informacji – dotyczących pogody, wydarzeń sportowych czy statystyk. Przykładowo: „Jaka jest liczba urodzin w Polsce?”;
  • dane są niszowe lub szczegółowe – związane z lokalnym rynkiem, konkretną osobą lub firmą, na przykład „Jaki jest najlepszy kebab w Nowym Sączu?”.

Aktywne przeszukanie informacji sprawia, że model językowy nie jest ograniczony do swoich danych treningowych – nie jest więc zbiorem zamkniętym, jak początkowa wersja ChatGPT. To otwiera zupełnie nowe możliwości nie tylko dla czytelników, ale również dla firm dostarczających dane.

Dlaczego warto pozycjonować stronę pod LLM?

Zwolennicy przytaczają wiele argumentów za tym, by wyszukiwać informacje z pomocą AI.

Niewątpliwą korzyścią jest precyzja i szybkość w pozyskaniu danych – nie musimy przedzierać się przez dziesiątki wyników, akceptować banerów cookies, zamykać reklam i szukać interesującego nas fragmentu.

Zamiast tego otrzymujemy bezpośrednią odpowiedź zgodną z naszym zapytaniem. Dlatego po internecie krąży ciekawa metafora, w której Google jest monumentalną biblioteką, a ChatGPT – oczytanym bibliotekarzem.

Niewątpliwie AI stanowi zupełnie nową technologię pozyskiwania danych, która zawiera strategiczne przewagi nad tradycyjną wyszukiwarką. Nie oznacza to jednak, że SEO się kończy, lecz tylko zmienia swoją formę. ChatGPT przytacza źródła danych (od wersji GPT-4), wskazując nazwę firmy oraz link do źródła – wciąż mamy więc klasyczne korzyści w postaci generowania ruchu i budowy rozpoznawalności marki.

Pozycjonowanie pod LLM, czyli SEO pod AI – źródła danych w ChatGPT (screen)

Warto zatem iść z duchem czasu i dostosować informacje na stronie do nowego sposobu wyszukiwania, aby nie stracić widoczności w sieci.

Jak pozycjonować stronę pod duże modele językowe?

Zastosujmy standardowy podział na działania wewnątrz strony (on-site) oraz poza jej obrębem (off-site).

Pozycjonowanie on-site

Sama istota pozycjonowania pod LLM jest taka sama, jak w przypadku wyszukiwarki Google: niezbędne są rzetelne i wartościowe informacje, które mogą być pokazywane odbiorcom.

Zmianie ulega jednak charakter treści. Ogólne, znane informacje z dużym prawdopodobieństwem są już zawarte w bazie wiedzy, jaką posiada model, zatem będą przytaczane bez zewnętrznych źródeł. Musimy publikować unikalne, szczegółowe dane, których nie posiada konkurencja – na przykład szczegółowe opisy, recenzje produktów, wyniki własnych ankiet lub badań itd.

Jest to niewątpliwe podniesienie poprzeczki w branży content marketingu. W klasycznym SEO wciąż panuje zasada, aby wykorzystywać popularne frazy kluczowe, czyli w praktyce – opisywać tematy tak jak wielu naszych poprzedników, tyle że lepiej. LLM wymaga natomiast danych, na których może oprzeć swoje braki w przypadku precyzyjnego zapytania, co rodzi znacznie większe wymagania względem unikalności treści.

Aby połączyć pozycjonowanie LLM z budowaniem widoczności w Google, należy pamiętać o czterech obszarach, które niezmiennie charakteryzują dobry content.

Ekspertyza

Wynika z wieloletniej aktywności w danej branży. Doświadczenie pozwala spojrzeć na temat inaczej, formułować indywidualne spostrzeżenia, przewidywać trendy i poruszać bardziej praktyczne aspekty. Głęboka znajomość tematu przynosi specyficzny rodzaj luzu, wnikliwości, charyzmy, które oddzielają eksperckie treści od AI.

Przykład artykułu: „Content writer – czym się zajmuje?” (jako specjaliści od tworzenia treści opisaliśmy zawód content writera znacznie wnikliwiej od innych).

Unikalność

Informacje, które nie są ogólnodostępne i będą stanowić nowość bądź alternatywne ujęcie danego zagadnienia, np. recenzje lub testy produktu, wyniki przeprowadzonej ankiety, rezultaty eksperymentu, analizy trendów, badania rynku, udostępnienie statystyk.

Przykład artykułu: „Najbardziej popularne usługi pisarskie” (jako twórcy platformy contentwriter.co udostępniliśmy własne dane dotyczące popularności usług pisarskich).

Funkcjonalność

Dynamiczne treści, za pomocą których możemy załatwić jakąś sprawę: zakupić produkt, umówić wizytę, porównać ceny itd. Strony wykorzystujące takie przetwarzanie informacji pozycjonują się lepiej od tych, które bazują na statycznej treści. Funkcjonalność to bardzo ważna płaszczyzna content marketingu, która uniemożliwia monopolizację przez silniki wyszukiwania, gdyż te pełnią jedynie funkcję informacyjną.

Przykład: pisarze w Polsce z językiem angielskim (podstrona pozwalająca nawiązać współpracę z polskimi copywriterami, którzy znają język angielski). Jest to przykład informacji o szczegółowej funkcjonalności, której nie może skopiować AI.

Autentyczność

Takie treści nie są czysto informacyjne, lecz zawierają domieszkę emocji i subiektywności. Do tej grupy zaliczamy na przykład blog o podróżach, w którym autorzy opisują własne odczucia, prawdziwe recenzje, oparte na osobistym używaniu danego produktu, i wszelkiego rodzaju user generated content, a więc żywe dyskusje i wymiany myśli.

Jeśli treści będą spełniać powyższe cechy, mają większą szansę na budowę widoczności wśród wyszukiwarek i modeli LLM. Niezależnie od tego, dobry content pełni także inne ważne funkcje biznesowe – na przykład według raportu Stackla² aż 90% konsumentów deklaruje, że autentyczność jest ważnym czynnikiem przy wyborze marki.

Z kolei dane z CMI³ wskazują, że content marketing generuje ponad trzykrotnie więcej leadów w porównaniu do tradycyjnych metod marketingowych. Pamiętajmy więc, że inwestycja w jakość informacji przekłada się nie tylko na pozycjonowanie.

Pozycjonowanie off-site

Pozycjonowanie off-site pod LLM opiera się na cyfrowych działaniach public relations.

Z definicji służą one komunikowaniu się firmy ze swoim otoczeniem, a więc prezentują różnorodne informacje o przedsiębiorstwie.

AI nie tylko analizuje informacje na naszej stronie, ale także przetwarza informacje o nas samych, pobierając dane z innych portali. Co może przysłużyć się SEO pod LLM?

Publikowanie artykułów sponsorowanych i gościnnych

Im więcej informacji o firmie w przestrzeni medialnej, tym więcej możliwych odniesień przez LLM. Mając zdywersyfikowaną podaż informacji, z większym prawdopodobieństwem wyświetlimy się na prompty w stylu „Która firma świadczy usługę X?” albo „Gdzie znajdę dostawców produktu Y?”.

Zbieranie opinii oraz uczestniczenie w rankingach

Wszelkie porównania, rankingi i katalogi, które gromadzą informacje o firmie, stanowią czystą korzyść dla pozycjonowania LLM. Dzięki nim możemy zyskać widoczność na takie prompty jak „Wymień najlepsze firmy w branży X”.

Potencjalny wachlarz zapytań jest nieograniczony, dlatego warto zadbać o możliwie szeroką ekspozycję w sieci. Tym samym podkreślamy swoją obecność i maksymalizujemy szansę na to, że LLM zauważy nas podczas swojego researchu.

Podsumowanie

  • Wyszukiwanie informacji przez AI wciąż zyskuje na popularności, co wynika z możliwości szybkiego i precyzyjnego generowania danych.
  • Pozycjonowanie LLM obejmuje wyłącznie takie treści, których model nie posiada w swoich danych treningowych. Dlatego publikowanie aktualnych, niszowych bądź szczegółowych informacji maksymalizuje szanse na uwzględnienie w wynikach AI.
  • Działania on-site wymagają tworzenia unikalnych treści najwyższej jakości. Z kolei off-site SEO skupia się na budowie wizerunku firmy w przestrzeni medialnej.
  • Wartościowy content nie tylko zwiększa widoczność w narzędziach LLM, ale także w tradycyjnych wyszukiwarkach. Ponadto przekłada się na inne efekty biznesowe, takie jak budowa wizerunku czy generowanie leadów. To gra warta świeczki.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in. w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

11.12.2024 Content Marketing
10.12.2024 Prawo & Finanse
09.12.2024 Porady & Ciekawostki
06.12.2024 Korekta & Redakcja
05.12.2024 Porady & Ciekawostki
04.12.2024 Prawo & Finanse
03.12.2024 Porady & Ciekawostki
02.12.2024 Pozycjonowanie
29.11.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu